Seyahat etmenin çok farklı şekilleri var. Kimileri uçakla, trenle, otobüsle… Kimileri motosiklet ya da bisikletle… Kimileri de var ki yürüyerek… Biz bugün bisikletle ve maaile gezen ve gezilerini blogdan sonra kitaplara da taşımış Sarıhan ailesinden ve o ailenin çocukları Tibet Çınar 2 yaşındayken çıktıları bisikletli yolculuğu anlattıkları Minik Gezgin Yolda Büyümek kitabından bahsedeceğiz.

Minik Gezgin - Yolda Büyümek Kitabı
Minik Gezgin – Yolda Büyümek Kitabı

Aramızda kaç kişi var çocukla seyahat eden? Peki 2 yaşındaki çocuğuyla 54 gün yollarda olan kaç kişi var? Sanırım bu bu soruya “evet” cevabı verecek bırakın Türkiye’yi dünya üzerinde de çok az insan vardır sanırım. Sarıhan ailesi bunları sabah ekmek almaya gider gibi yapan bir aile.

Minik Gezgin Yolda Büyümek kitabı Soner ve İnci Sarıhan‘ın kuzuları Tibet Çınar’ın ağzından yazılmış bir yol güncesi. 54 gün boyunca Tibet Çınar’ın dünyayı keşfini, gördüğü yeni çoğrafyalar, yeni hayvan ve bitkileri tanıması sürecini çocuk ağzından bir solukta okuyacağınız bir kitap bu.

Minik Gezgin - Yolda Büyümek Kitabı
Minik Gezgin – Yolda Büyümek Kitabı

Bu kitabın iki yaşında bir çocuğun ağzından yazılmış bir gezi kitabı olmasının yanında birkaç farklı yönü var. O farklılıklardan biri çocuklu bir ailenin bisiklet üzerinde 54 gün seyahat ederken başlarına gelen olayları ve çoğunlukla da güzel olayları okuyacaksınız. Çünkü doğada olmanın, iyilik içinde olmanın ödülü olarak başınıza hep güzellikler geleceğinin en tatlı anlatım şekli masum bir çocuğun dilinden anlatmak. Farklılıklardan diğeri de aslında bu kitap tüm ebebeynlerin okuması gereken bir “çocuk gelişimi” kitabı aslında. Bir çocuğun uyku düzeni nasıl oluşturulur, yemek düzeni, oyunları, doğayla etkileşimi nasıl olmalı üzerine yazılmış çok bilgilendirici bir kitap.

Kitabın bir diğer iyi yanı bol ve renkli fotoğraflarla dolu olması. Anlatılanları gözünüzde canlandırmakta zorlanırsanız bisikletle ve çocuklu seyahat nasıl olur diye, fotoğraflar size yardımcı olacaktır.

Ben kitabı bir hafta sonu seyahatim sırasında uçakta gidip gelirken okudum. O kadar keyifli bir dille yazılmış ki, kitabı epey sesli okudum. Kimi zaman kahkaha kimi zaman hayret nidalarım uçakta yanımda oturanların dahi ilgisini çekti. Şansıma gidişte de gelişte de yanımda çocuklu ebebeynler vardı ve kitabın konusundan bahsedince şaşkınlıklarına engel olamadılar. Bütün günü bisikletin arkasındaki “sırça köşkte” geçiren Tibet Çınar’ın nasıl uslu uslu duruyordu acaba? Cevaplar kitapta!

Tibet Çınar yolda büyümeye devam ediyor. Onun maceralarını takip etmek için Minikgezgin.com adresini takip edebilirsiniz.

Minik Gezgin Yolda Büyümek kitabını satın almak için tıklayın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

  1. “Bisiklet feleğin tekerine sokulan çomaktır.” der sevgili Aydan Çelik. Hem sıradan hem efsunludur da. Belki de bu efsun itti bizi alternatif bir ebeveyn olmaya. Oğlumuz, renkleri, sevgiyi ve önyargısız olmayı,yoldan ve toprak ananın kendisinden öğrensin istedik . Bizim için çok kıymetli olan kitabımıza dair yazdığın değerli sözler bizi çok mutlu etti Okuyanları yollara düşürmesi en büyük dileğim.

Yorumunuzu Yazın