Hasan Söylemez’in “bir bisiklet, sıfır lira, sekiz ay, on bin kilometre” diye özetlediği bisikletle Türkiye seyahatini anlattığı Hayata Yolculuk kitabı ilk baskısını Nisan 2015’te yapmış. Hasan Söylemez, ofisteki hayatından sıkılıp ani bir kararla istifasını verip aynı hızla bisikletle ve beş parasız yola çıkmaya karar vermesi ve sekiz ay süren bisikletle yolculuğunu anlatmış bu kitapta. Hasan Söylemez şimdilerde Journey to Dreams olarak adlandırdığı bisikletiyle Afrika seyahatine devam ediyor.

Hasan Söylemez
Hasan Söylemez ve ben 🙂

Hasan Söylemez Kimdir?

Hasan Söylemez gazeteci iken bir gün istifasını verip yola çıkmaya karar veren bir çılgın, her gün görmeye alışık olduğumuz insanlardan farklı biri. Cebindeki bütün para ve bütün eşyalarıyla vedalaşarak Türkiye’yi dolaşacağı bisikletli yolculuğuna çıktı.

Hayatından sıkılan ancak türlü mazeretlerle kendi hapishanesinden çıkamayanlara ilham veren bir hikayesi var. Yola çıkmak, hayallerimizi gerçekleştirmek için paranın en son ihtiyacımız olduğunu anlatan bir hikaye bu.

Hayata Yolculuk kitabı Türkiye seyahatini anlatıyor olsa da Hasan şu an Afrika’yı yine bisikletiyle geziyor ve bu seyahatini videolarla belgeselleştiriyor. “Journey to Dreams” diye Youtube’da bulabilir veya Hasansoylemez.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Hayata Yolculuk Kitabı

Hasan Söylemez’in Hayata Yolculuk kitabı da elimden düşüremediğim, beni uykusuz bırakan kitaplardan biri oldu. Muhtemelen gazeteci olmasının getirdiği  Türkçeyi başarıyla kullanma ve akıcı yazım dilinin yanı sıra ilham veren hikayesi ile insanın elinden düşeremediği bir kitap çıkmış ortaya. Belki de bu yetenekleri nedeniyle gazeteci olmayı seçmiştir, kim bilir?

Hayata Yolculuk kitabı, Hasan’ın istifa kararı ve yola çıkma hazırlıkları ile başlıyor. Sonra adım adım yolculuğunu, yolculuğu sırasında karşısına çıkan insan hikayelerini, Türkiye’nin az bilinen coğrafyalarını şiirsel bir dille anlatmış. Hasan hasta olduğunda günlerce ona bakan aileler, yolda ona süprizler yapan hiç tanımadığı insanların yanı sıra en ihtiyacı olduğu anda bahçesine, köyüne Hasan’ı almayan insanları da okuyoruz. Kimi zaman kitabı okurken göz yaşlarıma hakim olamadım. İstanbul’a yaklaşırken bir yandan büyük şehrin keşmekeşine geri dönmenin endişesi diğer yandan 8 ay süren uzun ve zorlu bir yolculuğun sonuna gelmiş olmanın mutluluğunu ise sanki kendim gidip dönmüşüm gibi hissettim.

Kendi sıradan hayatından şikayetçi olan, seyahat etmeyi ve keşfetmeyi seven, özellikle de bisikletle yolculuğa ilgisi olan herkesin kütüphanesinde yer alması gereken bir kitap Hayata Yolculuk.

Kitap Hayykitap’tan çıkmış ve şu an 3. baskısını yapmış durumda. Internetten kolayca sipariş verebileceğiniz kitabın e-kitap versiyonu yok.

Hayata Yolculuk kitabını satın almak için tıklayın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

1 Yorum

Yorumunuzu Yazın