Seyahat temalı Netflix dizileri yazımın içine bir kaç tane yemek programı eklemiştim ama bana yetmedi, eminim sizlere de yetmemiştir. Bu kez dünya mutfağını tanıtan Netflix yemek programları listesi çıkardım, seyahat temalı olan liste kadar güzel programlar var içinde. Bu yazı ve içinde yer alan programlar son derece iştah açıcı olabilir, aç karna okuyamayınız!

1 – Street Food Asia

Street Food Asia
Street Food Asia

Dünya mutfağını tanıtan Netflix yemek programları listemin ilk sırasında Asya’nın sokak yemeklerini doğasıya izleyebileceğiniz bir program Street Food Asia var. Yakında Street Food Latin Amerika’nın da hazır olacağının müjdesini de vermiş olayım. Asya kısmı tek sezon ve 5 bölümden oluşuyor. Tayvan, Kore, Vietnam, Singapur ve Filipinler sokak yemeklerini yapan gerçek insanların gerçek hikayelerini izleyebileceğiniz, bu listeye ilk sıralardan girecek bir program, şiddetle öneririm.

2 – The Final Table

The Final Table
The Final Table

Final Table aslında bir yemek yarışması, benim bu listeye eklememdeki sebep ise yarışmanın her bölümünde bir ülke mutfağının yapılması ve o ülkenin en ünlü şeflerinin de yarışmada jüri olarak yer alması. Normalde pek yarışma programı izleyen biri değilim ama dünya mutfağından farklı yemeklerin yapılışlarını izlemek keyifli geldi. Tek sezon, 10 bölümden oluşan programın farklı versiyonları farklı kanallarda yayınlanıyor.

3 – Chef’s Table

Chef's Table
Chef’s Table

Orijinal Netflix yapımlarından biri olan Chef’s Table, 6 sezondan oluşuyor ve her bölümde farklı şeflerin mutfaklarına konuk oluyor. Dünyanın farklı köşelerinden şeflerin yer aldığı programın beşinci sezonun 2.bölümünde tanıdık bir isim yer alıyor. Kadıköy çarşısında yer alan Çiya Sofrası’nın kurucusu Musa Dağdeviren. Görüntüler ve hikayeler birbirinden güzel, mutlaka izlemenizi öneririm.

4 – Ugly Delicious

Ugly Delicious
Ugly Delicious

Netflix’te birden fazla yemek programında gördüğümüz David Chang ile başlayan program, her bölümde farklı bir yemeği ele alıyor ve onun nasıl yapıldığını anlatıyor. 2 sezondan oluşan programın yeni sezonları veya bölümleri gelecek diye tahmin ediyorum.

5 – Cooked

Cooked
Cooked

Michael Pollan’ın kitabına dayanarak hazırlanmış bir orijinal Netflix belgesel dizisi Cooked. Yemek pişirmenin tarihini, farklı yönlerini ve insanları birbirine bağlama şeklini ele alıyor. Tek sezon ve 4 bölümden oluşuyor, bölümlerin isimleri; Ateş, Su, Hava ve Dünya. Avustralya’dan Fas’a bir yemek yolculuğu izlemek isteyenler bence bu programı kaçırmasın.

6 – Somebody Feed Phil

Somebody Feed Phil
Somebody Feed Phil

Everybody Loves Raymond’un yapımcısı Phil Rosenthal, bu kez dünyayı dolaşıyor ve farklı ülkelerin mutfaklarını yerinde keşfediyor. Bu listedeki en keyifli programlardan biri bu. 2 sezondan oluşan Somebody Feed Phil ( biri Phil’i beslesin) program, Bangkok’tan Kopenhag’a, Lizbon’dan Cape Town’a bambaşka şehirleri dolaştırıyor, mutlaka izleyin.

7 – The Chef Show

The Chef Show
The Chef Show

Yazar, yönetmen ve yemek tutkunu Jon Favreau ve şef Roy Choi birlikte yemek yapıyorlar. Toplam 3 sezondan oluşan programa ünlü kişiler konuk oluyor. Farklı mutfaklar, farklı kişiler ile yapılan yemekler, tam benim tarzım bir program olmasa da yemek severlerin ilgisini çekecektir.

8 – Breakfast, Lunch, Dinner

Breakfast, Lunch, Dinner
Breakfast, Lunch, Dinner

Seyahat dizileri arasında yer verdiğim yemek programlarından biri idi Breakfast, Lunch, Dinner. David Chang önderliğinde dünyanın farklı mutfaklarını ünlüler ile birlikte keşfediyoruz. Sadece 4 bölümden oluşan program Kanada, Fas, Amerika ve Kamboçya’ya götürüyor izleyenleri.

9 – Salt Fat Acid Heat

Salt Fat Acid Heat
Salt Fat Acid Heat

Michelin yıldızlı şef Samin Nosrat’ın aynı adlı kitabına dayanarak hazırlanan program 4 bölümden oluşuyor. Kitapta da anlattığı şekilde şef yemeklere tadını veren 4 şeyin; tuz, yağ, asit ve ısı olduğunu keşfediyor ve 4 bölümün her biri bu öğeleri farklı şehirlerde anlatıyor.

10 – Flavorful Origins

Flavorful Origins
Flavorful Origins

Flavorful Origins, Çin’in mutfak sırlarını anlatan 2 sezonluk bir program. Çin yemeklerini sevenler için yemeklerin içine konan malzemelerin yetişme şekilleri, pişirme teknikleri gibi pek çok detay yer alıyor. Chaoshan ve Yunnan bölgelerini iki sezon olarak izleyeceğiniz program Çin’in mutfak kültürü hakkında da bilgiler almanızı sağlıyor. Eğer Çin mutfağına ilginiz yoksa biraz fazla gelebilir ama görsellik, yapım çok güzel.

Sizin de Netflix’te izlemeye doyamadığınız yemek programları varsa yazının yorumlar bölümüne ekleyebilirsiniz. Umarım önerilerim ilginizi çekmiştir.

Aşağıdaki yazılarım da ilginizi çekebilir:

Sağlıkla kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın