Lyrbe Antik Kenti, Antalya’nın Manavgat ilçesi Bucakşeyhler Köyü’nde yer alıyor. Pamfilya şehirleri arasında agorası en iyi korunmuş, günümüze en iyi şekilde ulaşmış şehir olması ile bilinmesine rağmen adı çok az duyulmuştur, ziyaretçisi pek azdır. Manavgat Şelalesi’ne sadece 7 km mesafede bulunan antik kent çam ormanları arasında saklanmıştır. Maalesef ülkemizde 2021 yazında meydana gelen orman yangınları antik kente kadar ulaşmıştır. Seleukeia adıyla da bilinen Lyrbe Antik Kenti nerede, nasıl gidilir, giriş ücreti nedir, ziyaret saatleri nelerdir, tarihçesi ve gittiğinizde neler göreceğinize dair tüm bilgiler bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

Lyrbe (Seleukeia) Antik Kenti
Lyrbe (Seleukeia) Antik Kenti

Lyrbe Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Antik Kent, Manavgat şehir merkezine 12 km, Manavgat Şelalesi’ne ise sadece 8 km mesafede, Bucakşeyhler Köyü yakınlarında bulunuyor. Kendi aracınız buraya orman içi dar bir yoldan kolayca ulaşabilirsiniz. Lyrbe, Antalya merkeze 84 km, Side’ye 16 km, Alanya’ya ise 70 km mesafede yer alıyor. Antik kentin Google Haritalar uygulaması üzerindeki konumu için tıklayın.

Lyrbe Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?
Lyrbe Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma kullanmak isterseniz Manavgat’tan Bucakşeyhler Köyü’ne gelen minibüslere binebilirsiniz. Köyden antik kente 3 km kadar yürümeniz gerektiğini de hatırlatmış olayım.

Lyrbe Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Lyrbe Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri
Lyrbe Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Lyrbe girişi ücretsiz ve bir kontrol noktası olmadığından ziyaret saatleri için de bir kısıtlama yok ne yazık ki. Ne yazık ki diyorum çünkü antik kent bu hali ile sahipsiz görünüyor. Biz gittiğimizde turistler sütunlarla oyun oynuyordu. En kısa zamanda kente bir güvenlik noktası kurulmasına ihtiyaç var.

Antik kentte herhangi bir düzenleme olmadığından yanınıza su, yiyecek gibi ihtiyacınız olan malzemeleri de almanızı öneririm. Özellikle yaz aylarında geliyorsanız sıcak bunaltıcı olabilir. Bu nedenle antik kenti gezmek için en iyi dönem sonbahar, kış ve ilkbahar ayları.

Lyrbe’nin Tarihçesi

Lyrbe Antik Kenti Tarihçesi
Lyrbe Antik Kenti Tarihçesi

Antik kent, Antalya çevresinde hakim olan Pamfilya şehirlerinden biri. Pamfilya şehirleri genellikle deniz kıyısına kurulmuş olmasına rağmen Lyrbe dağ kenti imiş. Kent, Hellenistik Dönem ve Roma Döneminde aktif olsa da kalıntılardan anlaşıldığı kadarıyla Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nde kullanılmamış ve kaderine terk edilmiş.

Kentin bilinen bir ismi de Seleukeia. Bu ismi almasının nedeni ise Büyük İskender’in kumandanlarından I. Seleukos Nikator tarafından kurulduğu söylencesi. Gemicilerin seyir defteri olarak bilinen; limanların listelendiği, istikamet ve mesafelerin bulunduğu “Stadiasmus Maris Magni” metinlerinde Seleukeia olarak bahsi geçen şehrin Lyrbe olduğunu sanılmış ve şehir uzun süre bu isimle anılmış. Ancak daha sonra o şehrin liman şehri olduğu ortaya çıkınca Lyrbe’nin başka bir şehir olduğu anlaşılmış.

Kentte 1972-1979 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jale İnan’ın başkanlık ettiği kazılar yapılmış. Kazılarda ortaya çıkarılan heykel ve mozaikler, aralarındaki en özel eserler kütüphaneden çıkarılan Yedi Bilgeler Mozaiği ve Orpheus Mozaiği, Antalya Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Sonraki yıllarda bulunan eserler ise Side Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Lyrbe (Seleukeia) Antik Kenti’nde Gezilecek Yerler

Lyrbe - Agora
Lyrbe – Agora

Antik kentin üç tarafı derin yarlarla çevrili olduğunda sadece güney yönü surlar ile çevrili. Antik kente giriş, bu sur duvarları arasında yer alan ve şehre girişi sağlayan anıtsal kapıdan yapılıyor. Kapının iki yanında iki anıtsal kule bulunuyor.

Kentin merkezinde agora bulunuyor. Şehrin konumu nedeniyle batı kısmı yamaca yaslanmış olan agora, doğuda ise iki katlı bir yapı olarak meydana bakıyor. Helenistik Dönem’de yapılmış olan agoranın batısında galeri I ve galeri II olarak adlandırılmış olan iki yapı bulunuyor.

Agora’nın kuzeyinde bulunan Yedi Bilgeler Mozaiği’nin çıkarıldığı yapının kütüphane bulunuyor.

Antik kentin içinde ayrıca hamam kompleksi, tapınaklar, kilise, sarnıç ve nekropol bulunuyor. Bu kalıntılara bakılarak kentin Roma Dönemi’nde oldukça gelişmiş, güçlü bir kent olduğu tahmin ediliyor.

Antik kent içinde düzenli bir tabelalama yapılmış, böylece hangi yapının hangi amaçla kullanıldığını kolayca anlayabiliyorsunuz. Kentin gezilebilir alanı çok büyük olmadığından hızlıca gezip bitirmeniz mümkün.

Antik Kent Yakınında Gezilecek Yerler

Manavgat Şelalesi
Manavgat Şelalesi

Antik kent çevresinde Antalya’nın pek çok popüler turistik noktası bulunuyor. Antik kente sadece 16 km mesafede bulunan Side Antik Kenti ve 8 km mesafede bulunan Manavgat Şelalesi’nin yanısıra Oymapınar Barajı, Yeşil Kanyon, Tilkiler Mağarası antik kent yakınlarında görebileceğiniz diğer yerler.

Lyrbe Videosu

2021 yılı Ekim ayında ziyaret ettiğimiz Lyrbe’yi anlattığım videoyu aşağıda görebilirsiniz. 2021 yılı Ağustos ayında ülkemizde çıkan yangınlarda antik kentin büyük bölümü etkilenmiş, videoda çok daha net göreceksiniz. Videoyu beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayın.

Lyrbe Fotoğrafları

Bu yazıda kullanılmış olan Lyrbe fotoğrafları aşağıda yer alıyor. Fotoğrafların tüm kullanım haklarının bana ait olduğunu hatırlatayım.

Antalya’da gezilecek yerler konusundaki önerilerime de göz atmayı unutmayın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın