Foça gezi yazımı yazdıktan sonra hakkında çok soru aldım. Bir taraftan da korkuyorum, Foça çok popüler olur da masumiyetini kaybeder diye diğer yandan da sorulara cevap vermek gerek elbette. Foça’da ne yenir, nereler gezilir soruları kadar “Foça’ya nasıl gidilir?” sorusu da çokça geldi. Foça gezi yazımda bu konuya yer vermediğim için onu da ayrıca yazayım istedim.

Foça'ya Nasıl Gidilir?
Foça’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle bir konuya açıklık getirelim: Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olarak iki ayrı yerleşim yeri. Benim bu yazıda bahsettiğim Eski Foça.

İzmir’den Foça’ya Nasıl Gidilir?

İzmir’den Foça’ya gitmek için, İzmir Foça arası 70 km yolu aşmanız gerekiyor. İzmir’den Foça’ya gitmek için; 

  • Eğer kendi aracınızla geliyorsanız, 1 saatten az bir zamanda Foça’dasınız demektir.
  • İzmir’e otobüs ya da uçakla geldikten sonra, İzmir otogarından Foça otobüsleri hemen ilk perondandan kalkıyor. Foça-İzmir arasını otobüs ile gitme seçeneğini kullanabilirsiniz.
  • İzban ile Foça’ya gitmek isterseniz; İzban’dan Hatundere istasyonunda inerek 744 dolu otobüse binebilirsiniz.

İstanbul’dan Foça’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Foça’ya nasıl gidilir sorusunun cevabı ise uçak yada Otobüs ile İzmir’e gidip oradan otobüsle Foça’ya geçmek olacak yine.

Eğer İstanbul’dan Foça’ya kendi aracınız ile geliyorsanız; Manisa üstünden ya da sahil şeridinden gidebilirsiniz. Tavsiyem sahil yolunu tercih etmeniz olur. Yeni ve Eski Foça arasındaki muhteşem manzaralı sahil yolunu mutlaka kullanın derim.

Foça hakkındaki  “Foça’da gezilecek yerler”  yazımda Foça’da gezilecek görülecek yerler konusunda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yolda kalın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

14 Yorumlar

  1. Izban ve 744 ile toplam 2 saat sürüyor foça ya ulaşmak uçak yolculuğu havalanına ulaşım ve bekleme ile süre otobüs yolculuğu ile aynı. Biz her iki yolu da kullandık bu yaz ve indi bindi bavul yük vs derken çok yorulduk. En iyisi özel araç kullanmak. Bu hafta sonu araç kiralayarak gitmek bize ailecek daha ucuza geldi açıkçası yarın gece 6 saatte foça ya ulasacagimi umuyorum. Avis araç kiralama epey indirimde bu sıralar tavsiye ederim

  2. bir diger alternatif ve ucuz yol da izmir adnan menderes havaalanından izban trenine binmek ve hatundere duraginda inip 744 aktarma otobüsü ile eski foçaya gitmek şeklinde… bu yontemi denedim, cok da memnun kaldim. izban izmir’e cok yakismis!..

Yorumunuzu Yazın