Buca’da yapılacaklar, kültür ve doğa gezileri ile sınırlı değil. Buca, farklı milletlerin bir arada yaşadığı, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bir yerleşim, bu da çok kültürlülük demek, çok kültürlülük de iyi bir mutfak geleneği demek. Buca’da ne yenir, nerede yenir sorusunun cevabını kendi deneyimlediğim yerleri anlatarak vereceğim. Yoksa bu liste çok daha uzun, çok daha zengin olurdu elbette. Hatta Buca’ya sadece gurme turu için tekrar gitmem lazım.

Buca’yı Keşfetmek için 10 Sebep ve Buca’da Gezilecek Yerler ve Buca Gezi Rehberi yazılarıma mutlaka göz atın.

Buca’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Buca, Lidyalılara kadar uzanan tarihi ile Levanten kültürünün yanısıra Balkanlardan mübadele ile gelen pek çok göçmene ev sahipliği yapmış, farklı kültürlerin bir arada yaşaması zengin bir mutfak kültürüne sahip olmasını sağlamış. Buca’da ne yenir, nerede yenir listem ise kendi deneyimlerimi içeriyor.

Buca’da geleneksel olarak ne yenir derseniz; oğlak en bilinen yemek. Ayrıca Buca üzüm bağları ile meşhur olduğundan üzüm zamanı giderseniz üzümlerin tadına bakmayı da unutmayın. Buca’nın bereketli köylerinde çeşit çeşit meyve sebze yetişiyor. Buca Kasaplar Meydanı’nda Perşembe günleri kurulan üretici pazarına köylülerin getirdiği koruktan bamya tohumuna kadar başka yerlerde bulması zor ürünleri bulabilirsiniz. Bir de köy düğününe denk gelir de keşkek yapanları görürseniz o gün şanslı gününüz olur!

Kasaplar Meydanı - Koruk
Kasaplar Meydanı – Koruk

Gelelim Buca’da kahvaltı, öğle veya akşam yemeği yemek veya birşeyler içmek için benim gittiğim mekanlara.

Boudja Gastro Pub

Boudja Gastro Pub
Boudja Gastro Pub

Boudja Gastro Pub, Buca’nın en merkezi yerlerinden birinde Buca Kültür Sanat Merkezi’nin bahçesinde ve müştemilat binalarında hizmet veriyor. Tarihi bir yapıda, güzel bir bahçede yemek yemek için harika bir yer. Henüz çok keşfedilmemiş olması ise avantajı, çok kalabalık olmuyor. Burada hem yemek seçeneği çok hem de içecek seçenekleri fazla. Ayran frozenını mutlaka denemenizi öneririm, serin serin mis gibi. Hep hüp diye içtiğim için fotoğrafını çekmeyi unutmuşum.

Boudja Gastro Pub, Buca Belediyesi’ne ait bir işletme olduğundan fiyatları da son derece makul. İstanbul’da böyle bir mekana vereceğiniz hesabın üçte birine buradan kalkabilirsiniz. Boudja Gastro Pub Menüsü’ne buradan ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Boudja Gastro Pub – Dumlupınar Mah. Uğur Mumcu Cad. No:29 Buca-İzmir (Pembe Köşk)
 • Telefon: 0542 280 56 84
 • Instagram: @boudjagastro

Buca Gölet Tesisleri – Ada Kafe

Buca Gölet Tesisleri - Ada Kafe
Buca Gölet Tesisleri – Ada Kafe

Buca’nın Kaynaklar Köyü’ne doğru diğerken sağda bulunan Buca Gölet’inde belediyenin işletmesi olan iki farklı tesis var. Bu tesislerden ilki gölün içinde yer alan ve kıyıya bir köprü ile bağlanmış olan Ada Kafe. Gölet içindeki adada ağaçların altındaki bahçesi hem çevreyi izlemek hem de yemek yiyip birşeyler içmek için harika.

Ada Kafe de Buca Belediyesi’ne ait bir işletme olduğundan fiyatları da son derece makul, mesela tek kişik kahvaltı 30 TL. Bira-patates veya bira-pizza gibi menüleri de çok uygun. 2 bira 1 çıtır sepeti (atıştırma tabağı) 52 TL şeklinde bir menüsü vardı mesela. Ada Kafe menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Buca Gölet Tesisleri – 29 Ekim, 2205. Sk. No:2205, 35395 Buca/İzmir
 • Telefon:  0542 280 56 84
 • Instagram: @bucagolettesisleri

Buca Gölet Tesisleri – Göl Restoran

Buca Gölet Tesisleri - Göl Restaurant
Buca Gölet Tesisleri – Göl Restaurant

Buca Gölet’indeki diğer tesis de Göl Restoran. Göl Restoran, göle birazcık yukarıdan bakan güzel manzarası ile başka bir açı sağlıyor. Burası akşamları canlı müziğin de olduğu, ailecek akşam yemeğine gelebileceğiniz şık bir restoran. Meze çeşitleri, ara sıcaklar gibi meyhane menüsüne yakın bir menüsü var.

Böyle şık bir restoranda dahi 20 TL’ye bira içebiliyorsunuz, belediye işletmelerinin gözünü seveyim demeden edemiyorum. Mezeler ve et yemeklerinin tadına bakma imkanım oldu, gayet güzeller. Göl Restoran menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Buca Gölet Tesisleri – 29 Ekim, 2205. Sk. No:2205, 35395 Buca/İzmir
 • Telefon:  0542 280 56 84
 • Instagram: @bucagolettesisleri

Dere Kafe – Buca İzcilik ve Doğa Sporları Merkezi

Dere Kafe
Dere Kafe – Buca İzcilik ve Doğa Sporları Merkezi

Buca İzcilik ve Doğa Sporları Merkezi içinde yer alan Dere Kafe, kadim çınar ağaçlarının altında yemek yiyebileceğiniz, şehrin kalabalık ve gürültüsünden uzaklaşıp doğa ile iç içe olacağınız bir mekan. Sabah kahvaltısı için çok uygun bir yer olsa da günün her öğünü için yemek ve içecek seçenekleri var.

1 kişilik serpme kahvaltı 35 TL, 2 kişilik serpme kahvaltı 70 TL olan mekanda tost, omlet gibi kahvaltı için başka seçenekler de var. Dere Kafe menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Dere Kafe – 29 Ekim, Hasan Saka Sk. No:4 Buca/İzmir
 • Telefon:  0533 207 04 06
 • Instagram: @derekafebuca

Neva Kafe

Neva Kafe
Neva Kafe

Mevlana Heykeli’nin altında, Buca’ya yukarıdan bakan, tüm Buca’yı ayaklarınızın altına seren manzarası ile Neva Kafe Buca’da havadar bir yer arayanlara ilaç olacak bir mekan. Bahçesinde çam ağaçları olan mekanın hem açık hem de kapalı alanı bulunuyor.

Neva Kafe’nin fiyatları diğer mekanlardan da ucuz. Serpme kahvaltı 30 TL mesela, porsiyon et yemekleri 20-24 TL filan. Bu fiyatlar merdiven altı yerlerde bile yok. Neva Kafe menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Yaylacık, Mevlana Tesisleri, 35400 Buca/İzmir
 • Telefon: 0506 056 52 40
 • Instagram: @nevakafebuca

Buca Tostcusu Atom Evi

Buca’nın eski şehir Dumlupınar mahallesinin merkezi Yanıkkahveler mevkii olarak biliniyor. Kıraathanesi, bakkalı, tostçusu, ayakkabıcısı ile sanki 1980’lere ışınlanmış gibi hissedeceğiniz bir yer burası. Sokak aralarında dolaşmaktan büyük keyif alacağınız bir semt.

Tost yiyin yemeyin ama Buca’ya, Yanıkkahveler mevkiine veya Dumlupınar Mahallesi civarına yolunuz düşerse Buca Tostcusu İsmail Amca’ya mutlaka uğrayın çünkü bu yüce gönüllü adam ile herkes tanışmalı, sohbet etmeli.

İsmail Amca tost satarak kazandığı para ile ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimine katkıda bulunuyor. Gelen öğrencilere kitap hediye ediyor. Herkesin okumasını, okuyup ufkunu genişletmesini istiyor. Ne güzel ki, bu misyonunu duyan bazı yazarlar hediye vermesi için kitaplarını ücretsiz olarak İsmail Amca’ya gönderiyorlarmış.

İsmail Amca’nın iyi yaptığı bir şey daha var ki, o da tost yaparken peynirin iyisini Ödemiş’ten sucuğun iyisini özel bir kasaptan, ekmeğini karafırın ekmeğinden, içine sürdüğü salçasına ise 17 çeşit baharat karışımından koyuyor. Tostu gerçekten çok lezzetli, çeyrek yetmez yarım söyleyin, şimdiden söyleyeyim. Bir de yayık ayranı var ki, Buca’nın sıcağında süper güzel gidiyor, demedi demeyin.

Aşağıdaki videoda Çağlar Abi pek güzel anlatmış, sohbet etmiş İsmail Amca ile.

Fiyatları da gayet uygun ama fiyat vermeyeceğim çünkü Buca Tostçusu’nda kimin ne kadar ödeyeceği belli olmaz. İhtiyaç sahipleri hesap ödemez…

 • Çalışma Saatleri: Hafta içi 09.00 – 21.00 – Pazar Günleri 09.30 – 19.00
 • Adres: Dumlupınar mahallesi 83.sokak 41/A Buca-İzmir
 • Telefon: 0507 690 25 25
 • Instagram: @buca_tostcusu

Cinoğlu Restaurant

Cinoğlu Restaurant
Cinoğlu Restaurant

Buca at yarışları ile meşhur çünkü ilk yarışlar burada Şirinyer Hipodromu’nda yapılmış. Hipodrom içinde yemeğini yiyip içkinizi içip at yarışlarınızı izleyebileceğiniz mekanlar var, Cinoğlu Restoran da onlardan biri. 1’nci tribün, 2’nci katta yer alan restoranda mezeler, ara sıcaklar ve et yemeklerini bulabilirsiniz. Oldukça popüler bir mekan olduğunu belirtelim, gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız lazım.

Buradaki fiyatları hiç bilmiyorum, misafir olarak ağırlandığımız için fiyatları öğrenemedim.

 • Adres: Akıncılar, TJK Şirinyer Hipodromu, Aydın Hatboyu Cd, 1’nci tribün, 2’nci kat, Buca / İzmir
 • Telefon: 0546 235 35 50
 • Instagram: @cinoglurestaurant

Caffe Castro

Caffe Castro
Caffe Castro

Yaylacık Mahallesi’ni gezmeye gittiğiniz ve güzel bir kahve içmek istiyorsanız Caffe Castro uğramak için doğru yer. Dünyanın en iyi kahvelerini seçip taze kavuruyor ve servis ediyorlar, ne tarz kahve sevdiğinizi söylerseniz işletmecileri Özkan Bey ve Betül Hanım size en iyi kahveyi öneriyor. Sadece mekanda içmek için değil, kendiniz evde demlemek için de çekirdek kahve alabilirsiniz. Instagram hesaplarını takip ederseniz zaman zaman kahve eğitimleri, atölyeleri de düzenliyorlar. İnternetten kahvelerinden çekirdek olarak veya çekilmiş olarak satın alabilirsiniz.

 • Adres: Caffe Castro – Yaylacık, Başarı Cd. No:77, 35400 Buca/İzmir
 • Telefon: 0532 490 30 10
 • Instagram: @caffecastro

Başta da dediğim gibi ben Buca’nın yeme-içme mekanlarının çok kısıtlı bir kısmını deneyimleme imkanı buldum ve deneyimlediklerimi bu yazıda paylaştım. Sizin de önereceğiniz yerler varsa yorumlara eklemeyi unutmayın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın