Akdeniz’in cennet köşelerinden biri, muhteşem plajları, birbirinden zengin antik kentleri ve zorlu kanyonları ile Kalkan’a gidiyoruz bugün. Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Kalkan son yıllardaki hızlı büyümesi ile Kaş’ı gölgede bırakmaya hazırlanıyor. Kaş’ı gölgede bırakır, bırakamaz ayrı bir tartışma konusu olsa da gelin birlikte Kalkan’ı gezelim, Kalkan’da gezilecek yerler, Kalkan’a nasıl gidilir, Kalkan’da nerede kalınır bakalım.

Kalkan Gezilecek Yerler
Kalkan Gezilecek Yerler

Kalkan Nerededir, Kalkan’a Nasıl Gidilir?

Kalkan, Fethiye ile Kaş arasında, Akdeniz’in en ucunda yer alıyor. Kalkan’ı geçince artık Akdeniz’den Ege’ye geçmiş oluyorsunuz. Kalkan, Fethiye’ye 81, Kaş’a ise 25km mesafede. Kalkan’a ulaşmanın birkaç yolu var;

Eğer kendi aracınızla Kaş’a doğru geliyorsanız denizi gördükten kısa bir süre sonra Kalkan’a ulaşacaksınız. Teraslı yapısı, dik tepelere yerleşmiş evleri ile hemen dikkatinizi çekecek.

Kalkan’a uçakla gelmek için Dalaman Havalimanı’nı kullanmanız gerekiyor. Dalaman Havalimanı’ndan Kalkan yaklaşık 120 km mesafede. Buradan transfer aracı ayarlayabilir veya araç kiralayabilirsiniz. Transfer araçları 60TL’ye sizi taşıyor.

Otobüs ile Kalkan’a gelmek isterseniz, Kaş’a gelen otobüs firmalarını kullanarak Kalkan’da inebilir veya Fethiye otogarından direkt Kalkan otobüslerine binebilirsiniz.

Kalkan’da Nerede Kalınır? Kalkan’da Villa Kiralama

Kalkan’da konaklamak için pansiyonlardan otellere pek çok seçenek var. Kalkan’ın dik yamaçların üstüne kurulmuş olduğundan bahsetmiştim, bu kat kat teraslı yapı her bir binanın muhteşem bir manzaraya sahip olmasını sağlıyor.

Kalkan’daki harika manzarada ev rahatlığını yakalamak için Kalkan’da villa kiralama en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinin başında geliyor. Eğer arkadaşlarınızla kalabalık bir grup olarak Kalkan’a gelecekseniz Kalkan kiralık villa seçenekleri arasındaki büyük villaları tercih edebilirsiniz. 4 kişilik villaların gecelik fiyatları 200 TL-300 TL arasında değişiyor yani kişi başı 50-75TL civarında çok güzel ve manzaralı bir villada konaklayabilirsiniz.  

Kalkan’da Villa Kiralama
Kalkan’da Villa Kiralama

Kalkan Gezilecek Yerler

Kalkan’a nasıl gidilir, Kalkan’da nerede kalınır konularını hallettiğimize göre artık gezmeye başlayabiliriz. Kalkan’da gezilecek yerler listesinde yer alan yerleri görmenin en iyi yolu araç kiralamak.

Kalkan Plajları

Kalkan Plajları
Kalkan Plajları

Kuşkusuz Kalkan’ın en dikkat çekici  ve fark yaratan özelliği plajları. Kaputaş Plajı dünyaca ün salmış, doğa harikası plajlarımızdan biri iken Patara plajı ülkemizdeki en uzun kumsallardan biri. Fırnaz Koyu ise bölgenin en bakir koylarından biri.

 • Kalkan Halk Plajı
 • Patara Plajı
 • Kaputaş Plajı
 • Fırnaz Koyu

Kalkan’daki Antik Kentler

Kalkan’daki Antik Kentler
Kalkan’daki Antik Kentler

Kalkan merkezi herhangi bir antik yerleşime ev sahipliği yapmasa da Patara, Letoon ve Xanthos Antik Kentleri bölgenin en önemli antik şehirleri. Buraları gezerken yanınıza müze kartınızı almayı unutmayın.

 • Xanthos Antik Kenti
 • Letoon Antik Kenti
 • Patara Antik Kenti

Kalkan’da Diğer Gezilecek Yerler

Coğrafi olarak zorlu olduğu kadar bir o kadar da güzel bir bölgedeyiz. Kanyonlar, yaylalar, harika manzaralara sahip köyler Kalkan gezinizin tadına tat katacak.

 • Saklıkent Kanyonu
 • Mavi Mağara
 • Bezirgan Köyü / Yaylası
 • Gömbe Yaylası
 • İslamlar Köyü

Kalkan, Kaş gezinizin önemli duraklarından biri olmaya aday! Gezi planı yaparken Kalkan ve çevresini mutlaka listenize alın.

Yolda kalın!

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

Instagram: Cokokuyancokgezen

Facebook: Cokokuyancokgezen 

Youtube: Cokokuyancokgezen

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın