Medeniyetin beşiği, dünyanın en barışçıl ülkelerinden biri, geçmişte ise Avrupa’yı titreten Vikinglerin vatanı olan Danimarka; doğal güzellikleri, nefes keserken mimarisi, Dünyanın en mutlu insanlarına ev sahipliği yapan yaşam felsefesi hygge ile tüm dünyayı etkisi altına almayı başarıyor. İskandinavya’nın başladığı, Avrupa ile İskandinavya’nın bağlantı noktası olan bu ülke; fırça ile çizilmiş güzellikte mimarisi, Kuzey Denizine uzanan coğrafyası, balıkçı kasabaları, Andersen masallarından fırlamış gibi görünen kaleleri ve meşhur Faroe Adaları ile ziyaretçilerine birbirinden güzel gezi rotaları sunuyor. 

Danimarka’nın En Güzel 8 Turistik Noktası
Danimarka’nın En Güzel 8 Turistik Noktası

Danimarkalıların Mutluluk Sırrı: Hygge Felsefesi

Danimarka’ya gitmeden önce bu güzel ülkede yaşayan insanların felsefesini anlamak gerekir diye düşünerek, Danimarkalıların mutlu sırrı Hygge felsefesinden bahsetmek istedim. 

Danimarkalıların Mutluluk Sırrı Hygge
Danimarkalıların Mutluluk Sırrı Hygge

Hygge, samimi bir ortam yaratma sanatı, mutluluk veren şeylerin varlığından zevk alma, sevdiğin insanlarla vakit geçirme, güvende hissetme, gardınızı düşürmeye izin verme, sinir bozucu konulardan uzak durma, yani huzurlu ve mutlu zaman geçirme olarak tanımlanabilir. Soğuk bir kış gecesinde battaniye altında sıcak çikolata içtiğiniz anı hatırlayın, aileniz veya yakın dostlarınızla yediğiniz bir yemeği, işte Hygge tam olarak o anı anlatıyor ve hayatınızda böyle anları çoğaltmanızı öneriyor.

Danimarkalıların mutluluk sırrı Hygge ile ilgili yazdığım detaylı yazıya da bir göz atın.

Gelin, mutluluk sırlarını öğrendiğimiz Danimarka’nın bu kez birbirinden güzel turistik noktalarını tanıyalım. 

Kopenhag 

Bir ülkeyi keşfetmek için gezmeye başlanacak en güzel nokta en büyük şehri veya başkenti. Kopenhag, Danimarka’nın en yüksek nüfuslu şehri ve başkenti, yani Danimarka gezisine başlamak için en doğru nokta. Başkent ve en kalabalık şehir dediysem gözünüzü korkutmasın, 600.000 gibi bir nüfusu var. Şehir merkezinde gezilecek görülecek yerlerin pek çoğu yürüme mesafesinde, yürüme mesafesinde olmayanlara ise şehrin en yaygın ulaşım şekli olan bisiklet kiralayarak gidebilir veya metro ağından faydalanabilirsiniz.

Deniz kenarındaki güzel şehir Kopenhag’da mutlaka görmeniz gereken yerleri sıralayacak olursam;

  • Nyhavn: Şehrin eski liman bölgesi ve turistik kalbinin attığı yer. 
  • Kopenhag Kalesi: Şehir merkezinin hemen yanında bulunan şehir kalesi. 
  • Küçük Deniz Kızı Heykeli: Kalenin kenarında deniz içinde bulunan heykel Kopenhag’ın simgesi haline gelmiş. 
  • Stroget Caddesi: Şehrin trafiğe kapalı, alışveriş caddesi. Danimarka mimarisi ile süslenmiş caddedeki binalar buraya ayrı bir güzellik katıyor. 
  • Yuvarlak Kule: Stroget üzerinde 17.yüzyılda gözlem kulesi olarak inşa edilmiş bu kule Avrupa’daki hala kullanılan en eski gözlem kulesi.
  • Tivoli Bahçesi: Şehir içinde devasa bir eğlence parkı. 
  • Rosenborg Kalesi: Rosenborg Kalesi şehrin göbeğinde küçük bir şatoyu andıran, önünde devasa bir bahçesi olan bir kale.
  • Christiansborg Sarayı: Sarayın bulunduğu ada üzerinde Eski Borsa Binası, Kütüphane, Danimarka Yahudi Müzesi ve Kraliyet binaları yer alıyor
  • Christina Bölgesi: Burası eskiden askeri bölge imiş, askerler bölgeyi terk edince bir grup bu bölgeyi işgal etmiş ve kendi özerkliklerini ilan etmişler. Şimdi pek çok şeyin serbest olduğu bohem bir bölge ve görülmeye değer. 

Kopenhag’da gezilecek yerler ve fazlası için tıklayın.

Aarhaus

Aarhaus, Danimarka’nın kültür başkenti sayılabilir, hatta 2017 yılında Avrupa Kültür Başkentliği yapmıştır. Yüzlerce yıldır ticaret merkezi olarak bilinen şehir sadece ticaretin değil, müziğin de merkezi olmuştur. Her yıl yaz aylarında sekiz gün süren bir uluslararası caz festivaline ev sahipliği yapar. 

Danimarka’nın ikinci şehri olan Aarhaus, eski bir Viking yerleşimidir. Vikinglerden kalma mimariye sahip ve iyi korunmuş evler şehirde görülmeye değer yerler arasındadır. 

Aalborg 

Aaborg, Danimarka’nın eski şehirlerinden bir tanesi. Aaborg, özellikle kültürel aktiviteler açısından ilgi çeken bir şehir. Tiyatro, opera, senfoni izlemek için en uygun şehir olmasının yanında Danimarka’nın en büyük karnavalı da burada düzenleniyor. Şehirde görülecek yerler arasında yarı ahşap mimari ile inşa edilmiş konakları, 16.yüzyıldan kalma Aalborghus Kalesini, eski bir Viking kilisesinin kalıntıları üzerine inşa edilmiş 14. yüzyıldan kalma Budolfi Kilisesi’ni sayabiliriz. 

Skagen

Skagen, Danimarka’nın en kuzeyindeki şehirdir. Ülkenin ana balıkçı limanıdır ve Danimarka’nın en popüler turist noktalarından biridir. Bulunduğu konum itibarıyle Baltık ve Kuzey denizlerinin buluştuğu noktada yer alan Skagen, ringa balıkçılığı ile ünlüdür.  Ayrıca şehir, Danimarka’nın en eski deniz fenerlerinden birine sahiptir. Danimarka Kraliyet Ailesi, 1900’lerin başında yaz aylarını burada geçirince burası bir cazibe merkezi haline gelmiş ve İskandinavya’nın dört bir yanından yelkenli tekneler burayı ziyaret eder olmuş. 

Odense

Odense adını, İskandinav Tanrısı Odin’den alır ve Odin’in kutsal alanı anlamına gelir. Danimarka’nın üçüncü büyük şehridir. Ancak Odense’in meşhur olmasını sağlayan ünlü masal yazarı Hans Christian Andersen’in doğduğu ve büyüdüğü şehir olmasıdır. Burada yazarın adını taşıyan bir müze bulunur ve şehirde masal karakterlerine ait heykelleri görebilirsiniz. Odense’e geldiğinizde eski Viking Kalesi, Funen Köy Müzesi, Danimarka’nın en eski sanat müzelerinden biri olan Funen Manastırı ve Saint Canute Katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz. 

Roskilde

Kopenhag’a 30 kilometre mesafede yer alan Roskilde, Danimarka’nın eski başkentlerinden biri ve en eski şehirleri arasında yer alıyor. İskandinavya’daki ilk tuğla gotik katedral olan Roskilde Katedrali pek çok kraliyet ailesi mensubunun mezarlarına ev sahipliği yapıyor. Roskilde’yi asıl popüler yapan yer ise, Roskilde’yi deniz işgalcilerinden korumak için savaşırken batan 5 Viking gemisinin kalıntılarının bulunduğu Viking Gemi Müzesi’dir. Ayrıca yaz aylarında düzenlenen rock müzik festivali de Roskilde’yi ziyaret etmek için başka bir sebep. 

Ribe

Ribe’yi anlatmak için kullanılan bir laf var: Yaşlanmıyorsun, daha iyi oluyorsun”. Ribe, Danimarka’nın en eski şehri. 700 yılında bir Viking pazar yeri olarak kurulmuş. 1496’da insa edilmiş olan belediye binası Danimarka’nın en eski belediye binası olma özelliği taşıyor. Ribe Katedrali ise Danimarka’daki ilk Hristiyan kilisesi olarak biliniyor. Vikinglere ilginiz varsa bu şehir mutlaka ilginizi çekecektir. Ribe’a gelirseniz yakınlardaki Wadden Denizi Milli Parkı’nı da rotanıza ekleyebilirsiniz. 

Faroe Adaları 

Faroe Adaları, İskoçya ile İzlanda arasında yer alıyor ancak Danimarka Krallığı’na bağlı özerk bir ülkedir. Muhteşem güzellikte 18 adadan oluşan bölge kendi dili ve kültürüne sahiptir. Ana adalar birbirine deniz tünelleri ve köprüler ile birbirine bağlanmıştır ve dünyanın en iyi yolları listesinde en üst sıralarda yer alır. Adaları keşfetmenin en güzel yöntemi araç kiralamak olsa da doğal güzellikleri keşfetmek için uzun doğa yürüyüşlerine de kendinizi hazırlamalısınız. Muhteşem doğal güzellikleri ve bakir coğrafyası ile doğa severler için bulunmaz bir rotadır. 

Tabii ki Danimarka’da gezilip görülecek pek çok güzel yer, milli park, ada, köy var. Bu yazıda liste başına girebilecek olanları derlemeye çalıştım. 

Bu yazının düzenlenmiş versiyonu Skyroad Dergisi Şubat 2021 sayısında yayınlanmıştır.

Skyroad Dergisi Şubat 2021 sayısı
Skyroad Dergisi Şubat 2021 sayısı

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

4 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın