Covid-19 tüm hayatımızı derinden etkiledi. Her yıl heyecanla yaptığımız tatil planları bu yıl son dakikaya kaldı. Sonunda hasretle beklediğimiz günler geliyor. Kısmi normalleşme ile kısmen, 1 Haziran’dan itibaren ise muhtemelen tamamen yeniden seyahat etmeye başlayabileceğiz. Peki bu yeni dönem için seyahat rotalarınızı belirlediniz mi? Korona döneminde içiniz rahat bir şekilde seyahat edebileceğiniz güvenli ve birbirinden güzel tatil önerileri ile geldim. 

Yaz tatili için rota önerileri
Yaz tatili için rota önerileri

Korona virüsü bize kalabalıklardan uzak durmayı, Türk insanının karakteri ile oldukça zıt olan sosyal mesafemizi korumayı zorla da olsa öğretti. Size vereceğim öneriler de kalabalıklardan uzak kalabileceğiniz, doğa ile içiçe olabileceğiniz, insan sayısının fazla olmadığı yerlere öncelik vermeye çalıştım. 

1) Göller Yöresi – Burdur, Isparta

Salda Gölü
Salda Gölü

Göller Yöresi, Antalya’nın bir kısmı ile Burdur ve Isparta’yı içine alan bir bölge. Son yıllarda adını duymaya başladığınız bu bölge özellikle Haziran-Temmuz aylarında gezmek için çok uygun. Bu rotada Lavanta Tarlalarını, Sagalassos Antik Kenti’ni, Eğirdir, Burdur ve Salda Gölleri’ni görebilirsiniz. Antalya, Isparta veya Denizli Havalimanı’na yapacağınız uçuşlar ile bölgeye ulaşabilirsiniz. Gezmek için ise en ideal yöntem ise araç kiralamak olacaktır. Bu rotayı Antalya ile birleştirebileceğiniz bir plan da yapabilirsiniz. Tarih, doğa ve kültür ile içiçe olabileceğiniz bu rotada kalabalıklardan izole bir tatil yapabilirsiniz. 

2) Doğa Yürüyüş Rotaları – Likya Yolu, Karya Yolu, Frig Yolu 

Likya Yolu
Likya Yolu

Ülkemiz antik yürüyüş rotaları ile dolu bir coğrafya. Henüz kıymeti yeni yeni bilinmeye başlasa da salgının da etkisi ile bu rotalara her geçen gün talep artıyor. Ülkemizin en popüler yürüyüş rotası olan Likya Yolu, en uzun yürüyüş rotası olan Karya Yolu havalar çok ısınmadan planlarınıza alabileceğiniz rotalar arasında. Bu rotalarda isterseniz kendi çadırınız ile isterseniz rota üzerinde bulunan pansiyonlarda konaklayarak ve sadece yürüyüş yolunu yürüyen kişiler ile temas ederek son derece izole bir tatil yapabilirsiniz. Tek başınıza yürümeye cesaret edemiyor veya tecrübeniz yeterli değilse, bu bölgelerde tur yapan firmalar ile de yürüyüşünüzü planlayabilirsiniz. 

3) Kuzey Ege – Kazdağları, Assos, Ayvalık 

Kazdağları
Kazdağları

İstanbul’dan fazla uzaklaşmayayım ama doğa ile başbaşa olayım diyenler için en güzel seçeneklerden biri Kuzey Ege. Kazdağları, Assos, Ayvalık ve civarına yapacağınız bir tatil planı ile doğa ile içiçe olma imkanı yakalayabilirsiniz. Güvenli turizm sertifikasına sahip oteller, pansiyonlar, deniz kıyısı veya Kazdağları’nda yer alan kamp alanları ile çok sayıda konaklama imkanı sunan bölge bayram gibi yoğun dönemlerde kalabalık olsa da yılın diğer zamanlarında sakin köşeler barındırıyor. 

4) İç Ege – Kütahya, Uşak 

Aizanoi Antik Kenti
Aizanoi Antik Kenti

Size az bilinen, henüz değeri ortaya çıkmamış bir başka rota önerisi ile geldim: Kütahya ve Uşak. Kütahya Çavdarhisar’daki Aizonai Antik Kenti’nden başlayıp Uşak’daki Blaundus Antik Kenti’nden çıkabileceğiniz bir az bilinen antik kentler rotasının yanı sıra; dünya sıralamasına girmiş Taşyaran ve Ulubey Kanyonları, tertemiz havası ve kaplıcaları ile Murat Dağı gibi pek çok doğal güzelliği ile bu rota sizi çok şaşırtacak. Az bilinmesinin avantajı ile gittiğiniz yerler kalabalık olmayacak, rahat rahat gezebileceksiniz. 

5) Doğu Karadeniz Yaylaları – Trabzon, Rize, Artvin 

Rize Yaylaları
Rize Yaylaları

Ülkemizin en güzel yerleri arasında sayabileceğim, coğrafyasına aşık olduğum bir bölgeden Karadeniz’den bahsetmesem bu yazı eksik kalırdı. Özellikle Doğu Karadeniz’de Rize ve Artvin tarafındaki yaylalar yazın sıcak günlerinde serin rotalar arayanlar için harika alternatifler. Trabzon veya Giresun-Rize havalimanlarına gidip oralardan kiralayacağınız araçlar ile kendi özgür rotanızı yaparak, isterseniz çadırda tamamen izole konaklayarak Karadeniz’in muhteşem doğası ile içiçe ve az sayıda insan görerek bir tatil planlayabilirsiniz. 

6) Güney Ege Kıyıları – Datça – Köyceğiz – Marmaris – Fethiye

Fethiye - Ölüdeniz
Fethiye – Ölüdeniz

Ülkemizin en güzel ve bakir koylarının, en etkileyici antik kentlerinin, en etkileyici vadilerinin bulunduğu, Likya ve Karya yollarının da bir kısmının geçtiği Güney Ege rotasını bu listeye dahil etmemek olmazdı. Özellikle Çeşme, Bodrum gibi kalabalık tatil beldelerine gitmek istemeyen, daha sakin ve insandan uzak bir deniz tatili yapmak isteyenlerin bu yıl listelerinin başında olacak rotalardan biri Güney Ege. Dalaman veya Bodrum-Milas Havalimanı’na indikten sonra araç kiralayarak haritada gördüğünüz tüm koylar ve antik kentleri geze geze bir rota yapmak muhteşem olurdu. 

7) Batı Akdeniz Kıyıları – Kaş, Demre, Olimpos, Çıralı

Olimpos Antik Kenti
Olimpos Antik Kenti

Türkiye’de rota seçenekleri biter mi? Bitmez. 2021 yaz tatili rotaları diye başladığım için yazın en güzel rotalarına yer vermeye çalışırken Akdeniz’in Alanya, Side gibi kalabalık ve çok yıldızlı tatil beldelerinden uzak, biraz daha kendi halinde, çok daha fazla doğa ile içiçe olan Batı Akdeniz kıyılarına gitmemek olmaz. Kimi zaman sarp kayaların denizle buluştuğu, kimi zaman çam ormanlarının deniz kıyısına kadar indiği, antik kentlerin denizin içinde kaybolduğu muhteşem bir başka coğrafya burası. Büyük oteller yerine yine çadır, pansiyon veya butik otel seçenekleri ile az sayıda insan ile temas ederek deniz tatili yapabileceğiniz harika bir rota. 

8) Yurt Dışı Rotaları

Meksika
Meksika

Yurt dışı seyahatleri konusunda herkesin hala çok temkinli olduğunun farkındayım, ben de öyleyim. Ancak artık uluslararası uçuşlarda uçağa binmeden önce PCR testi yaptırma zorunluluğu olması bir miktar içimi rahatlatıyor. Hal böyle olunca şu an Türk Vatandaşları’nı PCR testi ile kabul eden ülkelere gitmek için plan yapmak çok uzak bir fikir gibi gelmiyor. Ukrayna, Karadağ, Mısır, Maldivler, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika şu an Türk Vatandaşları’nın gidebildiği ülkelerden bazıları. Türk Vatandaşlarına uygulanan Seyahat kısıtlamaları yazımdaki önerilerle gitmeyi planladığınız ülkeleri kontrol edebilirsiniz.

Esnek Seyahat Uygulaması ile Ücretsiz Değişiklik Hakkı

Seyahat planlarınızı pek çok kez iptal etmek zorunda kaldığınızı biliyorum, ben de bu dönemde pek çok seyahatimi iptal etmek veya ertelemek zorunda kaldım. Bu konuda içinizi rahatlatmak için Türk Hava Yolları’nın esnek seyahat uygulaması konusunda kısaca bilgi vereyim. Türk Hava Yolları, 31 Aralık 2021 (dahil) tarihine kadar yapacağınız biletlemeleriniz için 31 Mart 2022 (dahil) tarihine kadar sınırsız değişiklik hakkı sağlıyor. Böylece ücretsiz değişiklik hakkını kullanabilme imkanı da sunmuş oluyor. Vakalar yeniden artışa geçer ve seyahatinizi ertelemek zorunda kalırsanız biletinize açığa alıp daha sonra uygun bir zamanda yolculuk yapabiliyorsunuz hatta alınan biletlerde destinasyon değişikliği de yapabiliyorsunuz. Maddi bir zarara uğramadan esnek seyahat uygulaması sayesinde seyahat planlarınızı gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. 

Türk Hava Yolları güvenli seyahat
Türk Hava Yolları güvenli seyahat

Gönül rahatlığı ile demişken, korona hayatımızda iken uçağa binme konusunda endişeleriniz varsa Türk Hava Yolları (THY), Havayolu Yolcu Deneyimi Derneği (APEX) ve dünyanın lider havacılık pazarlama danışmanlık firması SimpliFlying tarafından yapılan değerlendirmede; salgın döneminde sunulan güvenli seyahat deneyimi ve alınan hijyen tedbirleri sayesinde, sağlık ve güvenlik kategorisinde en yüksek seviye olan “Diamond” statüsünü ödülünü aldı. İsterseniz, Türk Hava Yolları güvenli seyahat standartları detaylarına da göz atabilirsiniz.

Sağlıkla kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın