Kurban Bayramı tatili için ne yapsam nereye gitsem diye düşünmeye başladım. Görmek istediğim o kadar çok şehir, o kadar çok yer var ki… 9 gün tatil ise gerçekten güzel bir fırsat. Öncelikle tatil planını -özellikle de yurtdışına çıkacaksanız- son dakikaya bırakmamak lazım. Bu bayramda Beneluks ülkelerini kapsayan bir Beneluks gezi rotası çıkardım. Bakalım beğenecek misiniz?

Beneluks Ülkeleri Gezi Rotası
Beneluks Ülkeleri Gezi Rotası

Eğer benim gibi turla gitmek yerine kendi rotasını çizmeyi sevenlerdenseniz uygun fiyatlı uçak bileti bulmak tatil planının ilk adımı oluyor. Uçak biletlerini almak için tabii ki nereye gidileceğine karar vermek ilk adım. Neyseki Ramazan Bayramı tatili için aldığım Fransa vizem olduğu için shengen ülkelerinden istediğime gitmekte özgürdüm.

Beneluks Ülkeleri Gezi Rotası

İlk rotayı biraz değiştirerek yeni bir rota çizdim. Tatil süresini maksimum kullanarak pek çok yeri tek bir tatille görme şansını da yakalamış oldum. Rotam; Strasbourg, Luksemburg, Bruksel, Amsterdam. Rotaya Brugge’ü de eklemek isterdim ama 8 güne 4 şehiri 5 şehre çıkarmak diğer şehirlere haksızlık olacaktı. Brugge görmek istediğim şehirler listesindeki yerini korumaya devam ediyor.

7 Aralık Pazar günün Almanya, Fransa, İşviçre sınırındaki ilginç havalanı Basel’e iniyorum. Yolculuğum Easyjet ile. Bu havalanının 3 ülkeye ayrı kapısı var. Basel-Mulhouse havalimanı diye geçiyor zaten.  Sınır çizgilerini alandan görebiliyorsunuz. Bu havaalanına ikinci gidişim olacak. Neden burayı tercih ettiğimi sorarsanız, konumu nedeniyle bu havaalanına inip Avrupa’da herhangi bir ülkeye-şehre uygun fiyatlarla ulaşılabilmesi.

Buradan Strasbourg’a geçiyorum. Üç de yol arkadaşım var. Daha önce yurtdışına hiç grup halinde çıkmamıştım, bakalım birbirimizi yiyecek miyiz? Birinin ilk yurtdışına çıkışı olacak. Onun izlenimlerini de paylaşmayı çok isterim.

Gittiğim tarihlerde Avrupa Noel telaşına girmiş olacak İlk defa Noel zamanı Avrupa’yı göreceğim, benim için de güzel bir deneyim olacak. Bekleyin Noel Pazarları, ben geliyorum 🙂

Strasbourg ve Luxemburg için görülecek önemli yerlerin listesini internet sayesinde çıkardım:

Strasbourg Gezilecek Yerler

Strasburg Noel Pazarları
Strasburg Noel Pazarları
 1. Christmas Market (Christkindelsmarik)
 2. Cathedrale Notre Dame de Strasbourg
 3. La Petite France
 4. Musee d’Art Moderne et Contemporain
 5. Musee Alsacien
 6. Ancienne Synagogue Les Halles
 7. Musee de l’Oeuvre Notre-Dame
 8. Palais de Rohan
 9. European Parliament
 10. Opera National du Rhin

Lüksemburg Gezilecek Yerler

 1. Palace of the Grand Dukes (Palais Grand-Ducal)
 2. Notre Dame Cathedral (Cathedrale Notre Dame)
 3. Museum of Natural History (Le Natur Musee Au Grund)
 4. National Museum of Art and History (Musee National d’Histoire et d’Art)
 5. Bock
 6. Casino Luxembourg
 7. Casemates du Bock
 8. Philharmonie Luxembourg
 9. Petrusse Casemates
 10. Luxembourg American Cemetery Memorial

Gezip gördükten sonra detaylarını vereceğim. Bruksel ve Amsterdam için cep rehberlerim olduğu için daha rahatım.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın