Hatay’a gitmeden önce, sevdiğim gezi bloglarından, eşten, dosttan, ne yapmalı, ne etmeli, nerelere gitmeli diye epeyce araştırmıştım ve çok işime yaramıştı. Dönünce de kendi deneyimlerimle Hatay’da gezilecek yerler ve Hatay yemekleri konusunda önerilerimi içeren bir Hatay gezi rehberi hazırladım, umarım sizin de işinize yarar! Keyifli okumalar!

Hatay Gezilecek Yerler ve Hatay Gezi Rehberi
Hatay Gezilecek Yerler ve Hatay Gezi Rehberi

Hatay’da Gezilecek Yerler

Hatay fikri beni çok heyecanlandırdığından olsa gerek gitmeden epeyce araştırma yapmış, sayfalarca gezi tüyosu toparlamıştım. Ne nerede yenir, nereler gezilir… Aslında yazılacak çizilecek, tek tek üstünde durulacak çok şey var, ben kendi Hatay gezi rotamı özetler şekilde bir yazı hazırladım. İşte Hatay’da gezilecek yerler!

Sveyka Restaurant

Sveyka Restaurant Haziran 2017’de tadilata girmiş, Kasım 2017’de halen tadilatta idi. Gitmeden arayıp kontrol etmenizde fayda var. 

Cuma gecesi uçaktan iner inmez  Sveyka restauranta gittik. Akşam saat 23:00’ü gösteriyor olmasına rağmen, biran önce Hatay’ın dillere destan yemeklerinin, mezelerinin, tatlılarının tadına bakmak istiyorduk. Eski bir konağı restore edip restauranta çevirmişler, son derece şık, iyi servisi olan lezzetli yemekleri olan bu güzel yerde Hatay’da YEMEDEN DÖNME listesindekileri birbir sipariş etmeye başladık:  Kağıt kebabı, Tepsi kebabı, Humus, adının tam doğrusunu bulamadığımız; abaganuş ya da babaganuş ya da abagannuş ya da benzer birşey, zahter ,ve adını hatırlayamadığım bir sürü birşey daha :), şefimiz bize Kiraz kebabı ve sucukla yapılan Kürt böreği önerdi ki ikisinin de tadı damağımızda kaldı, ve kapanışta tabii ki Künefe, ceviz reçeli, turunç reçeli…

Uçağın yorgunluğunu atmadan nefis yemeklerin huzuru ile otelimize kolayca ulaştık. Zaten Antakya (Hatay merkez ilçe Antakya) merkezinde görülmesi gereken yerlerin çoğuna yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Uçaktan indiğimizde kiraladığımız araç bizi bekliyordu, bize turistik şehir haritası da vermişlerdi. Bir şehre girdiğimde ilk edindiğim şey olduğu için acayip mutlu olmuştum.  Süremiz sadece 2 gün olduğu için gün gün nereye gideceğimizin planını yapmıştım. Tek sorun yemeklerin lezzeti ve yemek yeme süremizi doğru hesaplayamamak oldu.

Hatay Arkeoloji Müzesi

İlk günümüz Antakya merkezde görülecek yerleri gezecek şekilde planlamıştık, sabah kahvaltıdan sonra hiç vakit kaybetmeden Hatay Arkeoloji Müzesine koştuk. Yüzlerce mozaiğin sergilendiği müze görülmeye değer. Daha önce şehir merkezinde olan müze şehir merkezine 2-3 km uzaktaki yeni yerine taşınmış ve çok daha geniş ferah bir müze olmuş.

Hatay Arkeoloji Müzesi
Hatay Arkeoloji Müzesi

Eski Antakya Sokakları

Eski Antakya Sokakları
Eski Antakya Sokakları

Müzedeki turumuzdan sonra şehri dolaşmaya, ara sokaklarının keyfini çıkarmaya koyulduk. Hemen şehir meydanının üst kısımları Eski Antakya diye adlandırılan bölge. Daracık sokaklarında cami, kilise ve havranın sırtsırta durduğu tam bir hoşgörü şehriydi burası. Sokaklarında dolaştıkça daha da iyi anlıyor insan. Eski Antakya evleri dışarıdan küçük görünse de içeri girince bir avlu, avluda mutlaka bir portakal ya da limon ağacı karşılıyor bizi. Bir önemli not, kiliselerin açık olduğu saatleri tutturmak oldukça zor, ayin olduğunda içeriye almıyorlar. O yüzden gitmeden saatlerini öğrenmeye çalışın. Kaldığınız otelden bilgi almanız mümkün olur. Oldukça fazla turist çeken biryer olduğu için oteller bu anlamda donanımlı.

Antakya Uzun Çarşı

Suriye’de görmeye alıştığım formattaki uzun çarşısında dolaşıp da birşey yememek mümkün değil. Kabak tatlıları, katıklı ekmekleri, tatlıları, turşuları derken çok acıktığımızı farkettik.

Sağıroğlu Kasabı

Notlarım diyordu ki kasapta kebap yaptırmadan dönmeyin. Sağıroğlu kasabını araya araya bulduk, bildiğiniz kasapta kebabı gözlerinizin önünde hazırlıyorlar, fırına gönderip pişiriyorlar, bize de afiyetle yemek düşüyor. Satırla hazırladıkları önce kağıt sonra da tepsi kebabı bana bir insanın bir kebaba nasıl aşık olabileceğini gösterdi.  Kasap çalışanları bu aşka epeyce güldüler ama onlar için normal olsa da bizim için görülmemiş bir lezzetti.

Sağıroğlu Kasabı Tepsi Kebabı - Pişmeden
Sağıroğlu Kasabı Tepsi Kebabı – Pişmeden
Sağıroğlu Kasabı Tepsi Kebabı - Pişmiş
Sağıroğlu Kasabı Tepsi Kebabı – Pişm

Çınaraltı Künefeci Yusuf Usta

Yediğimiz muhteşem yemeğin üstüne bizi mutlu edebilecek olan “gerçek” bir Antakya künefesiydi. Uzun Çarşı’nın göbeğinde Künefeci Yusuf Usta’yı bulduk. Mangalda hazırlanmış künefe, künefe demek az kalır yanında, lokum gibi yiyoruz koca porsiyonlarımızı… Haftasonu iki gün de açık Yusuf Usta, gidenler mutlaka programlarına Yusuf ustayı almalılar.

Çınaraltı Künefeci Yusuf Usta
Çınaraltı Künefeci Yusuf Usta

Harbiye Şelaleleri

Uzun Çarşı’nın göz doyurucu ara sokaklarından çıkıp arabamızı almaya otele gidiyoruz, çünkü bir sonraki durağımız Harbiye. Şelaleleri kadar kebapları da meşhur Harbiye’ye vardığımızda o kadar tokuz ki kebap planımızı gerçekleştiremiyoruz ama Harbiye şelaleleri  altında kahvelerimizi yudumluyoruz. Kahve demişken Antakya’da sevemediğim tek şey Türk Kahvesi idi, kaynatarak pişiriyorlarmış o yüzden alıştığımız lezzetten uzak. Belki siz seversiniz, ben sevemedim…  Şelaleler güzel ama ne yazık ki çok pis, umarım çevremizi ve güzelliklerimizin kıymetini biran önce anlarız. Harbiye aynı zamanda gün batımı ile de meşhur, biz de gün batımına yetiştik. Başka bir özelliği ise ipek dokumaları, el dokumaları Harbiye içinde pek çok yerden satınalınabiliyor.

Defne Ağacının Hikayesi

Harbiye’nin meşhurları arasında Defne ağacı ve sabunu geliyor. Defne’nin mitolojik hikayesini de yol arkadaşlarıma bu vesile ile ezberlettim:

“Mitolojide adı hızlı çapkına çıkan ve tanrı olduğu için de kendisine karşı konulamayan, Zeus’un oğlu Işık Tanrısı Apolion, şimdiki Gümüşgöze’den Sinanlı’ya doğru inen vadiden Asi’ye dökülen derenin kenarında genç ve güzel Defne’yi görür. Çapkın Apolion, bu güzeller güzeli kızla tanışmak üzere yanına yaklaşıp konuşmak ister. Defne, Apolion’un namını duymuştur. Aklından geçenleri sezdiği, niyetinin iyi olmadığını hissettiği için kaçmaya başlar. Defne kaçar, Apollan kovalar. Apolion’un nefesini ensesinde hissederek dere boyunca yukarıya doğru koşan ve yorulan Defne, kaçarak kurtulamayacağını anlayarak, durur. Ayağı ile toprağı kazıyarak yalvarırcasına seslenir;”Toprak ana, n’olur beni ört, beni sakla, beni koru.”

Toprak, çağrıyı duyar. Defne’nin bedeni toprağa kök salmaya, o güzelim kokulu saçları yaprakıara, kolları dallara dönüşür.

Apollan şaşkına döner; karşısında yükselen defne ağacına bakar ve; “Bundan sonra sen, benim kutsal ağacım olacaksın. O solmayan ve dökülmeyen yapraklarını başıma çelenk yapacağım. Değerli kahramanlar, savaşlarda zafere ulaşanlar, hep senin yapraklarınla alınlarını süsleyecekler. Şarkılarda, şiirlerde adımız yan yana geçecek” der.

Defne, Apolion’dan duyduğu bu güzel sözler üzerine dallarını eğerek onu selamlar. O gün bugündür savaşla elde edilen kahramanlıklar, güzel şiirler defne yaprağı ile taçlandırılır.”

Affan Kahvesinde Haytalı

Harbiye’den döndüğümüzde oldukça yorulmuştuk, birkaç durağımız daha vardı: Affan kahvesi ya da diğer adıyla İnci Kıraathanesi, Antakya’nın en eski kıraathanesinde ne olduğunu bilmediğimiz “Haytalı” adında gül suyundan yapılan, Adana’da yapılan bici biciye benzer dondurmalı serin birşey yedik.

Geceyi mezecilerden birinde (bolca meze ve humusçu var) Humus ve kabak tatlısı yiyerek kapattık, artık benim midem daha fazla dayanacak durumda değildi.

St. Pierre Kilisesi

Ertesi sabah önce Antakya merkezdeki kilislerden başladık gezmeye, ancak açık olanda ayin olduğu için içeri giremedik diğeri de kapalıydı, biz de Saint Pierre kilisesine hacı olmak üzere yollandık. Hristiyan aleminin hacı olduğu 3 yerden biri idi burası, diğerleri Efes ve Kudüs.

St. Simon Manastırı

Yukarıdan Antakya manzarasını da seyredip denize doğru yolculuğumuza başladık. İlk durağımız St.Simon Manastırı idi. Oldukça kötü bir yoldan bir saate yakın seyahat edip rüzgar güllerinin arasında bakımsız yıkıntılardan oluşan bir manastır bizi karşıladı.

St. Simon Manastırı
St. Simon Manastırı

Vakıflı Köyü

Yüksekte olması nedeniyle oldukça da rüzgarlı manastırı kendi halinde bırakıp Hatay’ın hatta Türkiye’nin tamamı Ermenilerden oluşan tek köyü Vakıflı’ya doğru yola koyulduk. Portakal ağaçları yol boyunca bize eşlik etti. Vakıflı köyünde bu mevsimde görülebilecek sadece kilise var, oldukça bakımlı bir kilise. Vakıflı’da  11 Ağustos’ta üzüm şenlikleri yapılırmış ve çok haraketli olurmuş. Ermenilerin eski takvimlerine göre yılbaşı 11 Ağustos olarak kabul edilirmiş.

Hıdırbey Köyü ve Çınar Ağacı

Vakıflı’dan hemen 3-4 kilometre sonra da Hıdırbey köyü, oraya kadar gitmişken uğramadan dönülmez. Köyün orta yerinde koca bir çınar karşılıyor bizi, Musa Peygamber’in asasını koyduğu yer diye bilinirmiş. Meydanda tandırda Katıklı ekmek yapan bir aile ile tanıştık, benim Hatay Pizzası diye adlandırdığım bu güzel ekmekleri afiyetle yedik. Bu gezi tam bir yemek gezisi olmuştu.

Hıdırbey Köyü ve Çınar Ağacı
Hıdırbey Köyü ve Çınar Ağacı

Titus Tüneli ve Beşikli Mağarası

Hıdırbey’de karnımızı doyurduktan sonra denize doğru yol almaya devam ettik. Samandağ sahili Caretta Caretta’lara ev sahipliği yapan plajlardan biri ancak ne yazık ki aynı zamanda katı atık kirliliği en yüksek plajlardan biri. O kirliliği görmeden ne demek istediğimi anlayamazsınız. Sahilden devam edip Titus Tüneli ve Beşikli Mağaralarını da ziyaret ediyoruz. Titus Tüneli, yapılış sebebi ve tekniği açısından Ürdün’deki Petra ile eşdeğer tutuluyor. Oralara giderseniz mutlaka görün.

Titus Tüneli
Titus Tüneli

Hz. Hızır Türbesi

Samandağı’ndaki Hz. Hızır Türbesi de son durağımızdı.  Görecek yerler listemiz zaman ve kilometre sınırı nedeniyle bitmişti, uçağımız akşam geç vakit olduğundan Antakya mezelerinin son kez tadına bakmadan dönmek olmazdı.

Savon Otel

Antakyalı bir arkadaşın tavsiyesi ile şehrin epeyce dışında bir yere gidip, muhteşem mezelerin son kez tadına baktıktan sonra kahvelerimizi içmek için Savon otele uğradık. Eski bir sabunhane olan otel, çok güzel bir şekilde restore ve dekore edilmiş, kalmak için yer bulmak oldukça zor ama görmek ve kahve içmek için uğranabilir.

Hatay’dan dönüşte çantamızda çeşit çeşit peynirler, reçeller, defne ürünleri vardı. Ama asıl önemli olan aklımızda insanların güzelliği, mutluluğu ve hoşgörüsü kaldı…

Hatay, Antakya bende çok güzel izler bıraktı. Güzel yemeklerini çok anlattım ama güzel olan başka birşey var ki, Ermeni, Türk, Kürt herkesin birarada ve hoşgörü içinde yaşıyor olması. Alevi, sunni, ortodoks, katolik, yahudi, her din ve mezhepten insanların komşu yakınlığında yaşaması…  Dünyada hala böyle yerler var, ülkemizde hala böyle insanlar var…

Şehirde yanlız bir kadın gezgin olarak rahat rahat seyahat edebileceğinizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.  Hatay’ı görmek bana “evet, hala hoşgörü içinde yaşayan insanlar var” dedirtti.

Keşke herkes birgün Hatay’ı görse…

Hatay Gezi Yazıları

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

43 Yorumlar

 1. Sevil hanim bizde gezi planlıyoruz yazınız aydınlattı, teşekkürler. Yalnız birsey sormak istiyorum 🙂 Hatay da merkezde mi kalalım yoksa Antakya mı daha iyi olur dersiniz ?

  • Sevil Mert Cevapla

   Merhaba Nalan Hanım,

   Antakya zaten Hatay ilinin merkezine verilen isim.Eğer şehir merkezinde kalmak istiyorsanız Antakya’da kalabilirsiniz.
   İyi yolculuklar.

 2. Pingback: Antakya Hatay Gezisine Çıkmak İçin 10 Efsane Neden

Yorumunuzu Yazın