Ucuz uçak bileti sayesinde, Türkiye’nin neresinde olursanız olun, oldukça makul bir fiyat ile sadece 1-2 saatlik bir yolculuk sonunda İstanbul’a gelebilirsiniz. Peki, eğer daha önce İstanbul’a ilk kez gelecek olanların bilmesi gerekenler neler, görmeden dönmemesi gereken yerler nereler, dikkat etmesi gerekenler neler? İşte bu yazıda, bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

İstanbul'a İlk Kez Gelecek Olanların Bilmesi Gerekenler
İstanbul’a İlk Kez Gelecek Olanların Bilmesi Gerekenler

Kadim şehir İstanbul, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış dünya çapında tarihi öneme sahip ender şehirlerden birisidir. Son yıllarda artan nüfusu ile birlikte yaşamak biraz zor olsa da her köşesinde barındırdığı güzelliklerle misafirlerine hoşluk yapmayı sürdürür. Yaşamak için ideal şehir olmasa da gezmek için harika bir şehirdir.

Ayasofya
Ayasofya

İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa’daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya’daki bölümüne ise Anadolu Yakası veya Asya Yakası denir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul yapılan arkeolojik kazılarda çıkan her detayla şaşırtmaya devam ediyor. Her ilçesinde kendine has özellikler barındıran İstanbul’un en çok ziyaret edilen ilçeleri Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Üsküdar, Fatih ve Kadıköy’dür. Büyükçekmece’den Tuzla’ya kadar oldukça geniş bir alana yayılan İstanbul, gece hayatı sevenlerin yüzünü güldürecek etkinliklere ev sahipliği yapar. 

1. Türkiye’nin En Kalabalık Şehri İstanbul’a Hoş Geldiniz!

Hemen herkesin bildiği bir gerçek ile başlayalım. Bu şehir, resmi kayıtlara göre 16 milyon, gayriresmi tahminlere göre ise 20 milyondan fazla nüfusa sahip. Bu nedenledir ki, İstanbu’l’u ziyaret edeceklerin bilmeleri gereken ilk şey, bu nüfus yoğunluğudur. Anadoludan gelen göçün yanı sıra başka coğrafyalardan da bolca göç almış ve de almakta olan bu şehir; farklı kültürleri bir arada barındırıyor. Gideceğiniz hemen her yerde kalabalığı hissedeceksiniz; yemek yemek, kahve içmek, müze gezmek, bir yerden başka bir yere gitmek, toplu taşımaya veya taksiye binmek veya kendi aracınız ile yol almak istediğinizde binlerce kişi ile birlikte hareket edeceğinizi unutmamalısınız. İstanbul’a gezmek için geliyorsanız, özellikle mesai giriş-çıkış saatleri gibi şehrin en hareketli saatleri yerine gün ortası saatler ve hafta sonları yerine hafta içi günlerde gezilerinizi planlamanız iyi olur.

Türkiye'nin En Kalabalık Şehri İstanbul'
Türkiye’nin En Kalabalık Şehri İstanbul’

Türkiye’nin en kalabalık üç şehrinden birisi olan İzmir ile İstanbul arasında günün hemen her saatinde uçak seferleri bulunabilmektedir. İzmir uçak bileti ile İstanbuldan İzmir’e sadece 1 saat gibi bir sürede gidebilmek mümkündür.

2. Tarih Kokan İstanbul’u Keşfe Çıkabilirsiniz

İstanbul’da tarihi yerleri görmek için çok fazla araştırma yapmanıza gerek yok çünkü listenizde yer alan bir mekana giderken İstanbul’un en popüler yerlerinden birinin hemen yanından geçmiş olma olasılığınız oldukça yüksektir. İstanbul’daki tarihi yerleri saymakla bitiremeyiz. İstanbul’a geldiyseniz mutlaka Sultanahmet’e gitmeli, Eminönü’nde vakit geçirmeli, Eyüp’ün sokaklarında kaybolmayı, Balat’ta kahve molası vermeyi ve Beşiktaş’ta uzun yürüyüşler yapmayı ihmal etmemelisiniz. Restore edilen tarihi yerlerin yanısıra restore edilmemiş ve şehir içerisinde, şehrin modern dokusu ile uyum sağlamış birçok yapıyı da görebilirsiniz.

Sultanahmet Meydanı
Sultanahmet Meydanı

İstanbul uçak bileti online olarak kolayca alınabilir. Alım işlemlerini gerçekleştirdikten sonra belirtilen kalkış saatinde hazır olmanız gerekiyor.

3. Polonezköy’de Doğa ile İç İçe Kalabilirsiniz

İstanbul’da doğa ile baş başa kalmak isteyenler için en güzel seçeneklerin başında Polonezköy geliyor. Doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız, burası tek başınıza ya da aileniz ile gelebileceğiniz bir yer. İstanbul’da yeşilin, ormanın korunduğu az kalan yerlerden birisi Polonezköy. Burada doğa ile iç içe kahvaltı yapabilir, çay kahve yudumlayabilir, yürüyüş rotasında uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı
Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor çünkü burası doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için mükemmel bir alan. Burada bulabileceğiniz birçok doğa ile iç içe kır lokantaları bulunuyor. Üstelik kendin pişir kendin ye imkanı sunulan yerler de mevcut.

3. Günübirlik Büyükada’ya Gidebilirsiniz

Eğer İstanbul’da bir süre kalmayı planlıyorsanız ve de hafta sonları da bir yere gidip, gezeriz diye planlıyorsanız; Prens Adaları’nın en büyüğü olan Büyükada’yı rotanıza eklemelisiniz. Büyükada, özellikle de bisiklet sürmeyi seven çiftler için son derece ideal bir atmosferi sunar. Burada kiralayabileceğiniz bisikletler var ve küçük tur yolunda keyifli bir şekilde tur atabilirsiniz.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, İstanbul’un hemen her yerinde tarihi görebilmek mümkün. İşte bunu Büyükada’da da gözlemleyebilirsiniz. Buradaki tarihi köşkler oldukça etkileyici mimari estetiğe sahip. Burada eşsiz fotolar çekebilir, sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

4. Burgazada’da Çam Ormanlarının Kokusunu İçinize Çekebilirsiniz

Burgazada, özellikle kızılçam ormanları ile adından söz ettirir. Çam ormanlarının bulunduğu bu ada, özellikle de sessiz sakin doğal alan arayanlar için idealdir. Büyükada kadar kalabalık olmaması en büyük avantajı. Burgazada’nın en güzel kısımlarından birisi kesinlikle sahilidir. Sahili boyunca güzel fotoğraflar çekilebileceğiniz birçok yer mevcuttur. 

Tıpkı Büyükada da olduğu gibi, Burgazada’da da bisiklet kiralayabilir; kiraladığınız bisikletler ile muazzam koyları ve plajları keşfedebilirsiniz.

5. Yaz Aylarında Riva’da Denizin Tadını Çıkarabilirsiniz

Riva’ya, 2. Köprüye giden yolda, Kavacık sapağından dönülerek ulaşılabiliyor. Kavacık sapağından sonra yarım saatte Riva’ya ulaşabilirsiniz. Riva, özellikle yaz aylarında güzeldir. Burada, yaz ayında aradığınız deniz kum güneş üçlüsünü en güzel şekilde bulabilirsiniz. Üstelik Riva, İstanbul’un merkezinden gelen birisi için, oldukça kısa bir sürede ulaşılabilecek konumlardan birisidir.

Riva’ya gitmeyi düşünenler için önerimiz; sadece yaz aylarında değil baharda ve güneşli kış günlerinde burayı keşfetmeleridir. Güneşli kış günlerini önerimemin nedeni kış günlerinde bile kumsalda oturup dalgaların sesini dinleyebilirsiniz. Eğer “huzur” arıyorsanız ve bunu İstanbul gibi son derece kalabalık bir şehirde arıyorsanız, en doğru adreslerden birisi burasıdır.

6. Anadolu Kavağı, Yoros Kalesi ve Poyrazköy’ü Keşfedebilirsiniz

Bu rota, özellikle de hafta sonunda, İstanbullular tarafından sıkça tercih edilir. Bu sebeple, haftanın bu günlerinde biraz kalabalıktır. Ancak yine de erken yola çıkıldığında trafik sorunu yaşama olasılığınız oldukça düşük ve keyifli bir şekilde doğada gezebilme şansınız da var.

Anadolu Kavağı
Anadolu Kavağı ve Yoros Kalesi

Yoros Kalesi ve bu kalenin yakınlarında eşsiz manzara eşliğinde kahvaltı yapabileceğiniz, akşam yemeği yiyebileceğiniz mekanlar mevcut. Ayrıca Anadolu Kavağı sahilinde bulunan balık restoranlarından birinde deniz kıyısında rakı-balık keyfi de yapabilirsiniz.

7. En Çok Sosyal Etkinlik Bu Şehirde!

Sevdiğiniz müzisyenlerin konserlerini, sevdikleriniz ile birlikte gidebileceğiniz sinema ve tiyatro salonlarını, tanıtım fuarlarını ve daha birçok sosyal etkinliği bu şehirde rahatlıkla bulabilirsiniz. Üstelik etkinlik programı son derece yoğundur. Bu yüzden günler öncesinden biletleri ayırtmak gerekiyor. İstanbul’un en güzel yanlarından biri ise etkinlik seçeneğinizin çok fazla olması, farklı semtlerde farklı etkinlik merkezleri olmasıdır. Son yıllarda sayıları hızla artan etkinlik mekanlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Taksim, Beşiktaş, Kadıköy gibi klasik yerlerin yanısıra Gazhane, Bomonti Ada gibi alternatif rotaları da mutlaka araştırmanızı öneririm.

8. Trafik Sorunu Olsa da, Kolay Ulaşım Mümkün!

İstanbulda yaşayan insanların sıkça yakındıkları konulardan biri trafik konusudur fakat özellikle de son yıllarda ulaşım ile ilgili yapılan geliştirmeler, ulaşımı son derece kolay bir hale getirmiştir.

Şehir Hatları Boğaz Turu
Şehir Hatları Boğaz Turu

İstanbul’un bir ucundan, diğer ucuna; en geç saatlerde bile ulaşım sağlamanız mümkün. İstanbul içerisinde tercih edebileceğiniz birçok toplu ulaşım aracı bulunuyor. İşte bu yüzden, siz de trafikten şikayet edenlerden birisi olmak istemiyorsanız, kısa sürede çok yol kat etmenize olanak sağlayan toplu ulaşım imkanlarını kullanabilirsiniz. Metrobüs, metro ve tramvay hatları, vapur ve otobüs seçenekleri ile İstanbul’da gezmek için toplu taşıma kullanmanızı şiddetle öneririm. İstanbul gezinizde mutlaka bir kez boğazı geçen vapurlardan birine binmeyi ve Eyüp’e giden tramvaya binmeyi unutmayın.

9. Avrupa Yakasında Belgrad Ormanı’na Kaçabilirsiniz

Avrupa Yakasında bulunan bu ormanlık alanın en önemli özelliklerinin başında, orman içerisinde 6 km’lik yürüyüş alanı olması geliyor. Bu, tek başınıza ya da sevdiklerinizle keyifli bir doğa yürüyüşü yapabileceğiniz bir yol anlamına geliyor.

Belgrad Ormanı
Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı ile ilgili yazıma da mutlaka göz atmanızı öneririm.

10. İstanbul Lezzetlerinin Tadını Çıkarabilirsiniz

Türkiye’nin en çok göç alan şehri İstanbul, yerli ve yabancı farklı kültürlerden pek çok misafir ağırlıyor. Yıllarca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul, herkesten bir şeyler almayı ihmal etmemiş. Osmanlı saray mutfağının en nadide yemeklerinden Balkanları’n mükemmel böreklerine, Doğu’nun harika kebaplarından Karadeniz’in emsalsiz hamsili yemeklerine, Anadolu’nun eşsiz lezzetlerinden Ege ve Akdeniz’in tadına doyum olmaz yemeklerine hepsini aynı anda sadece İstanbul’da tadabilirsiniz. 

Hüsrev Kuru Fasülye
Hüsrev Kuru Fasülye

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın