Hatay’dan kalanlar; güzel bir coğrafya, güzel yemekler, hoşgörü ve barış içinde yaşayan mutlu güzel insanlar. O güzel yemeklerden biri de katıklı. Katıklı nedir, bilir misin? Bilmiyorsan, hadi gel bakalım.

Katıklı nedir, bilir misin?
Katıklı nedir, bilir misin?

Katıklı Nedir?

Hatay’ın Hıdırbey Köyü’nde meşhur bir Musa Ağacı varmış. Musa Peygamberin dereyi geçebilmek için asasını sapladığı ve o asanın çınar ağacına dönüştüğüne inanılırmış. O ağacı görmek için gittik ama yolda acıktık, gitmişken atıştırmalık ne var diye bakınırken, karşıda gözleme olduğunu sandığımız “birşey” gördük. Sonradan adının “Katıklı” olduğunu öğrendik ki, ben kendisine Hatay Pizzası adını verdim 🙂

Katıklı pidesi
Katıklı pidesi

Hamarat eşi çalışır, katıklıları yaparken de evin erkeği bizimle sohbet etti. Diğer yöre  halkı gibi misafirperver, konuşkan ve oraları anlatmaya pek istekli.

Katıklı pidesi fırını
Katıklı pidesi fırını

Gelelim katıklıya; Tandır fırında pişiriliyor, çökelek, ceviz ezmesi, bol baharat var üstünde, altı da kepekli hamurdan. Sözü burada kesiyor fotoğraflarla sizi başbaşa bırakıyorum 🙂

Keşke herkes bir gün Hatay’a gitse…

Hatay Gezi Yazıları

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın