Teknoloji yatırımları ile adından sık sık bahsettiren, yolcu ve uçak kapasitesi ile ülkemizin en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı, uluslararası havacılık kuruluşu Skytrax tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ‘5 Yıldızlı Havalimanı’‘ ve ”5 Yıldızlı Covid-19 Önlemli Havalimanı” ödüllerine layık görüldü. İstanbul Havalimanı korona döneminde hız kesmeden yaptığı çalışmalarla iki ödülü birden alan dünyadaki iki havalimanından biri oldu. 

İstanbul Havalimanı’na Uluslararası İki Ödül Birden!
İstanbul Havalimanı’na Uluslararası İki Ödül Birden!

İstanbul Havalimanı Ödüle Doymuyor

Henüz çok genç bir havalimanı olmasına rağmen İstanbul Havalimanı, Türk havacılık sektörünün dünya çapında adını duyurmaya başladı bile. İstanbul Havalimanı arka arka aldığı ödüllerle hem ülkemizi hem de havacılık sektörünü gururlandırıyor. Havalimanın yakın dönemde aldığı ödüllere bakacak olursak 

  • Kasım 2020’de Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından düzenlenen “16th ACI Europe Awards” kapsamındaki Dijital Dönüşüm kategorisinde “En İyi Havalimanı” seçilmişti, ben de blogumda bu haberi mutlulukla duyurmuştum.
  • Temmuz 2020’de yine Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından “Havalimanı Sağlık Akreditasyonu” sertifikasını alarak dünyada bu sertifikayı alan ilk havalimanı oldu. 
  • Aralık 2020’de yolcu deneyimindeki mükemmeliyetin belgesi olarak Londra merkezli havacılık enstitüsü Skytrax tarafından verilen “5 Yıldızlı Havalimanı” ödülünü aldı. 
  • 2020 yılı bitmeden bir ödül de Kovid-19 sürecindeki başarılı çalışmaları nedeniyle “5 Yıldızlı Kovid-19 Önlemli Havalimanı” ödülüne layık görülen dünyadaki 4 havalimanı arasında yerini aldı. 

Skytrax Hakkında

Sktrax, 1989 yılında kurulan Londra merkezli havacılık enstitüsü. Kurulduğu günden bu yana, havacılık endüstrisinin gelişmesini amaçlayan kurum; havalimanı ve havayollarına kalite denetimi, yıldız derecelendirmesi ve kalite kıyaslama hizmetleri sağlıyor.

Skytrax uzmanları, herhangi bir ödül veya ünvana layık olacak havalimanı ve/veya havayolu şirketini seçerken yolcu deneyiminden temizliğe yüzlerce kritere bakarak karar veriyorlar. Skytrax gibi dünya çapında önemli bir havacılık otoritesi tarafından ödüllendirilmek ödül alan kurumlar için de önemli bir prestij sağlıyor. 

İstanbul Havalimanı, 5 Yıldızlı Havalimanı Seçildi

İstanbul Havalimanı, 5 Yıldızlı Havalimanı Seçildi
İstanbul Havalimanı, 5 Yıldızlı Havalimanı Seçildi

Skytrax uzmanları tarafından yapılan detaylı inceleme ve fiziki denetimler sonucunda, İstanbul Havalimanı “5 Yıldızlı Havalimanı” olarak ödüllendirildi. Skytrax enstitüsünden 5 yıldız alan diğer havalimanları ile kıyaslandığında İstanbul Havalimanı en büyük terminale sahip olması ile de dikkat çekiyor. Bu denli büyük bir operasyonu yolcu deneyimini en üst seviyede tutarak gerçekleştirmek de başka bir başarı göstergesi. 

Bu ödül verilmeden önce, yolcuların seyahat deneyimini etkileyen her nokta denetimden geçti. Güvenlik, check-in, pasaport kontrolü, temizlik, bagaj alım, yeme içme alanları, alışveriş alanları, lounge hizmetleri, otopark hizmetleri ile bir havalimanına girdiğinizde ihtiyaç duyacağınız her nokta Skytrax uzmanları tarafından değerlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda yolcu deneyimi 5 yıldızı hak ettiğini belgelemiş oldu. 

Haberin detaylarında İstanbul Havalimanı’nın internet sitesindeki bültenden ulaşabilirsiniz. 

İstanbul Havalimanı, Havalimanı Sağlık Akreditasyonu Sertifikasını Alan İlk Havalimanı Oldu

İstanbul Havalimanı, Havalimanı Sağlık Akreditasyonu Sertifikasını Alan İlk Havalimanı Oldu
İstanbul Havalimanı, Havalimanı Sağlık Akreditasyonu Sertifikasını Alan İlk Havalimanı Oldu

Yolcu sağlığı ve güvenliğine en üst düzeyde özen gösteren İstanbul Havalimanı, sırasıyla, yerel ve uluslararası kurumların Covid-19 sürecinde belirlemiş olduğu sertifikasyonları tamamladı. 

  • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün vermiş olduğu ‘Havalimanı Pandemi Sertifikası’nı aldı,
  • Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA) yayınladığı “Covid-19 Havacılık Sağlık Emniyeti Protokolünü” imzaladı,
  • Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından verilen “Havalimanı Sağlık Akreditasyonu” sertifikasını ise dünyada alan ilk havalimanı oldu.

Atılan bu adımlar sayesinde Kovid-19 sürecinde Skytrax tarafından verilen “5 Yıldızlı Kovid-19 Önlemli Havalimanı”  ödülüne hakkıyla sahip oldu. İstanbul Havalimanı dışında, Roma’daki Fiumicino Havalimanı’nın, Doha’daki Hamad Uluslararası Havalimanı’nın ve Bogota’da bulunan El Dorado Havalimanı bu ödüle layık görülmüş. İstanbul Havalimanı, “5 Yıldızlı Kovid-19 Önlemli Havalimanı” ödülünü alan dünyadaki 4 havalimanı arasına girdi. 

Özellikle koronavirüsünün hayatımızı bu kadar etkilediği bir dönemde İstanbul’un dünyaya açılan kapısı pozisyonundaki İstanbul Havalimanı’nın arka arkaya aldığı bu sertifika ve ödüller insanın içini bir nebze olsun rahatlatıyor. 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorumunuzu Yazın