Costa Cruise firmasının Costa Venezia ve Costa Smeralda gemileri ile yaptığım gemi turları sırasında ve sonrasından sonra bana gelen sorular, deneyimlerim ve bu konuda öğrendiklerimi gemi turu rehberi niteliğindeki bu yazıda toparlamak istedim. Cruise turu hakkında merak ettiğiniz ne varsa cevaplarını bu yazıda bulacaksınız, keyifli okumalar!

Gemi Turu Rehberi
Gemi Turu Rehberi

Cruise Nedir?

Önce “cruise gemisi nedir?” tanımlayarak başlayalım. İçinde konaklama, yeme-içme, eğlence gibi her türlü imkanı sunan, yüksek hizmet standartları ile donatılmış, rotası belirlenmiş turistik amaçlı kullanılan yolcu gemilerine cruise, Türkçe karşılığı olarak ise kruvaziyer diyoruz. 

Gemi Turu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Gemi Turu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Gemi Turu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Gemi turu seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli noktayı belirtmeden bu yazıya başlamak istemedim.

 • Öncelikle gemi turu seçerken rota seçimi önemli. Türkiye çıkışlı bir gemi diye ısrarcı olmanıza gerek yok, İtalya, Yunanistan, Dubai, Norveç gibi harika ülkelerden başlayan harika cruise rotaları var. İlginizi çeken destinasyonun hangisi olduğuna karar vermeniz yeterli.
 • Türkiye başlangıçlı da olsa, başka ülkeden de başlasanız eğer geminin rotasında vize gerektiren ülkeler varsa o ülkelerden (gemiden inmeseniz dahi) vize almanız gerekiyor, bunu ihmal etmeyin. Eğer şengen ülkelerine gidiyorsanız tek şengen vizesi yeterli oluyor.
 • Turunuzu seçerken aldığınız pakete neler dahil, neler ekstra mutlaka iki kez kontrol edin, sonra gemide sürprizlerle karşılaşmayın.
 • Tavsiyem gemi turu seçerken seçtiğiniz geminin firmasını ve gemilerini araştırın. Ben ilk cruise turuma 10 yıl önce çıktığımda takadan hallice bir gemi ile 4 gün yolculuk yapmıştım. Denizde olmak çok güzel olsa da küçük gemi sarsıntıyı daha fazla hissettiriyor, aktiviteler kısıtlı oluyor gibi pek çok konuda zorlayabiliyor.

Türkiye’de Hangi Limanlardan Cruise Gemileri Kalkıyor?

Galataport
Galataport

İstanbul’daki Galataport Limanı’nın hizmete açılması ile ülkemizin en önemli cruise limanlarından biri olan İstanbul’u yeniden rotalarına ekleyen dünya çapında hizmet veren cruise firmaları, İstanbul’dan yola çıkarak genellikle Yunan Adaları’nı içeren rotalar yapıyorlar. Ülkemizde İzmir, Kuşadası, Bodrum, Antalya, Alanya gibi limanlar da cruise gemilerine ev sahipliği yapıyor. 

Galataport İstanbul Nerede, Nasıl Gidilir, Neler Yapılır? yazıma da göz atın.

Gemi Turu için Kabin Çeşitleri

Gemi Turu için Kabin Çeşitleri - Balkonlu Kabin
Gemi Turu için Kabin Çeşitleri – Balkonlu Kabin

Cruise gemilerinde farklı türlerde kabinler bulunuyor. Turunuzu seçerken kabin türünüzü de belirlemeniz gerekiyor. Farklı kabin türlerini ve özelliklerini kendi bindiğim gemi üzerinden anlatacağım; İç kabin, dış kabin, balkonlu kabin, suit, mini suit.

Tüm kabin tiplerinde rahat bir yatak, banyo, dolap, televizyon ve tuvalet aynası bulunuyor.

İç Kabin

Gemi turlarında en ucuz oda tipi iç kabinlerdir. İç kabinler adı üstünde deniz yönüne bakmayan içeride kalan odaları. Penceresiz ve balkonsuz olan bu odalarda diğer odalarda konfor olarak aynı seviyedir. Bütçe konusunda kısıtınız varsa iç kabin tercih ederek ciddi şekilde tasarruf edebilirsiniz. Odada az zaman geçirildiği için neden olmasın?

Dış Kabin (Pencereli)

Dış kabin, geminin dış kısmına bakan kabinlerine verilen isim. Bu kabinler balkonlu değil, pencereli yani deniz manzarasına sahipsiniz.

Balkonlu Kabin

Balkonlu kabin dış kabin ile tamamen aynı özellikleri taşıyor. Ek olarak iki kişinin rahatça kullanabileceği bir balkona sahip, ben de bu kabinde yolculuk yaptım.

Suit

Suit oda, otellerde de olduğu gibi geminin en büyük ve fazla konfora sahip odası. Diğer odalardan farklı olarak giyinme odası, küveti, kahve köşesi, daha geniş bir oturma alanı ve daha geniş bir balkon bulunuyor. Suit kabini almak isterseniz geminin herşey dahil paketini satın almanız gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Mini Suit

Costa Venezia gemisinde benim en beğendiğim oda tipi mini suitler oldu. Standart odalar olan iç/dış/balkonlu kabinlerden boyut olarak biraz daha büyük, balkon olarak ise en büyük balkona sahip odalar bunlar.

Bu arada gemide engelli yolcular için özel tasarlanmış banyo ve oda kısmı daha geniş odalar bulunuyor.

Gemi Turuna Katılmak için Neler Gerekli?

Beş yıldızlı otel konforunda tek seferde pek çok yeri ziyaret edebileceğiniz cruise seyahati dinlenmek, eğlenmek ve plan yapmakla uğraşmak istemeyenler için harika bir alternatif. Benim yolculuk yaptığım, Galataport’a yanaşan en büyük cruise gemisi olan, Costa firmasının Costa Venezia gemisi ile İstanbul kalkışlı iki Yunan Adası ziyaretli bir haftalık gemi yolculuğu yapmak için gereken belgeleri aşağıda görebilirsiniz. Ülke dışına çıkacak olan tüm gemi turu rotalarında bu liste geçerli.

 • En az 6 ay geçerli pasaportunuz olmalı,
 • Gideceğiniz rota üzerinde Türk Vatandaşları’ndan vize isteyen ülkeler varsa vizeniz olmalı,
 • Yeşil pasaportunuz varsa vize almanıza gerek yok,
 • Türk Vatandaşları’nın 150 TL yurtdışı çıkış harcı ödemesi gerekli,
 • Eğer rezervasyon yaptırdığınız gemiden talep geldiyse gemiye binmeden önce uçak gibi online check-in yapmalısınız.

Sonra ver elini gemide yeme içme eğlenme, her durakta yeni keşifler!

Schengen Vizesi Başvurusu Yapacaklara Öneriler yazıma mutlaka göz atın.

Gemiye Biniş İşlemleri

Gemiye Biniş İşlemleri
Gemiye Biniş İşlemleri

Benim bindiğim Costa Venezia cruise gemisi İstanbul kalkışlı idi. İstanbul’dan kalkan gemi turları Galataport Limanı’ndan hareket ediyor. Hatta biz 1.5 gün limanda demirli kaldık. Galataport alışveriş merkezinin alt katı liman girişi. Gemiye binmek için pasaportunuzun hazır olması ve bineceğiniz gemi için yapılmış online checkin belgelerinizi beyan etmeniz gerekiyor.

Eğer bagajınızı gemiye kendiniz taşımak istemiyorsanız uçaktaki gibi bagajınızı liman girişinde teslim ediyorsunuz. Bagajınız siz gemiye bindikten sonra odanıza teslim ediliyor.

Gemide kullanılan kart
Gemide kullanılan kart

Gemiye binerken pasaportunuz görevliler tarafından teslim alınıyor ve tur bitene kadar tekrar verilmiyor (bu durum gittiğiniz ülke veya gemi şirketi bazında değişebilir). Onun yerine size kişiye özel düzenlenmiş bir kart veriliyor, artık bu kart her şeyiniz. Gittiğiniz limanlarda bu kartı göstererek gemiden iniş ve dönüş yapabiliyorsunuz. Gemi turu için satın aldığınız paket, kullanabileceğiniz hizmetler, yeme-içme haklarınız da bu karta tanımlı. Yani kartınızı kaybetmeseniz çok iyi olur.

Gemiden inerken pasaportunuz tekrar teslim ediliyor, kontrol edince durduğumuz limanlarda pasaportumuza damga basıldığını gördük. Biz görmesek de pasaportumuz bazı ziyaretler yapmış.

Limanlarda Gemiden İniş

Cruise ile seyahat etmenin en cezbedici kısmı her gün başka bir limana, başka bir şehre gitmek. Tabii ki limanlarda inmek zorunda değilsiniz, dilerseniz gemide kalabilirsiniz. Ama gitmişken limanda inmek isterseniz size verilen kartı okutarak/göstererek limana giriş/çıkış yapabiliyorsunuz.

Limanda gemiden inerken kart okutma
Limanda gemiden inerken kart okutma

Geminin limana yanaştığı günlerde dilerseniz durduğunuz limanda kendiniz gezebilir veya gemiden ekstra tur satın alabilirsiniz.

Gemi Turunda Yeme-İçme

Gemi turları genellikle sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeği, çay-kahve ve ara atıştırmalıklar dahil olarak satılıyor. Cruise turlarında gemide çok zaman geçirildiğinde gemilerin öne çıktıkları konulardan biri yemekler oluyor ve yemekler genelde iyi oluyor. Benim bindiğim gemideki paket dahilinde olan restoranların yemekleri de çok başarılı idi. Ayrıca değişiklik arayanlar için büyük gemilerde paket kapsamı dışında ekstra hizmet alabileceğiniz restoranlar bulunuyor.

Gemi Turunda Yeme-İçme
Gemi Turunda Yeme-İçme

Gemide soft drink dediğimiz yemeğin yanındaki çay-kahve-meşrubat pakete dahil oluyor. Ancak alkol almak istiyorsanız ekstra içecek paketi almanız gerekiyor. Gemiden gemiye bu paketlerin satış şekilleri farklı oluyor. Geminizi seçerken içecek haklarınız ve ek paketlerin fiyatlarını da kontrol etmenizi öneririm.

Gemi odasında kahvaltı
Gemi odasında kahvaltı

Ayrıca gemide odanıza kahvaltı gibi kendinizi şımartma seçenekleri mevcut. Bindiğiniz gemideki ekstra paketlerde bu hizmetleri de görebilirsiniz.

Gemide Etkinlikler

Cruise gemisi ile seyahat ettiğinizde bazı günler tamamen denizde geçiyor. Bu günleri dolu dolu geçirmek için gemi yolcuları için herşey düşünülmüş.

Benim seyahat ettiğim 5260 kişilik 324 metre uzunlukta 15 katlı dev Costa Venezia gemisinde neler olduğunu merak ediyor musunuz? Geminin içinde yürürken 16bin adım attığım günler oldu, 7 günde tamamını keşfedememiş olabilirim bile.

🚢 2 Havuz
🚢 2 Jakuzi
🚢 Devasa bir aquapark
🚢 Zipline platformu
🚢 Açık ve kapalı spor alanları
🚢 Dans, yarışma ve aktivite alanları
🚢 Balmumu Müzesi
🚢 Sanat Galerisi
🚢 Gösteri Salonları
🚢 Şovlar
🚢 Mağazalar
🚢 13 Restoran
🚢 7 Bar
🚢 Ekstra Turlar
🚢 Partiler

Listeden de anlaşılacağı üzere her zevke, her yaşa uygun pek çok aktivite bulunuyor gemide. Gün boyu farklı alanlarda saatleri belirli dans, yarışma, gösteri gibi aktiviteler var. Siz kalabalığa karışmak istemezseniz güneşlenmek veya havuza girmek de alternatifleriniz arasında.

Her akşam odanızın kapısındaki posta kutusuna bir sonraki gün için hangi salonda ne gibi aktiviteler olduğuna dair bir broşür bırakılıyor. Dilerseniz bu broşürden dilerseniz de bindiğiniz geminin (varsa) mobil uygulaması üzerinden tüm etkinlikleri görüp içlerinden ilginizi çekenleri seçebilirsiniz.

gemide gün batımı
gemide gün batımı

Gemide en sevdiğin aktivite ne diye soracak olursanız, içeceğimi yudumlarken gün doğumu ve gün batımını farklı limanlarda denizin üstünden izlemek.

Gemide Ekstra Turlar

Gemide Ekstra Turlar
Gemide Ekstra Turlar

Gemi turu ile yolculuk ederken hemen hemen her gün yeni bir limana ulaşıyorsunuz. Ulaştığınız limanlarda kendiniz çıkıp gezebilir veya gemiden ekstra tur satın alabilirsiniz. Etkinlik alanında belirttiğim odanıza bırakılan broşür veya geminizin varsa mobil uygulaması üzerinden tur seçeneklerine bakabilir, ilginizi çeken turu satın alabilirsiniz. Gemiden tur aldığınızda limanda indiğiniz noktada tur otobüsleri sizi bekliyor ve geminiz limandan kalkmadan geri dönüyor.

Gemide Ne Giyilir?

Gemi turuna katılırken tabii ki normal bir tatile giderken ne alıyorsanız yanınıza yine onları alabilirsiniz. Gemide gündüz geçirdiğiniz zamanın çoğunu mayo-bikini ile geçirebilirsiniz.

Ancak gemideki restoranların şık olması, akşam yemeklerinden sonra düzenlenen partiler olması ve gemideki son akşam yemeğinin özel bir gala gibi geçmesi nedeniyle akşamlar için yanınıza şık kıyafetler alabilirsiniz. Tabii ki abartmaya gerek yok ama abiye elbiseler ve yüksek topuklu ayakkabı giyen yolcular göreceksiniz.

Mesela bir gece latin parti, bir gece beyaz parti gibi konsept partiler düzenleniyor. O gecelere uygun kıyafetler almanız hoş olur. Yoksa beyaz partide herkes beyaz giymişken siz renkli kalabilirsiniz.

Gemide İnternet Kullanımı

Gemi turuna çıkarken internet konusunda uyarmak istediğim birkaç konu var.

Öncelikle gemi Türkiye sularında iken Türkiye’deki GSM hattınızın internet paketini kullanabilirsiniz. Ancak telefonunuzun serbest dolaşıma kapalı olduğundan emin olun, aksi halde yabancı bir GSM operatörünü yakalayan telefonunuz yüzünden çok yüksek telefon faturaları ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bunun bir çözümü gemiye binmeden GSM operatörünüzün yurtdışı paketlerinden birini tanımlamanız. Yabancı hattı yakalarsanız da paket dahilinde faturalandırılırsınız, sizi bir nebze olsa kurtarır.

Gemide internet hizmeti de satılıyor. İhtiyacınız doğrultusunda farklı paket seçeneklerinden birini satın alabiliyorsunuz ancak denizde yol alırken gemi internetinin çok verimli çalıştığını söyleyemem. Fiyatları da yüksek olduğu için önereceğim bir yöntem değil bu.

Gemi Turu ile Seyahati Neden Tercih Edelim?

Gemi Turu ile seyahatin artıları & eksileri
Gemi Turu ile seyahatin artıları & eksileri

Cruise ile seyahat etmenin artı ve eksilerini net olarak tanımlayalım. 

Cruise seyahatinin artıları;

 • Lüks, konforlu, beş yıldızlı otel hizmeti alıyoruz. Beş yıldızlı otel hizmetini, aynı kalitedeki otellerden çok daha uygun fiyata alıyoruz. 
 • Başta ne için ne kadar ödeyeceğinizi bilirsiniz, sürpriz masraflar yoktur. 
 • Kısa zamanda, yorulmadan çok yer görme olanağı sunan bir seyahat yöntemi. 
 • Valiz toplama, boşaltma derdi olmadan her gün yer değiştirerek yeni bir yeri görme imkanına sahibiz. 
 • Sabah uyandığınızda ilk gördüğünüz, gece yatmadan son gördüğünüz şey muhteşem bir deniz manzarası. Örneğin; İstanbul’da Galataport limanında demirli durumda iken dünyanın en güzel manzaralarına şahit oluyorsunuz, üstelik o konfor ve manzarada İstanbul’da bir otelde kalmak isterseniz servet ödemeniz gerekiyor. 
 • Gemi havuzlardan spor alanlarına, çeşit çeşit restoran ve barlara kadar her türlü olanak sunuluyor. 
 • Herşey dahil paketler sunulduğu için gideceğiniz destinasyonlarda ne yesem, çok para harcarmıyım gibi dertleriniz olmuyor. Ve genel olarak yemekler çok iyi oluyor. 
 • Özellikle kalabalık bir arkadaş grubu ile geldiyseniz çok çok eğleneceğinizi garanti edebilirim. 
 • Gemide uzun saatler yolculuk yapıldığından sizinle birlikte yolculuk eden pek çok yeni arkadaş edinebilirsiniz. 

Cruise seyahatinin eskileri;

 • Gemi durduğu limanlarda oldukça kısa zaman geçiriyor. Bu nedenle doya doya gezeyim durumu olmuyor, buna hazırlıklı olarak gitmenizde fayda var. 
 • Büyük gemiler ile seyahat edildiği için çoğunlukla sallantı hissedilmiyor, ancak çok dalgalı ve rüzgarlı zamanlarda sallantıyı hissediyorsunuz. 
 • Gemi seyahatlerine maalesef evcil hayvan kabul edilmiyor, tüylü dostunuz varsa evde bırakmanız gerekecek. 
 • Hava ve deniz durumuna göre rotada gördüğünüz yerlere gidilememe durumları olabiliyor. Deniz fazla dalgalı ise bazı limanlara yanaşamadığı için o rota iptal edilebiliyor. Bu gibi değişikliklere hazır olmasınız.

Cruise Gemisi ile Seyahatine Çıkarken Bilmeniz Gerekenler 

Cruise Gemisi ile Seyahatine Çıkarken Bilmeniz Gerekenler 
Cruise Gemisi ile Seyahatine Çıkarken Bilmeniz Gerekenler 

Cruise gezisine çıkmadan önce aşağıdakileri bilmeniz seyahat konforunuzu artıracaktır;

 • Geminin rotasını mutlaka kontrol edip pasaport ve vize ihtiyaçlarınızı seyahatinizden birkaç ay önce netleştirmelisiniz. Yunan Adaları içeren bir tura katılacaksanız geçerli bir pasaportu ve şengen vizeniz olması gerekmesi gibi. 
 • Gemiye binerken size özel bir kart veriliyor. Gittiğiniz destinasyonlardan gemiye giriş çıkışlarda bu kartı kullanıyorsunuz. 
 • Gemi içinde nakit veya kredi kartı ile harcama yapamıyorsunuz. Gemiye binerken size satın aldığınız hizmet paketinin tanımlı olduğu bir kart veriliyor, eğer ekstra hizmet satın almak isterseniz yine bu karta tanımlanıyor. Seyahatiniz boyunca bu kartı yanınızda taşımanız, gemiden iniş binişlerde mutlaka okutmanız gerekiyor.
 • Gemi yolculuğu sırasında internet biraz sıkıntılı olabiliyor. Gemiden internet paketi satın alabiliyorsunuz ancak bağlantı çok iyi olmayabiliyor. Yanaştığınız limanlarda internet ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde plan yapmanız iyi olur. 
 • Geminin durduğu limanlarda gemiden ekstra tur satın alabilir veya kendi gezinizi planlayabilirsiniz. Kendi gezinizi planlayacaksanız önceden araştırmanızı yapmanız zaman yönetimi açısından verimli olacaktır. 
 • Cruise turları ile ilgili en büyük ön yargı yaşlılara yönelik bir tatil olduğu. Ancak balayı çifti, çocuklu aileler, arkadaş grupları, kız kıza tatil yapmak isteyenler gibi hemen herkesin zevkine hitap eden bir seyahat şekli olduğunu deneyimlerim ile tasdikledim. 
 • Klasik bir tatilden farklı olarak cruise tatilinde genelde akşam yemeklerinde herkes oldukça şık giyiniyor. Bazı gemilerde gala yemeği şeklinde bir akşam düzenleniyor ve yolcular kaptan ile tanışıyor. Bu nedenle yanınıza birkaç şık kıyafet almayı unutmayın. 
 • Gemide uzun saatler yol alacağınız için her türlü aktivite var. Mayonuz, spor yapıyorsanız spor kıyafetleriniz gibi eşyalarınızı yanınızda getirmeyi unutmayın. 

Gemi seyahatinin artıları, eksileri ve dikkat etmeniz gerekenleri bilerek gemi turuna katıldığınızda seyahatinizde en üst düzeyde keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. 

Gemi Turu Rotaları

Gemi Turu Rotaları
Gemi Turu Rotaları

Deniz ve nehir olan hemen her yere cruise ile seyahat edebilirsiniz. Cruise seyahati yapmak için ille de Türkiye kalkışlı bir gemi seçmeniz gerekmiyor. Rotanın başladığı lokasyona uçakla gidip oradan gemiye katılım sağlayacak şekilde bir seyahat planı da yapabilirsiniz. 

Dünyanın en popüler cruise rotalarını sayacak olursak; Norveç Fiyordları, Tuna Nehri, Yunan Adaları, Karayipler ve Küba, Alaska, Patagonya, Akdeniz (Batı ve Güney Avrupa), Dubai ve BAE, Seyşeller, Hawai Adaları, Baltıklar, Antartika, Transatlantik.

Gemi Turu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Cruise seyahati kaç gün sürüyor?

Pazar 17:00’den diğer Pazar 08:00’e kadar bir haftalık bir yolculuk benim katıldığım. Yani 7 gecelik paket. Ancak gemi turları 4 gece, 5 gece, 7 gece, 15 gece, 1 ay hatta daha uzun rotalarda olabiliyor. Siz rotanız ve bütçenize göre uygun olanı seçebilirsiniz.

Yemekler nasıl? Fiyata dahil mi? Özel yemek durumu var mı?

Gemide yemekler gerçekten çok iyi. 13 restoran ve 7 barda pek çok seçenek var. Herşey dahil pakete dahil olan açık büfe ve alakart restoranlardan çok memnun kaldık. Dünya mutfaklarından lezzetleri deneyebileceğiniz restoranlardan ücretini ödeyerek faydalanabiliyorsunuz.

Vegan, vejateryan, gluten hassasiyetine uygun, çölyak hastalarına uygun, helal yemek gibi seçenekler bulunuyor. Rezervasyon yaptırırken bu bilgileri iletmeniz yeterli oluyor.

Gemi çok sallanıyor mu? Mide bulantısı yapıyor mu?

Denizde ilerleyen devasa bir kütleden bahsediyoruz. Elbette zaman zaman sallanıyor. Ancak bu sallantı yolcuları rahatsız edecek düzeyde değil.

Çocukla gemi turuna çıkılır mı?

Her gemi için geçerli midir bilmiyorum ama benim seyahat ettiğim Costa Venezia gemisinden çocuklar için aquapark’tan oyun alanlarına kadar çok fazla aktivite vardı. Yani bu tur çocukla çok güzel yapılır.

Gemiye evcil hayvan alınıyor mu?

Maalesef gemiye görevli köpekler dışında evcil hayvan alınmıyor. Tüylü dostlarımızı evde bırakmamız gerekiyor.

Gemi engelli kişiler için uygun mu?

Gemi engelliler için çok uygun. Örneğin; eğer kendi tekerlekli sandalyenizi getirmek istemiyorsanız size sandalye temin edebiliyorlar. Engelli yolculara uygun özel ekstra turlar da organize ediliyor.

Gemide helal yemek oluyor mu?

Gemideki restoranlarda yemek tercihinizi belirttiğinizde size uygun yemekleri servis ediyorlar. Helal yemek dışında vegan, glutensiz gibi tercihlerinizi de belirtmeniz yeterli.

İngilizce bilmeden gemi turuna katılabilir miyiz?

Gemideki bütün yönlendirmeler, bilgilendirmeler İngilizce olduğundan dil bilmemek biraz zorlayıcı olabilir. Ancak benim gittiğim gemide müşteri ilişkilerinde Türk çalışanlar vardı, dolayısıyla yardıma ihtiyacınız olduğunda personel destek olacaktır. Böyle durumlar için tavsiyem Google Translate uygulamasını telefonunuza indirmeniz, böylece İngilizce metinleri çevirebilirsiniz.

Başka sorularınız varsa yorumlarda buluşalım.

Costa Venezia ile 7 Gece Türkiye Kıyıları & Yunan Adaları Turu

Costa Venezia
Costa Venezia

Yazı boyunca bahsettiğim Costa Cruise firmasının benim katıldığım turu İstanbul>Kuşadası>Rodos>Girit>İstanbul şeklinde idi. Bir de İstanbul çıkışlı Atina’ya giden rotaları var. Her iki seçenek de İstanbul’dan başlayıp İstanbul’da bitiyor.

@costacrusisesoffical ile yaptığım cruise rotamı aşağıda özet olarak görebilirsiniz;

1. Gün – En geç 17:00’de İstanbul’dan gemiye biniş.
Akşam İstanbul turu yapabilirsiniz.

2.Gün – İstanbul.
İstanbul’da kendiniz gezebilir veya gemiden tur satın alabilirsiniz. Bu gün İstanbul’u gezme günü.

3.Gün – İstanbul’dan Kuşadası’na yolculuk.
Bütün gün gemide, denizde geçiyor, akşam Kuşadası’na ulaşıyoruz.

4.Gün – Kuşadası.
Kuşadası veya çevresinde kendiniz gezebilir veya gemiden tur satın alabilirsiniz. Gemi akşam saatlerine kadar limanda kalıyor.

5.Gün – Rodos.
Rodos’ta kendiniz gezebilir veya gemiden tur satın alabilirsiniz. Gemi akşam saatlerine kadar limanda kalıyor.

Rodos’ta Gezilecek Yerler

6.Gün – Girit.
Girit’te kendiniz gezebilir veya gemiden tur satın alabilirsiniz. Gemi akşam saatlerine kadar limanda kalıyor.

7.Gün – Girit’ten İstanbul’a yolculuk.
Bütün gün gemide, denizde geçiyor, neyseki gemide yapacak çok şey var. Bir önceki reelsime bakabilirsiniz.

8.Gün – 08:00 İstanbul’a varış.
Odanızı 08:00 gibi boşaltıp öğleden sonraya kadar gemide kalabiliyorsunuz.

Bu tur sadece Türkiye’den yolcu almıyor, İtalyan, Alman, Fransız gibi Avrupa’nın pek çok yerinden yolcusu var. İstanbul ve Türkiye’yi görmeye geliyorlar. Ayrıca gurbetçilerimiz tarafından da tercih ediliyor.

Bir cruise turunu farklı değerlendirmek gerek, sıradan bir otelde bir hafta tatil yapmak yerine beş yıldızlı otel konforunda denizde uyumak, uyanmak, yol almak, her gün başka bir yerde uyanmak -Türkiye’de de olsa- çok farklı ve muhteşem bir deneyim.

Costa firmasının dünyanın pek çok yerinde gemi rotaları bulunuyor. Bir haftalık programlar herşey dahil 349 Euro’dan başlıyor. Destinasyon, oda tipi ve aldığınız oda servisine göre fiyatlar değişiyor. Bizim kaldığımız balkonlu oda fiyatı 649 Euro, limitsiz içki paketi 220 euro, her gün için günlük 11 Euro servis bedeli alınıyor.

Ayrıca limanlarda durduğunuz ekstra tur almak isterseniz tur tipine göre fiyatlar değişiyor, 35 Euro’dan başlıyor.

Costa Cruise firmasının  Costa Venezia gemisi ile İstanbul>Kuşadası>Rodos>Girit>İstanbul rotası geçirdiğim en güzel tatillerden biri oldu diyebilirim. Darısı sizin başınıza!

Costa Venezia Gemi Turu Fotoğrafları

Gemi turu rehberi sayfasında kullandığım bütün fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz. Fotoğrafların hepsi ve kullanım hakları bana aittir, izinsiz kullanılamaz.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

 1. Yazıdaki detaylara ve anlatış tarzınıza bayıldım. En küçüğü 7, en büyüğü 82 yalında olan aile fertlerimizle planlıyorduk. Kafamdaki yüm soru işaretlerini gideren bir yazı olmuş. Çok teşekkürler.

Yorumunuzu Yazın