Dubai DXB Havalimanı sanırım bugüne kadar gördüğüm en büyük pistlere sahip havalimanı. Pistleri görünce insan terminal binasında da o ihtişamın devamını bekliyor. Halbuki ucuz havayollarının yani benim indiğim 2 numaralı geliş terminali ufacık tefecik.

Flydubai BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) saati ile sabah 2:55 gibi indiği için niyetimiz geceyi havaalanında geçirmekti. Ancak geliş terminali küçük ve rahatsız koltuklara sahip olduğu için gidiş terminaline yürüdük.

Gidiş terminali 3dk yürüme mesafesinde, alışık olduğumuz gibi alt-üst şeklinde değil. Çölde arazi bol olunca yatay büyümüş havalimanı 🙂

Dubai DXB Uluslararası Havalimanı
Dubai DXB Uluslararası Havalimanı

Gidiş terminali görece daha iyi. Ancak uyuma söz konusu olunca hem çok aydınlık, hem insan trafiği yoğun, hem de kolçaklı koltuklar nedeniyle oturur pozisyonda uyumanız gerekiyor. Özetle pasaport kontrolünü geçtiyseniz uyumak zor.

Eğer transit yolcuysanız durum daha iyi. Pasaport kontrolünden sonraki kısımda uyumak için ayak uzatma yeri de olan rahat koltuklar var. Dönüşte 12 saati burada geçirdim, ev rahatlığındaydı 🙂

Bir diğer sorun, tüm Dubai’de olduğu gibi hava alanı da buzzzz gibi soğuk 🙂 Eğer havaalanında vakit geçirecekseniz mutlaka yanınızda örtü, uyku tulumu bulunsun yoksa donarak ölebilirsiniz 🙂

Dubai Havalimanı Terminalleri

Terminal 1: bildiğimiz büyük havayolu şirketleri tarafından kullanılıyor.

Terminal 2: ucuz havayollarının kullandığı terminal.

Terminal 3: Emirates tarafından kullanılıyor.

Dubai çok net bir şekilde sınıf ayrımı yapmış. Fly Dubai uçuş rotalarına da bakınca, Dubai’ye expat olarak gelenler değil, işçi olarak gelenlerin yaşadığı rotalar çoğunlukta.

Terminal 2’den metroya ulaşım yok. Bloglarda ve havaalanının sitesinde ücretsiz shuttle olduğu yazıyor ama danışma bürosu olmadığını tek ulaşımın taksi olduğunu söyledi. Şehir merkezine metroyla ineceğimiz için terminal 1 ya da 3’e gelmemiz gerekiyordu. Terminal2’den Terminal3’e taksi 40AED yani yaklaşık 10usd tuttu. Taksici bize bir kazık attı galiba… Şehir içi taksiler tarifeyi 5 dirhemden açarken, havaalanı taksi 20 dirhemden açıyor, bu nedenle havaalanından taksiye binmek kötü bir fikir. Ama terminaller arası yürünebilir mesafe değil.

Terminal 2’den şehir merkezine giden otobüsler var, numaralarına bakmak lazım. Asıl terminaller olan 1 ve 3’e devasa, şıkır şıkır tabir edebileceğimiz terminaller. Ancak uyuma niyetiniz varsa, kolçaklar, ışık, kalabalık burada da aynı. Netekim gidişte uyuyamadık 🙂

Şehre inmek için bir yol metro. Metro biletini girişindeki danışmadan ya da makinalardan alabilirsiniz. Biz tüm zonelarda geçerli günlük bileti 22aed’e aldık. Ayrıca şehrin farklı yerlerinden farklı terminallerden kalkan otobüsler var.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

5 Yorumlar

  1. Dubai’de taksiler havaalanından 20 AED olarak açılış yaparlar. Yani aslında kazık yememişsiniz, gönlünüz rahat olsun.

    Şehir içindeki taksiler de daha uygun tarife ile açılış yaparlar.

  2. Ben Emirates’ le gitmiştim Dubai’ ye. Dediğiniz gibi indiğimiz terminal oldukça büyük ve güzeldi. Taksi konusunda kazık yemiş olabilirsiniz çünkü taksiler ucuz Dubai’ de.

Yorumunuzu Yazın