Malezya Mutfağı egzotik tatlar ve değişik pişirme tarzlarıyla eşsiz ve zengin bir gastronomi macerası sunar. Malay mutfağı her biri kendi farklı pişirme teknikleri olan Malay, Çin, Hint ve Batı mutfakları olarak dört ana grup ayırmak mümkündür: Nyonya ve Hint Müslüman toplulukları gibi farklı toplulukların birbirinden etkilenmesiyle ortaya çıkan mutfaklar da önemli yer tutar. Ayrıca ülkene çok sayıda Arap ülkelerinden gelen uluslararası öğrencilerin bulunması nedeniyle çok sayıda Arap mutfakları’da yer almaktadır.

Ortak tariflerin binlerce yıllık bir mazisi vardır. Pişirmede Çin etkisiyle haşlama, buğulama ve kızartma tercih edilirken baharat kullanımı Hint mutfağından bile daha fazladır. Kullanılan malzemeler ise Malezya mutfağının hâkimiyeti söz konusudur. Bu kadar çeşitli kültürün sentezi olan bir mutfağında çok çeşitli olması beklenirdi ama ülkedeki yemek kültürünün sınırlarının bu kadar geniş olmasındaki tek etken kültürel çeşitlilik değil. Ellerindeki ürünlerin de büyük payı var bu zenginlikte ülke tropikal enlemde bulunduğundan ve sadece iki mevsim yaşandığından, sebze ve meyveler yıl boyunca toplanabiliyor, birçok balık çeşidi ya denizden çıkarıldıkları gün servis ediliyor böylece çok taze ve lezzetli balıklar bulmak mümkün bu ülkede ya da ülkenin deniz bulunmayan kesimlerine gönderilmek üzere tuzlanıyor. İslamiyet’in yaygın bir ülke olduğu için Malay mutfağında domuz etinin yeri yoktur.

Malezya’ya giderken itiraf etmeliyim ki bu kadar zengin, çeşitli ve lezzetli bir mutfakla karşılaşmayı beklemiyordum. Beni şaşırtan ve sevindiren Malezya mutfağından ilginizi çekebilecek yemekleri sizler için derledim.

1. Nasi Lemak

Nasi Lemak
Nasi Lemak

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Nasi lemak Malezya’nın milli yemeğidir. Aslında resmi olarak sayılmaz ama, Malezyalıların bu yemeğe duydukları tutku göz önüne alınırsa, milli yemek diyebiliriz. Malezyalıların özünde ne var diye bakılsa Nasi Lemak çıkar herhalde. Zengin ve krema kıvamındaki Kokonat sütü, Pandanus yaprakları, zencefil ve limon otu bu unutulmaz tadın bileşenleri.

Tipik bir Nasi Lemak ançuez, kızartılmış yer fıstığı, katı haşlanmış yumurta, dilimlenmiş salatalık ve sambal sosu ile sunulur. Bu yemeğin hayranları Nasi Lemak’larını kızartılmış tavuk, acılı sosta kızartılmış ciğer gibi yan yemekler ile birlikte almayı sever. Ne zaman yenilir derseniz, neredeyse günün her anı ve yol kenarı tezgahından lüks otel restoranlarına kadar her yerde yenilir.

2. Rendang

Rendang
Rendang

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Rendang, kurutulmuş baharatlı körinin tavuk veya dana et ile karılmasından yapılan bir yemek. Birçok Malay yemeği gibi ne kadar baharatlı ise o kadar iyi cinsinden. Pirinç ile birlikte iyi giden bir tat. Barbekülenmiş, Bambu yaprakları içerisinde kokonat sütü ile yoğrulmuş pirinç ile de yapıldığı oluyor.

3. Hainanese Chicken Rice / Tavuklu Pilav

Hainanese Chicken Rice / Tavuklu Pilav
Hainanese Chicken Rice / Tavuklu Pilav

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Hainanese chicken rice, en ekonomik ve yaygın pirinç yemeklerinden birisi. Malezya’da neredeyse her tarafta bulabilirsiniz. Çin’deki Hainan adasından gelen yemek, günümüzde her türlü restoranda bulunuyor. Hem karbohidrat hem de protein veren basit ve lezzetli bir tabak. Tavuk kemikleri ile haşlanan tavuk etleri barbekülenir. Asıl tat ise pirinçten gelir. Tuz, sarımsak ve zencefil ile birlikte pişirilen pirinç, salatalık, yeşil soğan, kişniş ve bir kap tavuk suyu ile birlikte servis edilir. Yanında acı biber, sarımsak, zencefil ve limon suyundan yapılan ekşimsi bir sos da ilave edilir.

4. Mutton Soup / Koyun Çorbası

Mutton Çorbası
Mutton Çorbası

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Sup Kambing veya mutton soup genelde Malezya ve Endonezya’da ortak rastlanan yemeklerden. Keçi eti, domates, kereviz, kuru soğan, zencefil, mumağacı meyvesi ve limon otu ile yapılır. Sarı bir rengi vardır.

5. Char Kway Teow

Char Kway Teow
Char Kway Teow

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Çin mutfağının populer tabaklarından birisi olan bir çeşit kalın şehriyenin, tavuk, büyük karides ve soya sosu ile servis edilir. Fazla miktarda, çıtır fasulye filizleri üzerine dökülür. Kimi zaman ördek yumurtası da eklenir. Büyük demir bir wok’da kızarırken önünde kuyruklar oluştuğunu görebilirsiniz. Özellikle Penang’da bu kuyruklara fazlasıyla rastlanır.

6. Mee Goreng Mamak (Fried noodles/Kızarmış Şehriye)

Mee Goreng Mamak
Mee Goreng Mamak

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Mee goreng mamak tatlı, baharatlı ve ekşi bir tada sahiptir. Siyah soya sosu içerisinde yumurta, domates, biber, patates, ve sebzeler ile kızartılmış şehriyedir. Tüm Mamak (ev yapımı tarzında basit restoranlar) restoranlarda günün 24 saati bulunur ve yenir.

7. Roti Canai

 Roti Canai
Roti Canai

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Roti canai favori Malezya kahvaltısıdır. Türkiye’deki gözlemeye benzer. İdeal bir Roti Canai’nin içi yumuşak dışı ise çıtır çıtır olmalıdır.

8. Murtabak

Murtabak
Murtabak

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Murtabak bir Mamak dehası tabaktır. Esasen Roti Canai’nin bolca baharatlanmış et ve yumurta ile servisi denilebilir. Bu yemek, köri veya soğan ya da salatalık turşusu ile de servis edilebilir. Günümüzde Mamak restoranlarından lüks restoranlarakadar her yerde bulunabilir.

9. Thosai

Thosai
Thosai

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Thosai çıtırlı bir krema olarak anlatılabilir. Pirinç unundan yapılma sulu hamurun, kara gram dhal ile bir gece fermante edilmesiyle olur. Bir çok thosai türü vardır. Hint ekmekleri, Malezya’nın bir çok yerinde, Hint ve Mamak restoranlarında satılmaktadır.

10. Satay

Satay
Satay

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Satay büyük ihtimalle Dünya yemek literatürüne, Malezya’nın soktuğu en önemli tabaktır. Sate olarak da bilinir. Keçi, dana ya da tavuktan yapılma ufak kuşbaşı etlerdir. Çubuk şişlere takılıp barbekü olarak hazırlanırlar. Marine edilmiş etlerin yanında salatalık, soğan gibi ekler verilir ama Satay’ı ünlü yapan beraberindeki baharatlı – fıstıklı sostur. Malezya’nın genelinde gün batımı sonrası daha fazla olmak üzere tüketilir.

11. Curry Puff

Curry Puff

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Curry puff Puf tarzı bir başka benzer pasta gibi gözükse de, Bölgedeki en güzel tatlardan birisidir. Türk mutfağına da oldukça yakın bir tatdır. Özellik Malezya usulü tatlı çay olan Teh Tarik ile birlikte çok iyi gider.

12. Popiah

 Popiah
Popiah

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Popüler bir atıştırmalık olan Popiah, kızartılmış Spring rolls’dur. Kağıt gibi ince Kreplere sarılmış ve içi çeşitli sebzeler ve karidesler ile doldurulmuştur.

13. Teh Tarik

Teh Tarik

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Bir anlamda Malezya’nın milli içeceği diyebiliriz. Tam Türkçesi Çekme Çay. Malezyalı olup, Teh Tarik içmeyen sanırız yoktur. Hazırlanması da biraz farklı olan bu çay, iki kap arasında sürekli doldurulup boşaltılarak ve bir damla dahi dökmeden akrobatik hareketler ile yapılıp bir şova dönebilir. Aslında bu dökme işlemi, çayı biraz soğutmak içindir.

14. Cendol

Cendol

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Cendol, özellikle çok sıcak olan günlerde daha da ön plana çıkan, farklı bir tatlıdır. Palmiye şekeri şurubu ile en aimyene tabiri ile mükemmeldir. İçinde siyah fasulye, pirinç ve buz bulunan bu tatlı, benim favorilerim arasında yerini aldı.

15. Hinava

Hinava
Hinava

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Çin’deki Yee Sang gibi, Hinava’da Sabah’taki Kadazandusun topluluğu için özeldir. Limon suyundaki sitrik asit sayesinde balık pişmekte.

16. Laksa Sarawak

Laksa Sarawak
Laksa Sarawak

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Sarawak’ın en özel tabağı, laksa Sarawak, hem popüler hem de neredeyse her tarafta bulunan bir tabak. Tavuk suyundan yapılma koyu sosu, kokonat sütü, sarmısak, biber ve tamarind gibi malzemelerden yapılır. Ülke genelindeki diğer laksalara hiç benzemez. Oldukça zengin bir tada sahip özel bir yemektir. Özellikle Penang’da çok popüler!

17. Manok Pansoh

Manok Pansoh
Manok Pansoh

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Dayakların Bambu Tavukları, genç bambu çubuklarının içine yerleştirilen tavuk parçaları, zencefil, sarmısak, kara biber, limon otu ve körpe tapioca yaprakları gibi malzemelerden oluşur. Aslında Pirinç şarabı ile yapılsa da, günümüzde bu katılmadan da yapılmaktadır.

18. Roti Jala

 Roti Jala
Roti Jala

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Ağ şeklindeki Pankek olan Roti Jala, sulu hamur, yumurta, tereyağı ve kokonat sütünden yapılan en benzersiz Malay tabağıdır. Bir süzgeç sayesinde kızgın tava üzerine ağ şekli verilerek yapılan pankek, gerek tatlı gerekse soslu olarak hem tuzlu hem tatlı yenebilen bir yemektir.

19. Ais Kacang

Ais Kacang
Ais Kacang

Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

Ais kacang veya Air Batu Campur (ABC), Malezya’nın en popüler tatlısır. Kimi zaman üzerine dondurma konularak da satılır. Özellikle sıcak günlerde veya baharatlı bir yemek sonrasında çok iyi gider. Özellikle dondurmalısı benim favorim. Cendol’a çok benziyor.

20. Ambuyat

Ambuyat
Ambuyat

Görsel Kaynak: Wikipedia

Ambuyat, kimi zaman Nantung olarak da adlandırılır. Kalın ve yapışkan bir görünümde olup sos içine batırılarak yenir. Özellikle Sabah bölgesinde Murut ve Kadazan, Sarawak’ta ise Bisaya’lar arasında çok popülerdir.

10 milyon yaşındaki yağmur ormanları ile 8,000 yaşındaki mercan kayalıkları arasında yer alan ada, egzotik florası ve nadide yaban hayatı ile beş yıldızlı tatil ortamının entegre edebilmiş olduğu nadir yerlerden birisidir. Malezya’nın sahip olduğu diğer güzellikleri keşfetmek için, bir devlet kuruluşu olan Malezya Turizm Tanıtma Ofisine ait, malezyatatilcenneti.com websitesine de göz atabilirsiniz.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın