Dünyamız çok hızlı değişiyor, sosyal medya, ulaşımın kolaylaşması derken her geçen gün yola çıkan kadın gezgin sayısı artıyor ve bu durum beni çok mutlu ediyor. Benim gençliğimde önümüzde çok az örnek vardı ve düşe kalka kendi kendimize yolumuzu bulduk. Şimdi gençler o kadar şanslı ki, önlerinde pek çok iyi örnek var. Benim de takip ettiğim, ilham veren Türk kadın gezginler arasından bir seçme yaptım. İlham almak için hepsini takibe almanızı öneririm.

İlham Veren Türk Kadın Gezginler
İlham Veren Türk Kadın Gezginler

Bu listede yer alan kadınlar bana gerçekten ilham olanlar. Yüksek takipçili instagrammer veya youtuberlar değil. Gezmenin sonuna kadar hakkını veren, görüntü olsun diye değil gerçekten zevk aldıkları için gezen kadınlar.

1 – Deniz Dağaşan – Gezgin Denizkızı

Deniz ablamız, gezginlerin Deniz ablası. İlerleyen yaşına rağmen, emekli maaşı ile dünya kazan o kepçe gezen özgür bir kadın Deniz ablamız. İzmir’de yaşıyor ama yılın büyük bir kısmını dünyanın ilginç yerlerinde geçiriyor.

Deniz ablamın seyahatlerini takip etmek için; Facebook ve instagram’da Gezgin Denizkızı

Deniz Dağaşan, yaşınız kaç olursa olsun seyahat edebileceğiniz konusunda ilham veriyor!

2 – Şükran Onuk – Pustoo Dünya

Şükran, çok okuyan mı bilir çok gezen mi bilir sorusuna cevap niteliğinde bir gezgin. Gittiği yerleri, geleneklerini iyi araştıran, ressamlar ve yazarların evlerini ziyaret eden ve bloguna çok keyifli bir dil ile aktaran bir gezgin kadın. Biz daha Sultanahmet’te gezerken o dünyanın farklı yerlerinde fink atıyormuş. Çalışırken pek çok ülkeyi gezmiş olan Şükran şimdi emeklilik günlerinin tadını çıkarıyor. Ondan öğrenecek çok şeyimiz var, bu nedenle bazı yazılarımda onun bloguna referans veriyorum.

Şükran’ı blogu Pustoodunya.com ve Instagram’da Pustoo Dünya takip edebilirsiniz.

Şükran Onuk, dolu dolu gezmek, gezerken gezdiğiniz ülkenin sanatı, kültürü konusunda ne kadar bilgili olursanız gezmekten o kadar keyif alacağınız konusunda ilham veriyor.

3 – Gülçin Söğüt – Tatlı Gezgin

Gülçin tanıdığım ilk gezginlerden biri. Önce sırt çantası ile sonra da motosikleti ile dünyanın altını üstüne getiriyor. Kurumsal hayatı bırakıp yollara düşenlerden biri Gülçin. Geçtiğimiz yıl Avrupa ve Afrika kıtasının neredeyse tamamını motosikleti ile geçti, önümüzdeki günlerde ise Amerika kıtasına doğru devam etmeyi planlıyor. Haa bu arada geçen yıl bir de meme kanserini yendi ve bu konuda bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Boşuna heveslenmeyin, onun enerjisine yetişemezsiniz, o bir hiperaktif. Ama keyifle takip edebilirsiniz.

Gülçin’i Tatligezgin.com internet sitesinde, Tatlı Gezgin instagram hesabından veya Tatlı Gezgin Youtube kanalından takip edebilirsiniz.

Gülçin Söğüt, hayatta başınıza ne gelirse gelsin yola devam edebileceğiniz konusunda ilham veriyor.

4 – Oya Yıldız – Benimle Gez

Sevgili Oya ile sigortacılık günlerimde tanışmış ve sonradan ikimizin ortak noktasının gezmek olduğunu farketmiştik. Kurumsal hayatı bıraksa da kendi sigorta işini kurdu Oya, böylece daha rahat gezebiliyor. Oya, dünyanın farklı kültürlerini keşfetmeye bayılır, ilginç festivaller bulur, onların peşine düşer ve harika fotoğraflar çeker.

Oya, gittiği yerleri Benimlegez.com adlı blogunda detaylıca yazıyor. Instagram’da Benimlegez hesabında eğlenceli fotoğraflarını paylaşıyor.

Oya Yıldız, gezmek için gittiğiniz yerlerin kültürlerine derinlemesine inme konusunda ilham veriyor.

5 – Melike Kutlay Cengiz – Ayağımın Tozuyla

Biz çocukla sahile bile inemiyoruz diyenler Melike’yi takibe alsın derim. Melike eczacı, yoğun bir iş temposu var, bunun yanında küçük yaşta iki çocuğu var. Hem çok güzel geziyor, bazen eşiyle yalnız kaçamaklar, çoğunlukla çocukları ile dünyanın altını üstüne getiriyor. Bitti mi bitmedi! Ayagimintozuyla.net adlı blogunda deneyimlerini paylaşıyor, ve Ayağımın Tozuyla instagram hesabında fotoğraflarını paylaşıyor. İki çocuk ile tüm bunlara nasıl yetişiyor inanın ben de bilmiyorum.

Melike Kutlay Cengiz, çocukla hem de iki çocukla gezmek konusunda ilham veriyor.

6 – Melek Nur Fidan Bayraktar – Bavulumdaki Hikaye

Seyahatlerini keyifle takip ettiğim bir başka gezgin kadın da Melek. Onun da bir kızı var, kimi zaman kızı ve eşi ile kimi zaman sadece eşi ile kimi zaman arkadaşlarıyla seyahatlere çıkıyor. Sadece yurt dışı değil, Türkiye içinde de bol bol seyahat ediyor ve ilham veriyor. Gezdiği yerlerdeki deneyimlerini çok detaylı bir şekilde Bavulumdakihikaye.com adlı blogunda ve Bavulumdaki Hikaye instagram hesabında paylaşıyor. Fotoğraflarına da bayıldığımız söylemeden edemeyeceğim.

Melek Nur Fidan, gezilerinizi kalite bir şekilde paylaşmak konusunda ilham veriyor.

7 – Hale Sargın – İşim Gücüm Gezmek

İşi bırakıp kendini yollara vuran kadınlardan biri Hale Sargın. Güney Amerika’da sırt çantalı başladığı yolculuğu bisiklet ile devam etti, artık oralara yerleşti ve seyahat etmeye devam ediyor, Güney Amerika’yı merak edenlere o bölgeleri gezdiriyor, 8 senedir yollarda.

Blogu isimgucumgezmek.com altında deneyimlerini yazıyor, instagramda Hale Sargın hesabında fotoğraflarını paylaşıyor, youtube Hale Sargın kanalında ise kanlı canlı gezilerini paylaşıyor.

Hale Sargın, dünyayı farklı yollarla keşfetmek konusunda ilham veriyor.

8 – Cemre Nur Meleke – Gezgin Kadınlar

İlham vermek deyince Cemre’den bahsetmemek olmaz. Cemre, Gezgin Kadınlar platformunu “Türkiye’de gezgin kadınlar var” sloganı ile kurdu ve gezen, gezmeyi seven, gezmek isteyip cesaret edemeyen kadınları bir araya getirdi. Bugün kocaman bir aileye dönüştüler.

Gezgin Kadınlar instagram hesabı, facebook grubu ve Gezginkadinlar.com internet sitesinde gezen diğer kadınlar ile biraraya gelebilirsiniz.

Cemre Nur Meleke, tüm kadınların gönüllerince seyahat edebilecekleri konusunda ilham veriyor.

9 – Ferda Tangüner & Banu Tunçer – İki Kadın Bir Dünya

Moğolistan’a gitmeden önce araştırma yaparken bulmuştum İki Kadın Bir Dünya’yı. Kurumsal hayatlarına ara verip dünya turuna çıkmış iki kadın. Moğolistan ile ilgili sorularıma verdikleri sıcak ve samimi cevaplar ile birden kanım kaynamıştı. Onlar dünya turunu bitirip Türkiye’ye dönünce bir Gezgin Kadınlar buluşmasında yüz yüze tanıştık. Şimdi Banu Türkiye’deki işine geri döndü, Ferda ise Dubai’de çalışmaya hayatına döndü. İkisi de her fırsatta gezmeye devam ediyor. İki Kadın Bir Dünya instagram hesabını ise artık sadece Ferda yönetiyor.

Bu iki kadın, samimiyet ve güleryüzün tüm kapıları açacağı konusunda ilham veriyor.

Ferda ile yaptığımız röportajı okumak için tıklayın.

10 – Esra Uğurlu

Dünyayı gezmeye bir başlayıp pir başlayanlardan biri de Esra. Esra, dünya turununda, Vietnam’da iken instagramda takip etmeye başlamıştım ve samimi, gerçek, detaylı paylaşımları nedeniyle takibe devam ettim. Esra, önce Asya, sonra Orta ve Güney Amerika’da sırt çantası ile gezerken sanki ben de onunla birlikte gezdim. Türkiye’ye döndüğünde de tanışma fırsatı bulduk. Paylaşımlarından daha tatlı bir kadın. Instagram hesabı: Esrauurlu

Esra Uğurlu, yola çıkmak için hiçbir engelimiz olmadığı konusunda ilham veriyor.

Esra ile yaptığımız röportajı okumak için tıklayın.

11 – Esra Berber Başlar – Esra Geziyor

Bir başka Esra 🙂 Esra evlenip Bursa’ya yerleşince iş hayatından uzaklaşıyor ve kendini seyahatlerine adıyor. Instagram hesabında seyahat etmek isteyenlere ucuz uçak biletlerinden fotoğraf çekme tüyolarına kadar seyahatlerde işlerine yarayabilecek bir sürü faydalı bilgi paylaşıyor. Esra ile ilgili benim en sevdiğim şey, faydasız hiçbir şey paylaşmıyor olması. Hikayeleri, paylaşımları, blog yazıları faydalı bilgiler ile dolu. Bir de fotoğrafları pek güzel.

Esrageziyor instagram hesabı artık bir fenomen, Esrageziyor.com adlı blogunda da pek çok faydalı yazı bulabilirsiniz.

Esra Berber Başlar, seyahat etmenin zor birşey olmadığı, isteyen herkesin uygun fiyata seyahat edebileceği konusunda ilham veriyor.

12 – Dicle Doğan – Hareket Amiri

Bir insan kendini fiziksel olarak ne kadar zorlayabilir? Günlerce hiçbir ulaşım aracı kullanmadan, sırtında çantası ile, tek başına bilmediği bir coğrafyada yürüyerek olabilir mi? İşte o kişi Dicle Doğan. Aslen bir dans sanatçısı yani bedeni ile hayatını kazanan Dicle, o bedenini tüm limitlerine kadar zorluyor, dünyanın farklı ülkelerinde binlerce kilometre yürüdü bu güne kadar. Şimdi de Japonya’da bir haç yolunu yürüyor.

Dicle’yi instagram’da hareket amiri hesabından veya hareketamiri.com adlı blogundan takip edebilirsiniz.

Dicle Doğan, insan zihni ve bedeninin her türlü zorluğa nasıl adapte olabildiği konusunda ilham veriyor.

Bu listeyi sonsuza kadar uzatabiliriz elbette. Ne mutlu ki, artık Türkiye’de gezen çok sayıda kadın var. Ben okumaktan, izlemekten, dinlemekten keyif aldığım kadın gezginleri paylaşmaya çalıştım. Sizin de takip ettiğiniz ve ilham verdiğini düşündüğünüz kadın gezginler varsa yorumlara eklemeyi unutmayın!

Hala takip etmiyorsanız, beni de instagramda takibe alabilirsiniz; @cokokuyancokgezen

Şimdilik evde kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

7 Yorumlar

  1. çok teşekkürler, listende yer almak çok sevindirdi. Kadınlarımızın özgürce dünyanın her noktasına gidebileceğini her birimiz ispatıyız. Umarım ülkemizdeki her bir kadın, kadınlarımız evlerinin içinde de özgür olabilecek duruma gelirler. Düşüncelerinde özgür bireyler yetiştirsinler bana yeter!
    Sevgilerimle …

  2. Sevil, böyle bir listede yer alabildiysem ne mutlu bana, insanlara sadece yola çıkmaları için cesaret vermek idi benim amacım, yazmaya böyle başlamıştım, son beş sene gerçekten iyi gezdi Türkler, tüm gezi bloggerleri saolsun;)

Yorumunuzu Yazın