Moskova’da Gezilecek Yerler

6
5755

Güzeller güzeli, kızıllar kızılı, kominizmin eski başkenti, Rusya federasyonunun yeni başkenti Moskova.  2013 yılının Mayıs ayında gitmiştim Moskova’ya. Vizeler kalkar kalkmaz ucuz bilet bakmaya başlamış, sonra da birikmiş millerimle 19 Mayıs’ta kısa bir gezi planlamıştım. Şehir büyük, Moskova’da gezilecek yerler sayıca çok…

20140627-122256.jpg

Moskova’nın İstiklal Caddesi Arbat Caddesi

Kaldığım yer meşhur Arbat caddesine çok yakındı, o yüzden otele yerleşir yerleşmez hızlı bir Arbat gezisi ile Moskova gezim başlamış oldu. Arbat bizim İstiklal caddesinin epey küçük bir versiyonu. Üzerinde pek çok restoran, hediyelik eşyacı, bar, sokak sanatçıları bulunan eğlenceli bir yer. Konsept motosiklet barlarından, esnaf lokantasına kadar pek çok seçenek var.

Arbat Caddesi Üzerinde Yemek Yenecek Yerler

 • Benim Moskova’daki restoranlar içinde favorim MyMy restoran zinciri. İnek desenli konseptleri ile beni hemencecik tavladı. Yerel Rus yemeklerinden çorbalarına, dünya mutfağından alkole, kahvaltı servisine kadar ne ararsanız var. Sadece Arbat’ta değil Moskova’nın pek çok yerinde olan bu restoranın fiyatları da oldukça ekonomik, 10-12usd civarında kapsamlı bir yemek yemeniz mümkün.
My-My-restoran Mu-Mu-Restoran My-My
 • Yine Arbat üzerinde caddenin yukarı başından aşağıya doğru ilerlerken sağda büyükçe bir Gürcü restoranı var, benim gibi Gürcü yemeklerini seviyorsanız burası da tavsiye edeceğim bir başka alternatif. Fotoğrafı aşağıda, adını okuyabilirsiniz umarım 🙂

gurcu-restorani

 • Bu Gürcü restoranının olduğu ara sokakta hemen aynı sırada sağda, Rusların gittiği bizim İstiklal’deki Bereket’e benzer bir yer var. Koca bardaklarda bira içen Moskovalıları görmek ve yerel yemekleri ekonomik fiyatlara denemek için burayı da denemelisiniz. Plotnikov Bar imiş adı.
 • Ayrıca sevenleri varsa bu cadde üzerinde bir de Hard Rock Cafe var.
 • Starbucks, Mc Donalds gibi pek çok zincir mağaza da Moskova’yı işgal etmiş. Kominizmin eski başkenti kapitalizme teslim olmuş.

Kızıl Meydan

Moskova’ya gidince şöyle bir ikilemde kaldım; önce Moskova metrosunun bütün duraklarını mı gezsem yoksa Kızıl Meydan’a mı çıksam? Kızıl Meydan daha ağır bastı. Bütün Moskova fotoğraflarının olmazsa olmazı soğan kubbeli St. Basil katedrali (Aziz Vasili), Devrim meydanı ve devasa Kremlin Sarayı ile çevrelenmiş Kominizmin simgesi olmuş Kızıl Meydan!

Kızıl Meydan benim için o kadar heyecan vericiydi ki, önce etrafında geniş bir daire çizdim. Devrim meydanında oyalandım, meydana giriş kapısı bana göz kırparken ben oyalandıkça oyalandım. Devrim Meydanı’ndaki hediyelik eşyacıları dolandım. Her şehirde olan dünyanın merkezi sayılan taşın üstünde vakit öldürdüm.

kizil-meydanVe sonunda ta-taaaaa, Kızıl Meydan! Ama o da ne, meydanda çalışma var. Bir sürü iskele beni bekliyor 🙁 Olsun, yine de meydanın ihtişamını bozamaz iskeleler, tabii olmasalar daha iyiydi ama. Olunca da idare ettim 🙂

Beni başka bekleyenler de vardı, Lenin ile Stalin 🙂 Bu meydanın bekçileri gibi hemen girişi tutmuşlar.

St. Basil Katedrali dışardan çok şirin ama içinde pek birşey yok, o yüzden para verip içeri girmemeyi tercih edebilirsiniz. Pek tabii Lenin’in mezarı da meydanda Kremlin’in duvarına dayanmış. Uğramadan geçmemek lazım. Gitmeden açık gün ve saatlerine dikkat etmekte fayda var.

Meydana eğer Devrim Meydanı yönünden geliyorsanız önce pembe bir kilise sonra da tarihi bir bina görecekseniz, bu bina bir alışveriş merkezi GUM. Alışveriş yapmasanız da girip gezin, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Yazıyı bir türlü bitiremediğim için ikiye böldüm, devamı çok yakında…

Moskova hakkındaki genel notlarım için tıklayın >

Moskova’yı gezme yolları önerilerim için tıklayın >

Moskova’da Nerede Kalınır?

Moskova’da kalacak yer pahalı! Önce bunu kabul ederek çıkalım yola. Pansiyon, hostel gibi yerlere geceliği kişi başı 40-50usd vermeye hazır olun.

Moskova’da kalacak yere harcayacağınız bütçe en yüksek harcama kaleminiz olacak. Ortak banyolu bir pansiyonda 2 kişilik gecelik 60usd verdim diye hatırlıyorum. Benim kaldığım yerin dışarıda tabelası yoktu. Epeyce kapıda bekleyip zili çalıp bizi içeri almalarını bekledik. Fikir vermesi için kaldığım yer: Havana Mini-hotel

Arbat veya Kremlin çevresinde pek çok otel ve hostel seçeneği tabii ki var ama dediğim gibi pahalı olduğunu unutmayın.

6 YORUMLAR

 1. Rusya; coğrafya derslerinde öğretilenden oldukça farklı, gittiğinizde sizi şaşkınlığa uğratacak yeşil doğasıyla gerçekten harika bir ülke. Kiliseleri, caddeleri, meydanları, mutfağı, kürkleri, sanat galerisini andıran metrosu, sarayları, heykelleri, şehirleri ve Volga’sıyla ayrı bir dünya. Birkaç arkadaş ZNF Turizm’le gittik harika bir acenta tavsiye ederim.

  • Merhaba Alp,
   Hostellere ben de baktım ama o rakamlara hiç hostel bulamadım. Bizimle de paylaşır mısın kaldığın yerleri, bir sonraki gidişte biz de faydalanalım 🙂

   • Tabii ki 🙂
    Gindza Hostel Sretenka ve Gindza Hostel Patriarshie Ponds içlerinde en güzel olanıydı. Booking’den rezervasyon yapıyordum genelde. 270-300 Ruble arasında farklı zamanlarda farklı hostellerde konaklamıştım.

 2. Merhaba, çok hoş yazmışsınız ellerinize sağlık. Bizde 8 kişi olarak Ekim Önce St.Petersburg’a oradan da Moskova’ya geçtik. St.Petersburg’da 3 Moskova’da 2 gece kaldık. Rüya gibiydi. Dünyanın bir çok ülkesini gezdik ama bu gezideki konforu, samimiyeti, ekonomikliği hiç bir yerde görmedik. Rehberimiz Kuzey Bey (Soyadını hatırlayamıyorum) hem otellerimizi , hızlı tren ile Moskova’ya geçişimizi , tüm havaaanı-otel,tren istasyonu transferlerimizi ve kusursuz gezi programı ile olağanüstü bir hizmet verdi. Lazım olursa diye telefonunu yazıyorum +90 530 4688113 ve +7 911 1977979 google’da petersburgrehberim diye aratırsanız bulabilirsiniz.

 3. Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu bilgiler ışığında Gindza Hostel Patriarshie Ponds dan rezervasyonumu yaptım ve 1 Mayıs ta Aeroflot la gidiyoruz. SVO dan hostele ulaşım umarım kolay olur. Bana vereceğiniz başka tavsiyeler olursa çok memnun olurum. 🙂

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here