Güzeller güzeli, kızıllar kızılı, kominizmin eski başkenti, Rusya federasyonunun yeni başkenti Moskova.  2013 yılının Mayıs ayında gitmiştim Moskova’ya. Vizeler kalkar kalkmaz ucuz bilet bakmaya başlamış, sonra da birikmiş millerimle 19 Mayıs’ta kısa bir gezi planlamıştım. Şehir büyük, Moskova’da gezilecek yerler sayıca çok…

Dünyadaki en güçlü devletlerinden birinin başkenti, komünizmin sembolü olan, rengini kızıldan alan, dünyanın en pahalı şehirlerinden biri Moskova… Sanat eserlerinden daha etkileyici metro durakları, güzellikleri ile dünyanın dilindeki kadınları, İstanbul’u aratmayan trafiği, ihtişamlı binaları, sarayları ve yaz boyu batmayan güneşi ile büyüleyici bir şehir…

Moskova Gezi Notları
Moskova Gezi Notları

Moskova’nın İstiklal Caddesi Arbat Caddesi

Kaldığım yer meşhur Arbat caddesine çok yakındı, o yüzden otele yerleşir yerleşmez hızlı bir Arbat gezisi ile Moskova gezim başlamış oldu. Arbat bizim İstiklal caddesinin epey küçük bir versiyonu. Üzerinde pek çok restoran, hediyelik eşyacı, bar, sokak sanatçıları bulunan eğlenceli bir yer. Konsept motosiklet barlarından, esnaf lokantasına kadar pek çok seçenek var.

Arbat Caddesi Üzerinde Yemek Yenecek Yerler

Benim Moskova’daki restoranlar içinde favorim MyMy restoran zinciri. İnek desenli konseptleri ile beni hemencecik tavladı. Yerel Rus yemeklerinden çorbalarına, dünya mutfağından alkole, kahvaltı servisine kadar ne ararsanız var. Sadece Arbat’ta değil Moskova’nın pek çok yerinde olan bu restoranın fiyatları da oldukça ekonomik, 10-12usd civarında kapsamlı bir yemek yemeniz mümkün.

 • Yine Arbat üzerinde caddenin yukarı başından aşağıya doğru ilerlerken sağda büyükçe bir Gürcü restoranı var, benim gibi Gürcü yemeklerini seviyorsanız burası da tavsiye edeceğim bir başka alternatif. Fotoğrafı aşağıda, adını okuyabilirsiniz umarım 🙂
 • Bu Gürcü restoranının olduğu ara sokakta hemen aynı sırada sağda, Rusların gittiği bizim İstiklal’deki Bereket’e benzer bir yer var. Koca bardaklarda bira içen Moskovalıları görmek ve yerel yemekleri ekonomik fiyatlara denemek için burayı da denemelisiniz. Plotnikov Bar imiş adı.
 • Ayrıca sevenleri varsa bu cadde üzerinde bir de Hard Rock Cafe var.
 • Starbucks, Mc Donalds gibi pek çok zincir mağaza da Moskova’yı işgal etmiş. Kominizmin eski başkenti kapitalizme teslim olmuş.

Kızıl Meydan

Moskova’ya gidince şöyle bir ikilemde kaldım; önce Moskova metrosunun bütün duraklarını mı gezsem yoksa Kızıl Meydan’a mı çıksam? Kızıl Meydan daha ağır bastı. Bütün Moskova fotoğraflarının olmazsa olmazı soğan kubbeli St. Basil katedrali (Aziz Vasili), Devrim meydanı ve devasa Kremlin Sarayı ile çevrelenmiş Kominizmin simgesi olmuş Kızıl Meydan!

Kızıl Meydan benim için o kadar heyecan vericiydi ki, önce etrafında geniş bir daire çizdim. Devrim meydanında oyalandım, meydana giriş kapısı bana göz kırparken ben oyalandıkça oyalandım. Devrim Meydanı’ndaki hediyelik eşyacıları dolandım. Her şehirde olan dünyanın merkezi sayılan taşın üstünde vakit öldürdüm.

Ve sonunda ta-taaaaa, Kızıl Meydan! Ama o da ne, meydanda çalışma var. Bir sürü iskele beni bekliyor 🙁 Olsun, yine de meydanın ihtişamını bozamaz iskeleler, tabii olmasalar daha iyiydi ama. Olunca da idare ettim 🙂

Beni başka bekleyenler de vardı, Lenin ile Stalin 🙂 Bu meydanın bekçileri gibi hemen girişi tutmuşlar.

St. Basil Katedrali dışardan çok şirin ama içinde pek birşey yok, o yüzden para verip içeri girmemeyi tercih edebilirsiniz. Pek tabii Lenin’in mezarı da meydanda Kremlin’in duvarına dayanmış. Uğramadan geçmemek lazım. Gitmeden açık gün ve saatlerine dikkat etmekte fayda var.

Meydana eğer Devrim Meydanı yönünden geliyorsanız önce pembe bir kilise sonra da tarihi bir bina görecekseniz, bu bina bir alışveriş merkezi GUM. Alışveriş yapmasanız da girip gezin, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kremlin Sarayı ve Çevresi

Meydandaki gezimiz bittikten sonra artık sıra Rusya’nın sembolü olan Kremlin Sarayı’na geliyor sıra. Kırmızı tuğlalı duvarları ve kuleleri ile Moskova’nın en eski yapılarından biri burası. Saraya giriş ücretli, yoğun dönemlerde kapıda sıra olabiliyor. Saray bahçesinde çok sayıda katedral ve kilise yer alıyor, bu nedenle bir Katedral Meydanı var ve meydanı Başmelek Katedrali, Meryem’e Müjde Katedrali, Çarların ve İmparatorların Taç Giyme Törenleri’nin düzenlendiği Uspenski Katedralleri çevreliyor. Her birine ayrı ayrı girip eşsiz duvar süslemelerini görebilir veya kulesine çıkıp meydanı yukarıdan izleyebilirsiniz. Meydan’da katedral dışında Fasetalı Sarayı ve meşhur kırık Büyük İvan Çanı’nı görebilirsiniz. Çan yangında kırıldığı için bahçede kalmış ve çan kulesine hiçbir zaman taşınamamış. Ve tabii ki Kremlin Sarayı’nın kendisi görülmeye değer, ihtişamlı mobilyalar, porselenler, kristaller baş döndürücü.

Saraydan çıkınca Bolşoy Tiyatrosu’na doğru devam edebilirsiniz. Dünyanın en meşhur tiyatrolarından biri olan Bolşoy’da bir gösteri izlemek harika olurdu ama yer bulmak oldukça zor. Ancak tiyatronun içini görmek isteyenler için turlar düzenleniyor, bunlardan birine dahil olabilirsiniz.

Kurtarıcı İsa Kilisesi de Kremlin Sarayı’na yürüme mesafesinde. Sosyalizm döneminde tahrip edilen kilise, 1994 yılında yeniden yapılmaya başlanmış. Ünlü Rus mimar ve ressamların eserleri ile süslenen kilise 2000 yılında yeniden ziyarete açılmış.

Moskova’nın Yedi Kız Kardeşi

Moskova’da şehir merkezindeki binalar genellikle çok ihtişamlı, yüksek tavanlı, dışarıdan estetik görünen, ortalarında avlu olan kocaman binalar. Ancak bu kocaman binaların arasında 7tanesi var ki, “Seven Sisters of Moscow” yani Moskova’nın Yedi Kız Kardeşi olarak biliniyor. Özellikleri aynı zamanda 26-32 kat arası değişen yükseklikleriyle Moskova’nın en yüksek binaları olmaları.

Bu yedi bina şehrin farklı yerlerinde aynı mimari tarzda olmaları ile dikkat çekerler; Moskova Üniversitesi, Dışişleri Bakanlığı, “Leningrad” ve ”Ukrayna” otelleri, Kızıl Kapı Meydanı’ndaki devlet yönetimine ait binalar ve Kotelniçeski Rıhtımı ile Sadov Kudrinski Meydanı’ndaki apartmanlardır. Lenin Dağları üzerine kurulmuş olan 238 m. yüksekliğindeki Moskova Devlet Üniversitesi, bu binaların içinde en çok bilineni olarak ön plana çıkar.

Dünyaca Ünlü Şairimiz Nazım Hikmet Ran’ın Mezarı

Dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet Ran’ın mezarı Moskova’da bulunmaktadır. Novodeviçi Mezarlığı içinde bulunan mezarlığa ulaşmak için Sportivnaya durağından geçen 1 numaralı kırmızı metro hattını kullanarak ulaşabilirsiniz. Mezarı kolayca bulmak için mezarlık görevlisine Boris Yeltsin’in mezarını sorabilirsiniz, Nazım’ın mezarı Boris Yeltsin’in mezarının hemen yanında. Mezarın başında bulunan rüzgara karşı yürüyen adam heykeli sayesinde kolayca ayırt edebilirsiniz. Anadolu’da bir köy mezarlığına gömülmeyi vasiyet etmesine rağmen Moskova’da bulunan mezarına belki de Anadolu’dan bir avuç toprak götürmek istersiniz…

Şehir Merkezinden Uzakta

Şehrin kalbinin attığı yerden uzakta ama görmeye değer bazı anıt, müze ve parkı da mutlaka belirtmek isterim. Kozmonotluk Anıt Müzesi bunların başında geliyor. Uzay bilimlerinde Rusların başarıları malum, bu konudaki birikimlerini sergiledikleri müze hem dışarıdaki anıtları ve heykelleri ile hem de hem çocuklar hem de büyükler için sunduğu ilginç salonlarıyla görülmeye değer. Burası şehir merkezinden uzak olsa da 6 numaralı metro hattı ile kolayca ulaşılabiliyor.

Buraya kadar gelmişken köylü ve işçi sınıfının birliğini temsil eden “İşçi adam ve köylü kadın” heykelini de görebilirsiniz. İşçi adam ve köylü kadın ellerinde tuttukları Sovyet Devlet’in sembolü olan yukarı kaldırdıkları orak ve çekici ile sosyalizmi simgelemekte. Heykel Rusya Sergi Merkezi’nin girişinde yer almaktadır.

Moskova Metrosu

Ve geldik Moskova’nın en can alıcı yerine, yani metrosuna! Dünyanın en güzel metro durakları Moskova’da bulunmaktadır, sanatçılar, ressamlar, heykel tıraşlar tarafından süslenmiş her metro durağı ayrı bir sanat eseri. Bu nedenle özellikle eski şehir merkezindeki ring hat olan 6 nolu hattaki bütün duraklarda inip farklı çıkışlardan çıkıp metronun güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Moskova’da metro hatlarına özel turlar dahi düzenleniyor, hem metro hatlarının tarihi hem de eserler hakkında bilgi alabilirsiniz bu turlara katılarak. Şu an aktif olmayan savaş zamanında sığınak olarak kullanılmış veya devlet binalarını bağlayan metro hatları olduğu da söyleniyor.

Moskova’daki en güzel, mutlaka görmeniz gereken metro duraklarını sıralayacak olursak;

 1. Komsomolskaya
 2. Arbatskaya
 3. Belorusskaya
 4. Novoslobodskaya
 5. Mayakovskaya
 6. Elektrozavodskaya
 7. Shosse Entuziastov
 8. Park Kultury
 9. Teatralnaya
 10. Kievskaya (farklı yönlerinden çıkmayı unutmayın)
 11. Ploshchad Revolyutsii
 12. Slavyanskiy
 13. Dostoyevskaya
 14. Taganskaja

Moskova’da Nerede Kalınır?

Moskova’da kalacak yer pahalı! Önce bunu kabul ederek çıkalım yola. Pansiyon, hostel gibi yerlere geceliği kişi başı 40-50usd vermeye hazır olun.

Moskova’da kalacak yere harcayacağınız bütçe en yüksek harcama kaleminiz olacak. Ortak banyolu bir pansiyonda 2 kişilik gecelik 60usd verdim diye hatırlıyorum. Benim kaldığım yerin dışarıda tabelası yoktu. Epeyce kapıda bekleyip zili çalıp bizi içeri almalarını bekledik. Fikir vermesi için kaldığım yer: Havana Mini-hotel

Arbat veya Kremlin çevresinde pek çok otel ve hostel seçeneği tabii ki var ama dediğim gibi pahalı olduğunu unutmayın.

Moskova kesinlikle zaman ayırıp gezip görmeye değer, yukarıda anlattıklarım dışında pek çok müze, park, görülmeye değer yer var Moskova’da. Umarım vizeler bir an önce kalkar da tekrar gitme fırsatı bulurum.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

6 Yorumlar

 1. Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu bilgiler ışığında Gindza Hostel Patriarshie Ponds dan rezervasyonumu yaptım ve 1 Mayıs ta Aeroflot la gidiyoruz. SVO dan hostele ulaşım umarım kolay olur. Bana vereceğiniz başka tavsiyeler olursa çok memnun olurum. 🙂

 2. Merhaba, çok hoş yazmışsınız ellerinize sağlık. Bizde 8 kişi olarak Ekim Önce St.Petersburg’a oradan da Moskova’ya geçtik. St.Petersburg’da 3 Moskova’da 2 gece kaldık. Rüya gibiydi. Dünyanın bir çok ülkesini gezdik ama bu gezideki konforu, samimiyeti, ekonomikliği hiç bir yerde görmedik. Rehberimiz Kuzey Bey (Soyadını hatırlayamıyorum) hem otellerimizi , hızlı tren ile Moskova’ya geçişimizi , tüm havaaanı-otel,tren istasyonu transferlerimizi ve kusursuz gezi programı ile olağanüstü bir hizmet verdi. Lazım olursa diye telefonunu yazıyorum +90 530 4688113 ve +7 911 1977979 google’da petersburgrehberim diye aratırsanız bulabilirsiniz.

  • Merhaba Alp,
   Hostellere ben de baktım ama o rakamlara hiç hostel bulamadım. Bizimle de paylaşır mısın kaldığın yerleri, bir sonraki gidişte biz de faydalanalım 🙂

   • Tabii ki 🙂
    Gindza Hostel Sretenka ve Gindza Hostel Patriarshie Ponds içlerinde en güzel olanıydı. Booking’den rezervasyon yapıyordum genelde. 270-300 Ruble arasında farklı zamanlarda farklı hostellerde konaklamıştım.

 3. Rusya; coğrafya derslerinde öğretilenden oldukça farklı, gittiğinizde sizi şaşkınlığa uğratacak yeşil doğasıyla gerçekten harika bir ülke. Kiliseleri, caddeleri, meydanları, mutfağı, kürkleri, sanat galerisini andıran metrosu, sarayları, heykelleri, şehirleri ve Volga’sıyla ayrı bir dünya. Birkaç arkadaş ZNF Turizm’le gittik harika bir acenta tavsiye ederim.

Yorumunuzu Yazın