Son zamanların en popüler dizisi Game of Thrones sadece konusuyla değil, dizinin geçtiği mekanlarla da dikkat çekiyor.  Dizinin sevenleri için Game of Thrones Ülkeleri hazırlansa nasıl olurdu diye biraz inceleyip size minik bir rehber hazırladım.

Game of Thrones Ülkeleri
Game of Thrones Ülkeleri

Game of Thrones Dizisinin Konusu

Türkçesi “Taht Oyunları” olan Game of Thrones dizisi son bir kaç yıldır tüm dünyada sevilerek izleniyor. Temmuz17’de 7.sezonunun başlaması ile yeniden gündeme oturan dizi Yedi Krallık’tan oluşan fantastik bir ülkede geçiyor. Bu Yedi Krallığı tehdit eden Ak Yürüyenler; krallıklar ile arasına örülmüş duvarın arkasında güçlenip çoğalmaktalar.

Game of Thrones Dizisinin Geçtiği 7 Ülke

Game of Thrones dizisinin bazı bölümleri dünyanın farklı köşelerinde, konusuna yakışır şekilde doğası ve tarihi ile öne çıkan göz alıcı mekanlarda çekiliyor. Game of Thrones’ın çekildiği ülkelerde pek çok farklı lokasyon kullanılıyor. Hem Yedi Krallığın kendi aralarındaki çekişmeleri hem de Ak Yürüyenlere karşı mücadelelerini anlatan fantastik dizi; İrlanda, Malta, Hırvatistan, İzlanda, İspanya, İşkoçya  ve Fas’taki mekanlar ve Belfast’taki bir stüdyoda çekiliyor.

Dizinin geçtiği ülkelerdeki yerlerden birer seçmece yaptım, zira her ülkedeki tüm yerleri yazmaya kalksam çok uzun bir yazı olacaktı. Sıralama herhangi bir önem veya harf sırası ile yapılmadı, aklıma geldikçe yazdım diyebilirim 🙂

1. İrlanda – Ballintoy Limanı

İrlanda - Ballintoy Limanı
İrlanda – Ballintoy Limanı

Theon’un Demir Adalara döndüğü yer olarak dizide gördüğümüz Ballintoy Limanı aynı zamanda Theon’un kız kardeşi Yara ile ilk tanıştığı yer.

Fotoğraf tripadvisor.com sitesinden alınmıştır.

2. İzlanda

İzlanda, The Wall
İzlanda, The Wall

Fotoğraf Pinterest’ten alınmıştır

Ak Yürüyenlerle Yedi Krallığı ayıran meşhur duvarın arkası İzlanda. Duvarın arkasıyla ilgili sahneler İzlanda’nın muhteşem doğasında çekiliyor. Winter is Coming 🙂

İzlanda gezi yazılarım ilginizi çekecektir.

3. İskoçya – Doune Kalesi

İskoçya - Doune Kalesi
İskoçya – Doune Kalesi

Fotoğraf skyscanner.net’ten alınmıştır.

Birinci sezonda Stark evi Winterfell olarak kullanılan Doune Kalesi 13. yüzyılda inşa edilmiş. Kaleye sonradan bilgisayar müdahelesi ile kule eklenmesi nedeniyle diğer sezonlarda set İrlanda’ya taşınmış.

4. Hırvatistan – Dubrovnik

Hırvatistan - Dubrovnik
Hırvatistan – Dubrovnik

Fotoğraf 10mosttoday.com sitesinden alınmıştır.

En popüler Game of Thrones setlerinden biri Dubrovnik olsa gerek. Dizinin önemli bir bölümü Hırvatistanda geçerken ülkeye turist akını da sağladı. King’s Landing diye izlediğimiz yer Dubrovnik, ara sokakları ve surları farklı sahneler de kullanılıyor. Dubrovnik’i ilk gördüğümde Ortaçağ’dan fırlamış gibi demiştim, şimdi ise dizi setinden fırladı 🙂

Hırvatistan gezilecek yerler yazım için tıklayın.

5. Fas – Ait Benhaddou

Fas - Ait Benhaddou
Fas – Ait Benhaddou

Fotoğraf dailymail.co.uk sitesinden alınmıştır.

Sarı Şehir Yunkai Fas’ın tamamen kızıl toprağından yapılmış şehri Air Benhaddou şehrinde çekiliyor. Şehir Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde olmasının yanısıra, Mumya’dan İskender’a Babil’den Prince of Persia’ya kadar pek çok filme de ev sahipliği yapmış.

Fas’a gitmek için sebep arıyorsanız tıklayın. 

6. İspanya- Sevilla

İspanya- Sevilla
İspanya- Sevilla

Fotoğraf skyscanner.net sitesinden alınmıştır.

Dizinin beşinci sezonunda Dorne’un Su Sarayı olarak gördüğümüz mekan Sevilla şehrindeki Alcazar Sarayı idi. Bu saray ve bahçesi de Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

İspanya gezi notlarım için tıklayın.

7. Malta – Azure Window

Malta - Azure Window
Malta – Azure Window

Fotoğraf thterrortime.com sitesinden alınmıştır.

Daenarys ve Khal Drogo’nun düğünün yapıldığı Malta’nın sembollerinden olan Azure Window, geçtiğimiz yıl bir fırtına sonucu yıkıldı. Ne yazık ki artık burayı görme şansımız kalmadı 🙁

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın