Türkiye’nin “tatil cenneti” olarak bilinen Antalya, yaz aylarında gerek yerli gerekse yabancı turistlerin uğrak merkezi halini alıyor. Doğal güzellikleri; muhteşem plajları, şelaleleri, antik kentleri ve gece hayatı düşünüldüğünde bu bölgeye ilginin her geçen gün daha da arttığını söylemek mümkün. Evet; Antalya tatili denildiğinde akla ilk olarak deniz, kum ve güneş üçlüsü geliyor. Ama aslında kış aylarında bölgeye gelen turistler için de çok çeşitli imkanlar var. Sakinlik; uygun fiyat avantajları, istediğiniz yerde konaklama imkanı, gezme için uygun hava koşulları ve benzer bir dizi avantajdan bahsedilebilir. Gezi rotasına başlamadan önce Antalya kiralık villa sayfası üzerinden villa konaklama seçeneklerine bakarak; filtreler sayesinde size en uygun villaları listeleyebileceğinizi ekleyelim. 

Kışın Antalya’da gezip görebileceğiniz yerleri sıralıyoruz…

Saklıkent Kayak Merkezi

İlk kez öğrenenler şaşırmış olabilir ama evet, Antalya’da bir kayak merkezi var. Bakırlı Dağı’nın yamaçlarında yaklaşık olarak 2550 metrelerde bulunan Saklıkent Kayak Merkezi hem amatörler hem de profesyonellere uygun pistler barındırıyor. Gezerken aynı zamanda eğlenmek ve farklı aktiviteler yapmak isteyenler bu kayak merkezini kış aylarında listenin en başına ekleyebilirler. 

Olympos Teleferik

Olimpos Teleferikten Manzara
Olimpos Teleferikten Manzara

“Denizden gökyüzüne” mottosuyla hizmet veren Olympos Teleferik, Olimpos Beydağları Milli Parkı’nda yer alıyor. Yemyeşil çam ormanlarının üstünden geçip kayalıkları ve dik yamaçları tepeden görmek gerçekten bambaşka bir deneyim. Yine gezi ve aktivite seçeneklerini bir arada uygulamak isteyenler için harika bir durak. 

Kaleiçi

Antalya Kaleiçi
Antalya Kaleiçi

Antalya’nın eski şehir merkezi kaleiçi, şehrin dokusunu en iyi yansıtan bölgelerin başında geliyor. Tarihi evler; dar sokaklar, özenle dekore edilmiş kafe ve oteller epey ilgi çekici. Ama aslında daha önemlisi Osmanlı Dönemi eserlerinin bölgede hala yaşatılıyor olması. Kaleiçi’ni ziyaret edip güzel bir yürüyüş eşliğinde harika dakikalar geçirebilirsiniz.

Avlan Gölü

Elmalı ilçesinde bulunan Avlan Gölü, karstik oluşumla meydana gelmiş olan bir göl. Özellikle bölgeye kar yağışının olduğu bir döneme denk gelirseniz harika manzaralar sunduğuna emin olabilirsiniz. Görmekte yarar var. 

Antalya Arkeoloji Müzesi

Tarihi gezileri sevenler için Antalya’daki Arkeoloji Müzesi başta Helenistik Dönem’e ait olan bir dizi eseri barındırıyor. Seramik ve mozaik salonları, portreler, tiyatro salonu, lahitler, simgeler, paralar ve Türk-İslam dönemi çalışma salonları detaylar arasında. 

Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti

Tarih gezisi rotası kapsamında su kemerleri, agoralar, hamamlar, tiyatro ve diğer kalıntılar sebebiyle Phaselis Antik Kenti’ni gezip döneme dair araştırmalar yapabilirsiniz. Bizans Dönemi’ne ait küçük bazilika kalıntılarını da mutlaka görmelisiniz.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi
Alanya Kalesi

Alanya’nın simgeleri arasında yer alan Alanya Kalesi, deniz seviyesinden yaklaşık 250 metre yükseklikte. Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılan kalede surların uzunluğu toplamda 6,5 kilometreyi buluyor. Antalya’ya gitmişken bu görkemli kaleyi de gezip görmekte gerekiyor. 

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası, bölgeye yapılacak liman için taş çıkarılması sırasında bulunan bir mağara. Alanya Kalesi’nin batısında yer alan bu mağara, 50 metrelik bir geçit sunuyor. İsminin Damlataş olmasının sebebi ise su damlacıklarının sarkıt halini almasından kaynaklanıyor. Mağarada yaz-kış fark etmeksizin sıcaklık 22 derece. 

Yivliminare Camii

Yivli Minare
Yivli Minare

Antalya Ulu Camii olarak da geçen Yivliminare Camii, 13. yüzyıla Selçuklu tarafından inşa edilen muhteşem bir eser. Hatta Antalya’nın ilk İslami yapılarından biri. Kesme taştan yapılan kaide, tuğla ve turkuaz renkli gövde kısmı özellikle dikkat çekici. Ancak en önemli ayrıntılardan biri isminden geliyor; minare, alışılmışın dışında yivli şekilde inşa edilmiş.

Genel olarak bakıldığında yaz aylarındaki yoğunluktan uzaklaşıp kafa dinlemek ve şehri doyasıya gezmek için Antalya’da kış tatili oldukça mantıklı. Konaklama konusundaki seçenekler ise oldukça geniş. Özellikle ekonomik seçeneklere yoğunlaşanlar Antalya ucuz otel fiyatları sayfasından genel olarak tüm otelleri listeyelebilir ve filtreleme yaparak kendileri için en uygun olan işletmeyi rahatlıkla bulabilirler. 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın