Bir gün Afrika’ya yerleşme hayali kurdunuz mu hiç? Afrika’yı gezme değil, Afrika’ya yerleşme? Afrika kıtası bakirliği, zengin doğal yaşamı, farklılıkları ile pek çok kişiyi cezbetse de bu cazibe gidip yerleşmekten ziyade gezip görmek keşfetmek üzerine. Meltem ise çocukluğundan itibaren hayallerini süsleyen Afrika’ya yaptığı bir seyahat sonrası orada yaşamak istediğine kesin olarak karar veriyor ve çantasını toplayıp Uganda’ya yerleşiyor. Pigmelerle Dans, Meltem Yaşar adlı maceraperest kadının Afrika’ya taşınma hikayesi ve taşındıktan sonraki aylarda yaşadıklarını anlattığı kitabı. Pigmelerle Dans Meltem’in ikinci kitabı olmasına rağmen, ilk gezi/seyahat kitabı. İlk kitabı beklenenin aksine finans kitabı.

Meltem Yaşar – Pigmelerle Dans Kitabı

Meltem Yaşar Kimdir?

Meltem Yaşar, Adana’da doğmuş büyümüş, çok çocuklu bir memur ailesinin en küçük kızı.  Üniversiteyi Odtü’de, yüksek lisansını İngiltere’de yapmış ve Türkiye’de büyük şirketlerde kariyerine devam etmiş. Çocukluğunda izlediği belgeseller, okuduğu dergi ve kitaplardan vurulduğu Afrika’da Uganda’ya yaptığı bir safariden sonra Uganda’ya yerleşmeye karar vermiş ve yerleşmiş de. 12 yıl Uganda’da yaşadıktan sonra şimdi Türkiye’de Olimpos’ta yaşıyor. Bir ayağı hala çok sevdiği Uganda’da, Uganda ve Afrika’nın farklı coğrafyalarına safari turları düzenliyor.

Arkadaşlarını, aileni, bütün düzenini geride bırakıp Afrika’nın göbeğine, Uganda’ya yerleşmek… Üstelik hiç tanıdığın bildiğin, güvendiğin kimsenin olmadığı bir yere… Tüm bunları aşıp orada bir hayat kurmak maceranın ta kendisi…

Pigmelerle Dans Kitabı Hakkında

Pigmelerle Dans kitabı Meltem’in Uganda’da gittiği safariden başlıyor, Uganda’ya yerleşme kararı, taşınma süreci ve taşındıktan sonraki yaklaşık 1 yıllık “yerleşme” dönemini anlatıyor.

Pigmelerle Dans kitabını okurken o coğrafyanın güzelliklerini, insan hikayelerini okumuyoruz sadece. Meltem’in inişli çıkışlı duygu durumu, yeni bir ülkede tutunma mücadelesi, aşk hayatı, arkadaşlıkları, geri dönmekle kalmak arasında yaşadıkları var.

Pigmelerle Dans bir gezi rehberi veya seyahat kitabı değil aslında. Afrika’ya gitme isteğinizi inanılmaz derecede körükleyecek bir insan hikayesi. Diğer gezi kitaplarında pek bulamadığımız edebi lezzet bu kitapta var. Ben kitaplarımı gece yatmadan önce okuyorum ve bu kitabı bitirene kadar 3 gece uykusuz kaldım çünkü kitabı bırakmak istemiyor insan.

Bu ara hayalleri ertelememek, sonuna kadar hayalin peşinden koşmak konusunda yüksek bir motivasyonum var. Bu kitap da bu motivasyonumu körükledi. Gerçi gezi kitaplarının genel olarak böyle bir etkisi var ama Meltem’in hikayesi çantamı alıp çıktım, gittim, gezdim geldim durumundan çok daha öte. Çantamı aldım ve gittim yerleştim hikayesi… Afrika’ya yerleşen kaç insan tanıyorsunuz?

Tabii ki eleştiri yapmadan geçmeyeceğim 🙂 Kitabı okurken siyah beyaz da olsa birkaç fotoğraf aradı gözüm. Belki gezi kitaplarında görsel desteğe alışık olduğumuz için. Sonuçta Yaşar Kemal yazmıyor ki sayfalarca betimleme olsun ve anlatılan yeri en ufak detayına kadar hayalimizde canlandıralım.

Kitap Meltem’in hikayesinin sadece başlangıcı, bu yüzden yarım kalmış hissi yaratıyor. Daha yeni başlamıştık, neden bitti ki kitap demeden edemedim. Sosyal medyadan Meltem’i tanıdığım için “kitabın devamı nerede?” diye kendisine de sordum. Sanırım yakında devamı gelecek.

Pigmelerle Dans kitabını online kitap satan sitelerden alabilirsiniz. Pek çok gezi kitabında olduğu gibi bu kitabı da kitapçılarda bulmak çok kolay olmayabilir.

Pigmelerle Dans kitabını satın almak için tıklayın. 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın