Avrupa’nın 6 Farklı Ülkesinden 6 İlginç Kural

Avrupa ülkeleri arasında yer alan İtalya, Ukrayna, Yunanistan, Fransa ve İspanya’da bazı durumların hoş karşılanmadığını biliyor muydunuz? Bu kurallara uymayanlara her zaman para cezası kesilmiyor elbette ama toplumda da hoş karşılanmadığını belirtmekte fayda var. 

1. Venedik’te kuşları beslemek

İtalya’nın tarihi ve turistik olarak en önemli şehri olan Venedik’te gezerken özellikle ünlü San Marco Meydanı’nda kuşlara ekmek gibi şeyler atmanız yani kuşları beslemeniz yasak. Bunun nedeninin çevrede bulunan tarihi eserleri korumak olduğu söyleniyor. Kuşlar yiyeceğe geldikçe daha fazla dışkı bırakacaklar ve kuş dışkısı da asidik yapısı nedeniyle eserler üzerinde ciddi tahribata yol açabiliyor. 

2. Ukrayna’da kamu binalarının resmini çekmek

Ukrayna, Macaristan, Romanya ve Rusya gibi ülkelerde kamu binalarının ve askeri alanların fotoğrafını çekmek yasak. Aslında bu yasak ülkelerinde güvenlik sorunu olan pek çok üke için de geçerli. Turistik amaçlarla bile olsa bu yerleri fotoğraflamak ciddi anlamda sorun doğuruyor. Güvenlik güçleri gelip fotoğraf makinanızdan çektiğiniz fotoğrafları silmenizi isteyebilir, hatta turist olduğunuza inanmazsa sorguya dahi alınabilirsiniz. Bu nedenle kamu binaları ve askeri alanlar ve asker/polis fotoğrafı çekerken dikkatli olmakta fayda var. 

3. Atina’da topuklu ayakkabı ile gezmek

Atina’da tarihi yapıyı korumak için gezdiğiniz tarihi bölgelerde topuklu ayakkabı giyilmemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Zaten taşın toprağın içinde neden topuklu ayakkabı giyilir onu anlamış değilim ama siz yine de giymemeye özen gösterin. 

4. Fransa’da okul kantininde ketçap yemek

Fransızlar için yemek yemek bir gereklilik değil bir ritüel. Yedikleri yemeklerin sağlıklı olmasına ise özellikle dikkat ediyorlar. Genç ve çocukların sağlıklı yemek alışkanlığına zarar verdiği gerekçesiyle Fransa’da okullarda ketçap yemenin yasak olduğunu biliyor muydunuz?  

5. İspanya’da mayo ile dolaşmak


İlginç bir kural olarak karşımıza çıkan mayo ile dolaşmanın Barcelona gibi bir şehirde yasak olması bilmeyenler için tuhaf karşılanıyor. Tatil şehirlerinden olan İspanya’nın Barselona şehrinde ve Palma de Mallorca’da mayoyla gezmek yasak. Bu yasağa uymayanlara 100-500 euro ceza kesildiği biliniyor.

En ucuz Barselona uçak bileti için Biletmar’ı ziyaret edebilir hemen seyahat planı yapabilirsiniz.

6. İtalya’da bazı yerlerde yiyip, içmek

Bu kural gezginlerin dikkat ettiği kurallardan biri. İtalya’nın başkenti Roma’da veya Venedik, Milano, Floransa gibi diğer turistik şehirlerinde gezerken özellikle tarihi eserlerin çevresinde bir şeyler yerken dikkat edilmesi gerektiği ve yenilmemesinin bir kural olduğu biliniyor. Ayrıca İtalya’da özellikle kültürel miras olarak kabul edilen yerlerin ve yapıların yakınlarında yemek ve içmenin yasaklanmış olduğu vurgulanıyor.

Siz de en ucuz Roma uçak bileti için Biletmar’ı ziyaret edebilir İtalya’nın kültürel mirası olan yerleri görebilirsiniz.

2007 yılında Türkiye’nin ilk seyahat bloglarından biri olan Çok Okuyan Çok Gezen’i kurdum. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeyi gördüm. Seyahat deneyimlerimi seyahat yazarlığı ve bloggerlık yaparak paylaşıyorum.

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın