Juliana Buhring dünya çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan ilk kadın olarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran bir maceracı. Rüzgara Karşı ise, dünyayı dolaşma serüvenini yazdığı kitabı.

Juliana Buhring Rüzgara Karşı Kitabı
Juliana Buhring Rüzgara Karşı Kitabı

Juliana Buhring Hakkında

Juliana Buhring, dünyayı bisikletle gezmeden önce çok farklı bir hayat yaşamış, çocukluğu akıl almaz şekillerde geçmiş bir kadın. Daha fazla tüyo vermeyeceğim çünkü detaylar için kitabı alıp okumanızı istiyorum.

Juliana, bisikletle dünyayı en kısa sürede dolaşarak Guinness Dünya Rekoru kıran ilk kadın bisikletçi ve rekoru hala aşabilmiş olan kimse yok. Daha ilginç olanı ise, bisiklet kullanmaya rekoru kırmadan sadece 1 yıl önce yani 2010 yılında başlamış olması.

Dünyayı en kısa sürede bisikletle dolaşma rekorunu kırdıktan sonra ise; 2013 yılında Londra-İstanbul arasında gerçekleştirilen Kıtalararası Bisiklet Yarışına katılan tek kadın olarak yarışmayı 9.sırada bitirdi. 2014’te Trans Am Bisiklet Yarışı’nda ise genel klasmanda 4. oldu. Juliana, dünyanın en güçlü ultra-dayanıklılık yarışçılarından biri kabul ediliyor.

Juliana Buhring’in “Not Without My Sister” adlı başka bir kitabı daha var, uluslararası çok satanlar listelerinde yer almış ama sanırım Türkçe’ye çevrilmemiş ben bulamadım. Kendi adını taşıyan blogunda düzenli olarak yazıyor.

Rüzgara Karşı Kitabı Hakkındaki Yorumlarım

Juliana Buhring Rüzgara Karşı Kitabı
Juliana Buhring Rüzgara Karşı Kitabı

Rüzgara Karşı kitabı gerçek bir serüveni, bir insan hikayesini anlatıyor. Günce gibi yazıldığı için siz de o serüvenin içinde kendinizi buluveriyorsunuz ilk sayfaları okumaya başlayınca. Uzun zamandır bir kitabı bu kadar hızlı okuyup bitirdiğimiz hatırlamıyorum diyerek yorumlarıma başlayayım.

Seyahat ederken yolda tanıştığım ve uzun süreli seyahat eden pek çok kadının bir travma sonucu seyahat etmeye başladığına şahit olmuştum. Kimisi sevgilisinden ayrılmış, kimisi bebeğini kaybetmiş… Juliana da sevdiği adamı kaybediyor ve bu acıyla başa çıkmak ve sevdiği adamı onure etmek için bu yolculuğa çıkıyor. Ancak kitabı okumaya devam ettikçe aslında Juliana’nın çocukluğundan itibaren büyük travmalar yaşadığını ve hayatla sürekli mücadele etmek zorunda kaldığını anlıyoruz. Bu mücadele ruhunun daha önce hiç bisiklete binmemişken bisikletle dünyayı en kısa sürede dolaşma rekorunu kıracak kadar güçlü olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

Kitapta yolda yaşadığı hikayelerle birlikte geçmişle yüzleşmelerine de tanık oluyoruz. Bu yanıyla kişisel gelişim kitabı kategorisine de sokabileceğimiz bu kitaba sadece gezi kitabı demek zaten haksızlık olur.

Rüzgara Karşı kitabının Türkiye yayıncısı Garaj Kitap‘ın da çeviri konusunda hakkını vermek gerek. Bu gibi yabancı seyahat kitaplarını okurken en zorlandığım bölüm kötü çeviri nedeniyle hikaye ne kadar akıcı olursa olsun dilin aynı akıcılığı yakalayamaması oluyor. Bu kitabın çevirisi ise hikayesi kadar akıcı olmuş.

Kitabın satış fiyatı sadece 19TL, bisiklete ilgisi olan, seyahat etmeyi, mücadele etmeyi seven, sadece kişisel gelişimle ilgilenen herkesin bir çırpıda okuyacağı bu kitabı mutlaka alın.

Rüzgara Karşı kitabını satın almak için tıklayın.

Yolda kalın ve bol bol okuyun…

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın