Denizli Çardak Havaalanı, Denizli merkeze yaklaşık 65km mesafede yer alıyor. Denizli’nin Çardak ilçesinde yer alan havaalanı eskiden askeri havaalanı iken birkaç yıl önce yenilenerek terminal binasının yeri değiştirilerek sivil havaalanı oldu. Hatta bir dönem havalimanının Denizli’ye daha yakın bir yere taşınacağına dair söylentiler vardı ama liman binası yenilenince bu söylentilerin de asılsız olduğu netleşmiş oldu.

Denizli Çardak Havalimanı
Denizli Çardak Havalimanı

Denizli Çardak Havalimanı’na Ulaşım

Denizli Çardak Havalimanı, Denizli, Pamukkale ve Salda’ya en kolay ulaşma noktasıdır.

Denizli Havalimanı’ndan Denizli şehir merkezine ulaşım için aşağıdaki yolları kullanabilirsiniz;

  • Baytur otobüsleri (yolcu servisi) ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Uçak kalkışından 2,5 saat önce şehir merkezinde Zafer Gazoz fabrikasının karşısından kalkıyor. Biletinizi gittiğinizde otobüste alıyorsunuz.
  • Havalimanından araç kiralayabilirsiniz, aracı gelmeden önce ayarlamanızda fayda var. Özellikle yüksek sezonda araç bulmak zor olabilir.
  • Taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz ancak mesafe uzun, ne kadar tutar bilemem. Araç kiralamak daha ucuza gelebilir.

Denizli Havaalanı aynı zamanda Türkiye’nin Maldivleri olarak ünlenen Salda Gölü’ne de 60km mesafede. Salda’ya en yakın havaalanı burası. Havalimanından Salda’ya gitmek için tek seçenek araç kiralama şu an, umarım yakın zamanda Salda için de servis araçları konur.

Denizli’nin Çardak ilçesinde bulunan havalimanı Acıgöl’ün çekilmiş olan havzasına yapılmıştır. Çevresi yüksek tepelerle çevrili olan havza kış aylarında inişlerde tirbülansa sebep olabiliyor, ancak korkmayın, burada kayda geçmiş herhangi bir uçak kazası yok.

Denizli Havaalanından Seferi Olan Havayolları

Denizli Çardak Havalimanı’ndan direkt İstanbul’a uçuş var. Denizli-İstanbul arası tarifeli uçak seferi olan havayolu firmalarını aşağıda görebilirsiniz;

  • Türk Hava Yolları (THY): her gün sabah ve akşam Atatürk Havaalanından Denizli’ye direkt uçuyor.
  • Pegasus Havayolları: her gün sabah ve akşam Sabiha Gökçen Havaalanından Denizli’ye direkt uçuyor.
  • Anadolu Jet: her gün tek sefer yapıyor.

Sezon yoğunluğuna göre havayolu şirketlerinin sefer sayıları azalıp artabiliyor, Denizli’ye plan yapmadan önce havayolu firmalarının internet sitelerinden son durumu kontrol etmekte fayda var.

Çardak Havalimanı Çevresinde Gezilecek Yerler

Acıgöl
Acıgöl

Havalimanı Denizli’nin Çardak ilçesinde yer alıyor. Çardak çevresinde gezilecek yerler konusunda kısaca bilgi vereyim.

  • Acıgöl: Havalimanı bu gölün çekildiği havzasında bulunuyor. Göl potasyum, sodyum ve sülfat  açısından zengin ve kuş göç yolları üzerinde bulunuyor. Acıgöl’de yaklaşık150 yuvadan oluşan bir flamingo kolonisi bulunuyor. Flamingoları Mayıs-Eylül ayları arasında görebilirsiniz.
  • Gavur Kalesi: Roma Dönemi’nde yapıldığı tahmin edilen kale, ilçenin en eski yerleşim yeridir.
  • Çardakhan Kervansarayı: Çardakhan Kervansaray’ı Alaeddin Keykubatzamanında, onun azadlı kölesi ve emirlerinden Esededdin Ayaz bin Abdullah elŞahabitarafından yaptırılmış.

Denizli Havaalanında Uyunur mu?

Denizli Havaalanındaki koltuklar kolçaksız olduğu için mecbur kalırsanız rahat rahat uyuyabilirsiniz.

Ancak burası bir havaalanı, dolayısıyla uçuş olmadığında kapatıp gidiyor olabilirler, o yüzden geceyi burada geçirmeyi düşünmeyin.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın