İstanbul Havalimanı, açıldığı günden bu yana yeni teknolojileri kullanması ve yolculuk deneyimi en üst düzeye taşımaya yönelik çalışmaları ile gündeme geliyor. Son olarak uluslararası bir kurum olan ACI EUROPE tarafından düzenlenen ACI Europe Awards yarışmasında dijital dönüşüm kategorisinde aldığı Avrupa’nın en iyi havalimanı ödülü ile teknoloji yatırımlarını taçlandırmış oldu. 

İstanbul Havalimanı
İstanbul Havalimanı

İstanbul Havalimanı Hakkında

İstanbul Havalimanı’nı 29 Ekim 2018 kısmen, 6 Nisan 2019 tarihi itibariyle tam anlamıyla hizmet vermeye başladı. İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan havalimanı, yurt içinde ve dışında pek çok destinasyona uçuşların yapıldığı, aynı zamanda kapasitesi ile de aktarmalı uçuşlar için önemli bir kesişme noktası. 

İstanbul’un pek çok noktasından Havaist ve belediye otobüsleri ile havalimanına ulaşım mümkün. İstanbul Havalimanı’na ulaşım konusundaki detaylar için İstanbul Havalimanı, Nerede, Nasıl Gidilir? yazıma göz atabilirsiniz. 

İstanbul Havalimanı Türkiye’nin En Akıllı Havalimanı 

İstanbul Havalimanı Türkiye’nin En Akıllı Havalimanı

İstanbul Havalimanı’na gelen yolcular, standart havalimanı hizmetlerine ek olarak; üst düzey yolculuk deneyimi sunabilmek adına Türkiye’nin en akıllı havalimanı olarak hizmet veriyor. “En akıllı havalimanı” ifadesini biraz daha açacak olursak; İstanbul Havalimanı, yenilikçi teknolojilerden faydalanarak yolcuların konforlu ve güvenli seyahat edebilmeleri için her türlü imkanı sağlıyor. İstanbul Havalimanı, e-pasaport, akıllı çeviri hizmeti, mobil uygulama, akıllı otopark, 5G, akıllı güvenlik ve akıllı robot uygulamaları ile yolcuların seyahat deneyimlerini dijitalize etmeyi hedefliyor. Kısaca bu hizmetleri anlatacak olursak; 

  • E-pasaport: 18-20 saniye gibi kısa bir sürede, pasaport memurlarına gerek kalmaksızın, yolcular pasaportlarını hızlı geçiş sistemine okutarak işlem yapabiliyorlar. 
  • Akıllı çeviri hizmeti: Yabancı yolcuların iletişim sorunu yaşamaması için terminalin 35 farklı noktasında, 36 dilde ve 80 lehçede yolculara ‘anlık çeviri hizmeti’ özel yazılıma sahip tabletlerle gerçekleştiriliyor. 
  • Mobil uygulama: İstanbul Havalimanı’nın mobil uygulaması üzerinden “evden uçuş kapısına” gibi özellikler ve üyelerine özel hizmetler sunuyor. 
  • Akıllı otopark: Akıllı plaka okuma sistemi ve otopark içinde konumlandırılmış 2.500 kamera ile aracınızı otoparkta kaybetme derdine çözüm getirildi. 
  • 5G: 5G teknolojisi İstanbul Havalimanı bünyesinde sunuluyor. 
  • Akıllı güvenlik: İstanbul Havalimanı, kameralar, kartlı geçiş sistemleri, yüz tanıma, damar izi okuma, kamera ve radarlardan oluşan akıllı güvenlik sistemi ile korunuyor. 
  • Akıllı robot: UFS Titiz adlı robot, havalimanın temizlik, güvenlik, teknik bakım gibi pek çok hizmet insansız olarak gerçekleşiyor. 

İstanbul Havalimanı Dijital Dönüşümde Avrupa’nın En İyi Havalimanı

Acı Europe 2020 Awards
Acı Europe 2020 Awards

İstanbul Havalimanı, ACI EUROPE yani Uluslararası Havaalanları Konseyi tarafından düzenlenen 16. ACI Europe Awards ödüllerinde, dijital seyahat deneyimi çalışmalarıyla, “Dijital Dönüşümde Avrupa’nın En İyi Havalimanı” ödülüne layık görüldü. Her yıl düzenlenen ACI Europe Awards’da en iyi havalimanı, en inovatif havalimanı, insan kaynakları alanında en iyi havalimanı gibi farklı kategorilerde 5 ayrı ödül veriliyor. 2020 yılında dijital dönüşüm alanlar arasında İstanbul Havalimanı da yerini aldı. 

Ödül töreni, 17 Kasım 2020 Salı günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlendi. 16. ACI Europe Awards töreninde “Dijital Dönüşümde Avrupa’nın En İyi Havalimanı” ödülü, havalimanının yapım aşamasında ve sonrasında dijital yatırımlarına hız kesmeden devam eden İstanbul Havalimanı’na verildi. Online olarak gerçekleşen törende ödül,  İstanbul Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu’ya takdim edildi.

İstanbul Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu'
İstanbul Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu’

İstanbul Havalimanı’nın twitter üzerinden yaptığı Türkçe açıklamayı ulaşmak için Türkçe , İngilizce açıklama için İngilizce bağlantısına tıklayın. 

Ülkemizin uluslararası platformlarda özellikle yenilikçi projeler ile boy göstermesi hepimiz için, en başta ülkemizin imajı için çok kıymetli. İstanbul Havalimanı aldığı ve önümüzdeki dönemde alacağı ödüllerle bizi gururlandırmaya devam edecek gibi görünüyor.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın