Kar sevenlerden misiniz, yoksa ben yaz insanıyım kara hiç gerek yok diyenlerden mi? Ben bahar insanı olsam da kışı da karı da çok severim. İstanbul’da kar görmek artık hayal olmuşken her yıl kışı ve karı doya doya yaşayabileceğimiz bir yerlere seyahat planı yapıyoruz. Yine bir ucuz uçak bileti kampanyası yakalayıp Kayseri’ye aylar öncesinde uçak bileti almıştık. Kayseri’ye gider, günübirlik Erciyes kayak gezisi yapar, bir gün de Kayseri’yi gezeriz demiştik. Zaman geldi, yılın ilk ve son kar tatilini yapmak üzere İstanbul’dan sabah 06.25 uçağı ile Kayseri’ye uçtuk. Erciyes kayak gezisi yapmayı düşünenler için çok faydalı olacağını düşündüğüm bir yazı hazırladım, keyifli okumalar!

Günübirlik Erciyes Kayak Gezisi
Günübirlik Erciyes Kayak Gezisi

Kayseri’ye kadar gelmişken Kapadokya programı yapmayı da düşünmenizi öneririm. Detaylar için Kapadokya’da gezilecek yerler yazıma bir göz atın.

Hafta Sonu Kayseri ve Erciyes Gezisi Videosu

Hafta sonu Kayseri gezimiz ve Erciyes kayak deneyimine dair videomuzu aşağıda izleyebilirsiniz.

Kayseri Havaalanı’ndan Erciyes Kayak Merkezi’ne Ulaşım

Kayseri Havaalanı’ndan Erciyes Kayak Merkezi’ne ulaşmak için oldukça fazla seçeneğiniz var. Kayseri Havaalanı ile Erciyes Kayak Merkezi arası sadece 27 kilometre ancak dağa tırmanış, buzlanma ve sık sık eds olması nedeniyle araçlar hızlı çıkamıyor.

Bu yazıda geçen fiyatların 2020 yılına ait olduğunu unutmayın!

1. Kayseri Ulaşım

Kayseri Ulaşım hafta sonları Kayseri Havaalanın’dan Erciyes Kayak Merkezi’ne otobüs ile şehir merkezinden geçerek Erciyes’e ulaşıyor. Rota biraz dolambaçlı olduğu için 1 saate varabiliyormuş bu otobüsün kayak merkezine ulaşması. Bu seçeneğin bir diğer olumsuz yanı ise sadece Cumartesi ve Pazar günleri olması. Hafta için gelirseniz faydalanamıyorsunuz. Gitmeden önce kayseriulasim.com internet sitesi veya ALO 153 çağrı merkezinden arayıp kesin bilgi almanızda fayda var. Kayseri ulaşım hafta sonları sefer saatleri aşağıda yer alıyor:

  • Kayseri Havaalanı’ndan 07:50, 08:50, 09:50, 10:50, 11:50, 12:50,
  • Erciyes Kayak Merkezi’nden 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00.

Bir diğer önemli konu bu otobüs seferleri kışın yoğun sezonda yapılıyor, bu nedenle eğer bu seçeneğin kullanacaksanız mutlaka önceden bilgi almanızda fayda var.

Kayseri Ulaşım Erciyes Servis Saatleri
Kayseri Ulaşım Erciyes Servis Saatleri

2. Taksi

Kayseri Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi 30-35 TL tutuyor. Erciyes’e 100 TL’den az olmayacaktır. Bu nedenle taksi seçeneğini çok tavsiye etmiyorum.

3. Araç Kiralama

Kayseri Havaalanı’ndan araç kiralamak da bir seçenek. Uluslararası araç kiralama firmaları olduğu gibi yerel firmaları da bulabilirsiniz. Tüm kiralama seçeneklerini görmek için Rentalcars.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kayseri'de araç kiralama
Kayseri’de araç kiralama

4. Gökay Suva Transfer Hizmeti

Bir arkadaşımızın önerisi ile tanıştık Gökay Suva (gokaytours.com) firması ile. Firma sorumlusu Abdurrahman Bey herkesin kankası olmuş. Kayseri’ye gelmeden önceki hafta içi arayıp uçuş saatimizi verip sabah havaalanından Erciyes’e, akşam da Erciyes’ten otelimize olacak şekilde transfer ayarladık ve kişi başı 35 TL ödedik.

Gökay Suva Transfer Hizmeti
Gökay Suva Transfer Hizmeti

Gökay Suva firmasının irili ufaklı pek çok araçları var, gelen kişi sayısına göre küçük minibüslerden büyük midibüslere kadar farklı araçlar sürekli servis yapıyor. Bu hizmeti sağlayan başka firma sanırım yok, oraları oldukça domine etmiş firma. Otel konaklamasından, kayak kiralamaya, ski pass almaya kadar farklı konularda da hizmet isterseniz yardımcı oluyorlar.

Erciyes Kayak Merkezi Hakkında

Erciyes Kayak Merkezi, Türkiye’deki en eski ve en iyi donanıma sahip kayak merkezleri arasında yer alıyor. Kayak merkezi Kayseri şehir merkezine 25 km mesafede yer alıyor. Erciyes Dağı zirvesi 3916 metre yüksekliğinde, kayak tesisleri ise 2150 metre ile 3400 metre aralığında yer alıyor. Erciyes Kayak Merkezi’nde çok sayıda pist yer alıyor ve pistlerin eğimleri %10 ile %50 arasında değişiyor. Yani en acemisinden en tecrübelisine kadar her türlü kayakçı ve boardcuya uygun pist seçeneği var.

Erciyes Kayak Merkezi Hakkında
Erciyes Kayak Merkezi Hakkında

Tekir Kapı pisti, servis araçlarının yolcularını bıraktığı ve aldığı nokta. Dolayısıyla burası en kalabalık pist. Ayrıca Tekir pistinin kolay olması da bunda önemli bir etken.

Erciyes Kayak Merkezi’nde Sezon Ne Zaman Başlıyor, Ne Zaman Bitiyor?

Erciyes Kayak Merkezi’nde sezon tabii ki kar yoğunluğuna bağlı. Ancak normal şartlarda Erciyes’te kaymak için en uygun zaman Aralık-Nisan ayları. Kayak sezonu 15 Kasım gibi açılıp 1 Mayıs gibi kapanıyor.

Erciyes Kayak Merkezi'nde Sezon Ne Zaman Başlıyor, Ne Zaman Bitiyor?
Erciyes Kayak Merkezi’nde Sezon Ne Zaman Başlıyor, Ne Zaman Bitiyor?

Erciyes’e sadece kaymak için değil bisiklet, ultra maraton ve yürüyüş için gelen ziyaretçiler ise yıl boyu bu güzel dağın tadını çıkarabilir.

Erciyes Kayak Merkezi’nde Malzeme Kiralama Ücretleri

Erciyes’e kaymaya geldiğinizde her türlü malzemenizi kiralayabilirsiniz. Kayaktan boarda, eldivenden kaska, monttan pantalona aklınıza ne gelirse. Bu nedenle malzemem yok diye üzülmeyin.

Erciyes Kayak Merkezi'nde Malzeme Kiralama
Erciyes Kayak Merkezi’nde Malzeme Kiralama

Biz kayak ve boardu yine öneri üzerine Tekir Pistinde yer alan Zümrüt’ten 120 TL’ye kiraladık ama dönerken farkettik ki Zirve’de ve diğer mağazaların çoğunda 70 TL imiş. Çok fena kazık yemiş olmanın acısıyla Kayseri merkezine döndük.

Erciyes, Kayseri Belediye Tesisleri
Erciyes, Kayseri Belediye Tesisleri

Kaymadığınız zamanlarda belediyenin tesisleri bir kayak merkezine göre epey ucuz. Sucuk ekmek 17 TL. Ayran, su, çay 2-3 TL gibi. Uludağ’daki yeme-içme fiyatları ile kıyaslayınca neredeyse bedava diyeceğim.

Erciyes Kayak Merkezi’nde 2019-2020 Bilet (skipass) Fiyatları

Aşağıdaki tabloda Erciyes Kayak Merkezi’nde 2019-2020 skipass dediğimiz bilet fiyatlarını görebilirsiniz. Listeden de göreceğiniz gibi 7 çıkış almak çok mantıksız oluyor. O yüzden biz de 14 çıkış aldık. Aldığınız bileti sınırsız kişi için kullanabiliyorsunuz.

KAYAKÇI
#4-12 YAŞ13 YAŞ ÜSTÜ
1 Çıkış12 TL15 TL
7 Çıkış55 TL70 TL
14 Çıkış80 TL95 TL
30 Çıkış160 TL195 TL
50 Çıkış230 TL295 TL
500 Çıkış1250 TL1250 TL
YAYA
#4-12 YAŞ13 YAŞ ÜSTÜ
1 Çıkış7 TL10 TL

Eğer teleferik kullanmayacaksanız, çok kolay bir pist olan kısa piste çıkmak için yürüyen bandı kullanabilirsiniz. Yürüyen bant fiyatları aşağıda yer alıyor:

YÜRÜYEN BANT
5 Çıkış20 TL
10 Çıkış30 TL
Erciyes Kayak Merkezi - Yürüyen Bant
Erciyes Kayak Merkezi – Yürüyen Bant


En son 10 yıl önce kaymıştım sanırım, epeyce hamlamışım, bize 1 gün yetti. Ama seneye daha fazla kayalım diye sözleştik kocamla. Karda olmak, kayakla boşlukta ilerlemek çok keyifli. Her spor dalında olduğu gibi mutlaka pratik yapılması gerekiyor.

Türkiye’deki tüm kayak merkezleri listesi yazıma da göz atın.

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

6 Yorumlar

  1. Aslında ülkemizde çok alternatif var kayak yapmak için. Davraz, Saklıkent, Uludağ…Kayseri’de kaymadım ama şehir merkezinde 3 gün kalıp 2 kilo alıp döndüm. Yemekler o kadar güzel ki, insan ne yiyeceğini şaşırıyor.

Yorumunuzu Yazın