İzmir’in Torbalı ilçesinde kocaman bir otomobil müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Açıkçası İzmir’in güneyine bir hafta sonu gezisi planlayana kadar ben bilmiyordum. İzmir’in köklü ailelerinden Özgörkey ailesi tarafından kurulmuş olan ve KEY MUSEUM adı verilen müzede, 130 otomobil ve 40 motosikletten oluşan bir koleksiyon sergileniyor.

Key Museum Türkiye'nin en büyük otomobil müzesi
Key Museum Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi

Bu koleksiyon ile Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi olma özelliğini taşıyan Key Museum hakkındaki bilgiler, koleksiyon detayları, Key Museum giriş ücreti, Key Museum yol tarifi ve daha pek çok bilgiyi yazımda bulabileceksiniz.

Key Museum Nerededir! Key Museum’a Nasıl Gidilir?

Key Museum, Torbalı sanayi bölgesinin içinde, Torbalı’ya birkaç kilometre mesafede  yer alıyor. Özgörkey ailesine ait bir sanayi tesisinin bulunduğu yerde açılmış.

İzmir şehir merkezine yaklaşık 50, İzmir Adnan Menderes Havalanı’na ise kendi aracınızla giderseniz 30 dakika mesafede olan Key Museum’a kendi aracınız olmadan gelmek isterseniz birkaç yol var;

 • İzmir’den İZBAN ile Torbalı’ya gelip Torbalı’dan Key Museum’a taksi ile ulaşabilirsiniz. Taksi 15TL civarı tutacaktır.
 • İzmir’den İZBAN ile Tepeköy durağında inip 701 veya 712 numaralı otobüslerden birine binip “Temel” durağında inebilir veya yine aynı istasyondan “Çapak” dolmuşlarına binerek müzenin önünde inebilirsiniz.

Key Museum Adres ve Telefonu

Aşağıda Key Museum’un açık adres ve telefonu yer alıyor.

 • Adres: Çapak Mahallesi Özgörkey Caddesi No:5 Torbalı/İzmir
 • Telefon: 0 232 850 35 35
 • Web sitesi: Keymuseum.com

Key Adı Nereden Geliyor?

Key, İngilizce anahtar demek. Otomobil sergilenen bir müzenin adı olmak için oldukça iyi. Aynı zamanda müzeyi kuran Özgörkey ailesinin de soyadının “key” ile bitmesi asıl müzenin adına ilham veren şey.

Key Museum girişi
Key Museum girişi

Key Museum Koleksiyonu

Key Museum’da neler sergilenmiyor ki 🙂 İlk otomobil ve ilk motosiklet modellerinden Cadillaclara, BMWler’den Mercedesler’e, araç maskotlarından model arabalara benzin pompalarından motosikletlere, eşarplara kadar yüzlerce parça var içeride. 1886 yılında üretilen ilk otomobilden bugüne farklı marka ve model yılında araçları 7000 metrekareye yayılmış olan müzede görmek mümkün.

Key Museum Koleksiyonu
Key Museum Koleksiyonu

Benim otomobillerle hiç ilgim yok diyen ben dahil her yaştan herkesin ilgisini çekebileceğini düşünüyorum çünkü; araçlar insanı tarihte bir yolculuğa çıkarıyor adeta. Eski otomobillerdeki estetiğin güzelliği, meyve/sebze araçlarının dahi zarafetle tasarlanmış olması gibi detaylar insanın bugünki estetik anlayışını sorgulamasına neden oluyor. Otomobillerin mekanik olarak gelişimlerini de adım adım görebiliyorsunuz.

Key Museum ilk otomobil
Key Museum ilk otomobil

Müze 4 ana salondan oluşuyor, ilk 2 büyük salon en etkileyici olanları bence. Aralarda da daha küçük sergi alanları var sanırım 2-3 tane de onları sayabiliriz; maskotların bulunduğu bölüm, oyuncak arabaların bulunduğu bölüm daha küçük sergi alanları.

Key Museum koleksiyonunu parça parça listeyecek olursak;

Otomobil Koleksiyonu

1886 yılında üretilmiş olan ilk otomobilden bu güne otomobil dünyasındaki değişimi görebileceğiniz 130 otomobil müzede sergileniyor. Bu otomobiller arasında otomobil sektörüne yön vermiş olan Mercedes Benz, BMW, Cadillac, Ford, Porsche, Mini gibi otomobil markalarının ilk ürettiği modeller dahi yer alıyor. Sadece ilk modeller değil, farklı zamanlarda üretilmiş çok özel modeller de müzede yer alıyor.

Otomobil Koleksiyonu
Otomobil Koleksiyonu

Ayrıca; Batmobile, Batcycle gibi efsaneleşmiş araçların dünyadaki sayılı replikaları arasında yer alan araçları da müzede görmek mümkün.

Motosiklet Koleksiyonu

19. yüzyıl sonlarında BMW tarafından üretilmiş olan ilk motosiklet dahil olmak üzere, farklı marka ve modelde 40 farklı motosiklet koleksiyonda yerini almış durumda. Motosikletlerin kendi özel salonu var. İki teker sevdalıların oldukça ilgisini çekecek bir koleksiyon.

Motosiklet Koleksiyonu
Motosiklet Koleksiyonu

Maskot Koleksiyonu

Key Museum’da en ilgimi çeken bölümlerden biri maskot koleksiyonu oldu. Antik Mısır’da araçları süslemek için bu maskotların kullanıldığını biliyor muydunuz? Tabii o zaman motorlu değil araçlar. Bu gelenek otomobiller üretildiğinde de devam etmiş 1920-1950 yılları arasında otomobil maskotları popüleritesinde zirveye ulaşmış. Balerinlerden arslanlara, okçu figürlerinden jaguarlara kadar aklınıza gelen gelmeyen pek çok figür maskot olarak kullanılmış.

Maskot Koleksiyonu
Maskot Koleksiyonu

1860-1945 yılları arasında ünlü Fransız cam sanatçısı Rene Lalique tarafından art deco stilinde yapılmış maskotlar da oldukça ilginç.

Müzede de 300 parçalık geniş bir maskot koleksiyonu var.

Model Otomobil Koleksiyonu

Herhalde her erkek hayatının bir döneminde model otomobil biriktirmiştir. Ben bile birkaç motosiklet modeli almıştım gittiğim ülkelerden. Key müzesinde 1:8, 1:12 ve 1:18 ölçeklerinde tam tamına 2550 adet model otomobil sergileniyor. Model otomobillerin sergilendiği salona girişte minik ve yanar döner bir yarış pisti dekoru var, orayı da çok sevdim.

Model Otomobil Koleksiyonu
Model Otomobil Koleksiyonu

Eşarp Koleksiyonu

Otomobil müzesinde eşarbın işi ne dediğinizi duyar gibi oldum 🙂 Eski filmlerde üstü açık arabanın içinde oturan güzel kadının eşarbının rüzgarda dalgalanışını hatırlatsam size.

20. yüzyılın en özel aksesuarlarından biri olan eşarplar otomobil dünyasındaki değişim ve gelişimlerden etkilenmiş elbette. Modaya yön veren ünlü markaların; üzerinde kimi zaman otomobil figürleri kimi zaman da direkt otomobil markalarını taşıyan 39 farklı eşarp modeli koleksiyonda yerini bulmuş böylece.

Benzin İstasyonu ve Pompa Koleksiyonu

1900’lerin başından itibaren otomobil yaygınlaştıkça, benzin istasyonları ve oralarda kullanılan aksesuarlar da artmaya başlamış. Orjinal ekipmanlarla hazırlanmış, 1950’li yıllara ait bir Shell benzin istasyonu da müzede yerini bulmuş. Ayrıca müze içinde farklı benzin pompası örnekleri de yer alıyor.

Key Museum Hizmet Saatleri ve Günleri

Müze, Pazartesi/Salı günleri hariç 10:00’da hizmete açılıyor ve akşam 17:00’ye kadar hizmet veriyor. Hafta sonu gezmek için ideal. Ayrıca resmi ve dini bayramlar ile özel etkinlikler olduğunda kapalı olma durumları olabiliyor, sosyal medya hesaplarından veya arayarak tam bilgi edinmeniz iyi olabilir.

Key Museum Giriş Ücreti Ne Kadar?

Key Müzesi özel müze statüsünde. Bu nedenle Müze Kart ile girilemiyor ancak Müze Kart’a %15 indirimi var.

Key Museum Müze Giriş Ücretleri

Key Museum müze giriş ücretleri aşağıda yer alıyor. Bu ücretleri Kasım 2018 tarihine ait olduğun hatırlatmakta fayda var.

 • tam 20TL,
 • öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üstü için 10TL
 • 10 kişi ve üzerinde grup olarak gelirseniz giriş ücreti 15 TL oluyor
 • 0-6 yaş, engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi ve basın mensupları için müze girişi ücretsiz.

Key Museum Hakkında Birkaç Detay

 • Müzedeki araçların bir özelliği de halen çalışır durumda olmaları imiş, çok güzel değil mi? Herbir parçanın orijinalliğini koruması ve eskisinden daha iyi çalışması amaçlanmış.
 • Müzenin içinde bir de kafe var; çay, kahve veya soğuk içecek molası vermek isterseniz hizmete hazır.
Key Museum kafesi
Key Museum kafesi
 • Müzeye üzerinizde çanta ile girmeniz mümkün değil, mantığını çok kavrayamadım. Ancak çantanızı aracınızda bırakmanızı istiyorlar. Benim çok küçük bir çapraz çantam olmasına rağmen kabul etmediler. Bir emanet dolabı da yok, bu yüzden arabanıza bırakmanızı istiyorlar.
 • Fotoğraf, video çekmek serbest istediğiniz kadar çekebilirsiniz.
 • Müzenin önünde kendi otoparkı var ve ücretsiz olarak otoparkı kullanabiliyorsunuz.
 • Biz Cumartesi sabahı 10:30 civarında gittiğimizde oldukça tenha idi. Bizim dışımızda sadece bir kaç kişi vardı. Ziyaret için, sabah saatlerini, sakin olması açısından, tercih edebilirsiniz.

Yolunuz bu taraflara düşüyorsa vakit ayırıp mutlaka gezmenizi önereceğim bir müze burası.

Yolda kalın.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: Cokokuyancokgezen

Facebook: Cokokuyancokgezen 

Youtube: Cokokuyancokgezen

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

5 Yorumlar

 1. Otomobil severler için mükemmel bir müze. Ülkemizde zaten otomobile her yaştan bir merak var. İster klasik olsun ister spor, hepsini bir araya toplayıp böyle proje kurmak çok iyi olmuş. Fiyatlar da gayet uygun. Tebrikler !

 2. Giriş ücretlerini arıyordum sayenizde buldum 🙂 youtube’da denk tanıştım key museum ile gerçekten harika araçlar var bunları görmek için sabırsızlanıyorum.Araba meraklısı olan ve araçları yakından görmek isteyen varsa kesinlikle tavsiye ederim . Umarım en yakın zamanda bende gidicem

Yorumunuzu Yazın