Antalya’nın turistik açıdan en popüler ilçelerinden biri olan Konyaaltı, şehir merkezinin batısında yer almaktadır. Muratpaşa, Kepez ve Döşemealtı ilçeleriyle çevrilidir. Yaz turizminin uğrak destinasyonlarından biri olarak kabul edilen Konyaaltı; plajları, müzeleri, tarihe tanıklık eden yapıları ve görülmeye değer doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine unutulmaz bir gezi deneyimi sunmaktadır. Konyaaltı gezilecek yerler ile Antalya’nın güzelliklerini gözler önüne sererken aynı zamanda ziyaretçiler masmavi denizinin sunduğu manzara ile büyüleyici anlara tanıklık edebilmektedir.

Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler
Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

1. Konyaaltı Plajı

Yalnızca ilçenin değil tüm Türkiye’nin en ünlü sahillerinden biri olan Konyaaltı Plajı, eğlenceli atmosferi ve uzun kıyı şeridiyle ziyaretçilerine keyifli anlar sunmaktadır. Antalyalılar olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Kumsalında uzun yürüyüşlerin yapılabildiği Konyaaltı Plajı, sığ ve temiz deniziyle ünlüdür. Sahilinin arkasında pek çok konaklama imkânı sunan tesis ve eğlence merkezi hizmet vermektedir. Mavi Bayrak sahibi olan Konyaaltı Plajı, çocuklu aileler ve iyi derecede yüzme bilmeyenler için oldukça uygundur. Bünyesinde şezlong, şemsiye, duş, tuvalet, soyunma kabini, büfe ve kafeterya gibi olanaklar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra plaj boyunca farklı işletmeler ziyaretçilere hizmet vermektedir. Özellikle yaz aylarında akşamın erken saatlerinden gün ışıyana kadar devam eden canlı müzik ile Konyaaltı Plajı’nda eğlence bir an olsun durmamaktadır. 

2. Antalya Müzesi

Antalya Müzesi, Konyaaltı Plajı’nın hemen kuzeyinde yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük müzelerinden biridir. 1922 yılında ilk ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan Antalya Müzesi, toplamda 30 bin metrekarelik alan üzerinde hizmet vermektedir. Bünyesindeki 14 sergi salonu ve açık hava galerileri ile birlikte ziyaretçilerini uzun bir tarih yolculuğuna çıkarmaktadır. Antalya’nın ünlü antik bölgelerinden Likya, Pamfilya ve Psidia’daki kentlerde gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkarılan eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Ortalama 5 bin eserin sergilendiği Antalya Müzesi’nde toplamda 30 bini aşkın tarihi açıdan önemli koleksiyon yer almaktadır.

3. Antalya Aquarium

Konyaaltı’nın eğlenceli destinasyonlarından biri olan Antalya Aquarium, Türkiye çapında en çok ziyaret edilen tesisler arasında bulunmaktadır. 15 Ağustos 2012 tarihinde Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde hizmete giren tesis, bünyesindeki tematik parkları ile ünlüdür. 40’a yakın ekosistemi ziyaretçilerine keyifli bir şekilde aktaran destinasyonda birbirinden farklı canlılara tanıklık edilebilmektedir. Özellikle çocuklu ailelerin rağbet ettiği yerlerin başında gelen Antalya Aquarium, su altı dünyasını yakından keşfetmek isteyenler tarafından yıl boyunca ilgi görmektedir. Çocuklar için ayrı oyun alanlarının da bulunduğu Antalya Aquarium’da Snow World, Oceanride XD Cinema ve Wild Park gibi bölümler, ziyaretçilerine eğlence dolu anlar yaşatmaktadır.

4. Roma Hamamı

Konyaaltı’nın tarihine tanıklık etmek isteyenleri ağırlayan Roma Hamamı, 3. yüzyıldan günümüze ulaşmıştır. İlçeye bağlı Gürsu Mahallesi sınırları içerisinde ziyaret edilebilmektedir. 6. yüzyılda büyük bir yangın geçiren yapı, 14. yüzyıla ulaşana dek mimari açıdan pek çok değişikliğe uğramıştır. Bölge halkı tarafından “Kara Kilise” adıya da anılan hamam, 1998 yılında alınan karar doğrultusunda 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmıştır. 2009 yılında arkeolojik kazı çalışmalarının gerçekleştirildiği hamamın bir kısmı yıkık durumdadır. Moloz taşlarla yapıldığı düşünülen Roma Hamamı’nın çatısı kiremitlerle örtülmüştür. Roma Dönemi’ni yansıtan en nadide örneklerden biri olarak bilinen hamam; soyunma, soğukluk, ılıklık, sıcaklık ve spor alanı olmak üzere birçok bölüme ayrılmıştır. Tarih meraklıların uğrak yerlerinden biri olan Roma Hamamı, günümüzde ziyarete açıktır.

5. Geyikbayırı Mağarası

Geyikbayırı Mağarası, Konyaaltı’nda gezilecek yerler arasında sıralanan doğal güzelliklerden biridir. 6,5 metrelik derinliği ile oldukça gizemli bir görünüme sahip olan mağara, yağışın fazla olduğu dönemlerde sunduğu manzarasıyla adından sıkça söz ettirmektedir. Toplamda 120 metrelik uzunluğa sahip olup, bir kısmında halâ çalışmaların devam ettiği bilinmektedir. İdari olarak Konyaaltı’na bağlı Geyikbayırı köyü sınırları içerisinde kalmaktadır. Köy merkezinden ortalama 5 kilometrelik uzaklıkta yer almaktadır. Turizme kazandırma çalışmalarının devam ettiği Geyikbayırı Mağarası, yılın belirli dönemlerinde ziyaretçiler tarafından keşfedilebilmektedir. Genel olarak serin bir havaya sahip olan destinasyon, aktif mağara tipindedir.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorumunuzu Yazın