Galata’yı Keşfetmek için Geç Değil

Son zamanlarda İstanbul’dan fazla uzaklaşamadım, hazır durum böyleyken İstanbul’u anlatayım istiyorum. İstanbul’u anlatırken de en sevdiklerimi anlatıyorum… İstanbul deyince benim ilk aklıma gelen Beyoğlu… İstiklal Caddesinde attığım küçük turlar hep ruhumu dinlendirir. Caddenin sonuna gelince de “sonuna geldik mi” derim kendime… Aslında sonuna gelmemişizdir, İstiklal Caddesinin sonuna geldiğinizde Tünel çıkar karşınıza, ister atlayın Karaköy’e inin, ister Tünel’e gelmeden önceki sokaktan doğru devam edin…

O sokaktan devam ettiğinizde daracık arnavut kaldırımlı sağlı sollu önce müzik mağazaları sonra da hediyelik eşya dükkanları size eşlik eder. O yol sizi küçük bir meydana ulaştırır. O meydan Galata Meydani… Meydanın ortasında gök yüzüne uzanan kule ise Galata Kulesi.

galatameydani
galataninkopekleri

Meydanı çevreleyen cafe ve restaurantlarda bir mola verebilir, az ilerideki küçük meydan kahvesinde Galata Kulesini seyrederek dinlenebilirsiniz.

Ben dinlenmeden doğru kuleye çıkmak istiyorum derseniz meydanın çevresinden dolaşın ve kulenin giriş kapısını bulun. Elinde şehir rehberi ile dolaşan turistleri takip ederek kolayca bulabilirsiniz girişi. Meydandaki kaldırımlara bakarak gidin, kaldırımın üstüne kabartılmış bir kertenkele ile karşılaşabilirsiniz.

hazerfen-ahmet-celebi

Kule turitik ziyarete açık olduğu gibi kulenin tepesinde bir de restaurant var, akşamları fasıllı dansözlü özellikle yabancı turistlerin çok ilgisini çeken eğlenceler yapılıyor. Kuleye çıkıp panaromik İstanbul manzarasını izleyebilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlere ayrı fiyat tarifesi ile hizmet veriliyor.

Galata Kulesi Hazerfen Ahmet Çelebi adı ile anılır çoğu zaman. 14.yy.da yapılan kule 17.yy.da Hazerfen’in meşhur atlaması ile meşhurdur.

Galata Kulesine tırmanan Hazerfen yaptığı kanatlarla kendini boğaza doğru bırakmış Üsküdar sırtlarına ulaşmıştır.  Kuleye tırmandığınızda bunu anlatan duvardaki heykeller o günlere bir yolculuk yapmanızı sağlıyor.

Kulenin tepesine çıkınca önce küçük bir başdönmesi yükseklikten dolayı, sonraki başdönmesi ise boğaz ve haliç manzarasının güzelliğinden dolayı…

galatamanzarasi
galatamanzarasi1

Kulenin yukarıdan manzarasının güzel olduğu kadar kulenin kendisi de başlı başına güzel… Kulenin çevresinde dolaşırken Hazerfen olup uçasınız gelirse şaşmayın.

Kuleden inip ara sokaklarda geçmişe bir yolculuk yapmayı da ihmal etmeyin.

galatagunduz
galatagece-2

İstanbul’da yaşayıp da Galata’ya hiç gitmedim diyenlerle karşılaşınca bu yazıyı yazmak istedim.

İstanbul’un sadece karmaşa gürültüsünü yaşamak İstanbul’u yaşamak değildir… İstanbul’un güzelliklerinin tadını çıkarmayı unutmayın!

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

1 YORUM

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın