Atlasjet Havayolları’nın uçak içinde dağıttığı Jetlife Dergisi Nisan 2014 sayısında röportajım yayınlandı. Röportaja verdiğim cevapları aşağıda görebilirsiniz.

Atlas Jet Havayolları Jetlife Dergisi
Atlas Jet Havayolları Jetlife Dergisi

Tek Formül Yola Çıkmak

1-      ‘Çok okuyan mı, çok gezen mi?’ derler, ama siz her ikisini de birleştirmişsiniz. Nasıl oldu bu?

Gezilerimden önce ciddi bir ön hazırlık yapıyorum. Mottom “oku, öğren, deneyimle, paylaş” yani önce okuyup sonra gezin, aksi halde boş boş gezmiş olursun diyorum 🙂

2-      Sevil Mert gezgin olmanın yanında kimdir?

Burdurluyum, üniversite için İstanbul’a geldim ve 18 yaşımdan beri çalışma hayatı içimdeyim. Beni besleyecek herşeyi deniyorum. Dağcılık, motosiklet, fotoğraf, dans, dalış aklınıza gelen-gelmeyen pekçok hobim var. Sigortam.net’te Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışıyorum. CRM, pazarlama eğitimleri veriyorum, Yeditepe Üniversitesi’nde CRM dersleri verdim.

“ÖĞRENMENİN SONU YOK, YENİ YERLER GÖRMEK, YENİ İNSANLAR TANIMAK, YENİ BİLGİLERE ULAŞMAK, ARAŞTIRMAK, KENDİNİ GELİŞTİRMEK HİÇ BİTMEYECEK BİR YOLCULUK. BEN DE BU YOLCULUKTA BİR GARİP SEYYAH…” mottosu ile yaşayan sıradan biriyim.

3-      Seyahat rotanızı nasıl belirliyorsunuz?

Her yılın başında o yıl gezmek istediğim rotaları alternatifli olarak belirliyorum. Hayallerim oluyor, uzak rotalar, yakın yerler gibi… Sonrasında da hayallerim için uygun uçak biletleri veya seyahat fırsatları araştırıyorum. Çoğu zaman da planlarımdan fazlasını gerçekleştirmiş oluyorum.

4-      Bugüne dek nerelere düştü yolunuz?

Bugüne kadar Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu, Kafkaslar, Uzakdoğu, Afrika ve Asya’da 36 ülke gezdim. Liste oldukça uzun. Bütün komşularımızı gezdim, yakın yerleri bitirdim diyebilirim. Gözüm artık hep uzaklarda.

5-      Yeni rotalar neresi olacak? Sizi nerelerde izleyeceğiz?

Dediğim gibi yıllık planlarımı çoktan bitirdim. Kesinleşmiş rotalarım bu yıl için sırasıyla;

 • MART 2014 – EDİRNE
 • NİSAN 2014 – SİNOP
 • MAYIS 2014 – BODRUM
 • MAYIS 2014 – BAKÜ, AZERBAYCAN
 • HAZİRAN 2014 – SAMSUN
 • TEMMUZ 2014 – NEMRUT
 • TEMMUZ 2014 – ŞİLİ, PERU, BOLİVYA
 • EKİM 2014 – KENYA, TANZANYA
 • YILIN 2. YARISI için PLANLAMA DEVAM EDİYOR….

6-      Gittiğiniz yerlerde neler yapar, nasıl zaman geçirirsiniz?

Gittiğimde yerlerde önceliğim kültür gezileri olur, müzeler, tarihi mekanlar. Sonra doğa aktiviteleri varsa onları yapmaya çalışırım.  Oraya özgü yemekleri tadabileceğim yerel halkın gittiği restoranları bulmak, orada yaşayan insanlarla sohbet etmek için fırsat yaratırım.

7-      Bize mutlaka ‘gidin, görün’ diyeceğiniz yer ya da yerler neresidir?

Herhalde herkesin bir en iyi 5 listesi vardır. Benimki de şöyle: Güney Afrika, Kamboçya, Fas, Ürdün, İran

8-      Bloğunuzla seyahatlerinizi insanlarla paylaşıyorsunuz. Nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Blog yazmamdaki ana motivasyon insanları seyahat etmeye teşfik edebiliyor olmak. Sayemde yola çıkan insanlardan yorumlar alıyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. Ayrıca Çok Okuyan Çok Gezen buluşmaları yapıyor ve takipçilerimle biraraya geliyorum. Pekçok güzel insanla tanıştım blogum sayesinde.

9-      Size özenip de yollara düşeceklere neler tavsiye eder, önerirsiniz?

Eğer seyahat etme hayalleri varsa, kesinlikle ertelemesinler. Ne kadar erken yola çıkarsanız, o kadar yeni bir hayat sizi bekliyor olacak. Herkesin yoğurt yiyişi farklı, sihirli bir formül de yok. Tek formül, yola çıkmak.

10-   Seyahatlerinizde yanınızda ne ‘olmazsa olmaz’ ?

Aslında seyahat etmek için olmazsa olmazım yok. Genellikle çok küçük çantalarla yola çıkıyorum. Afrika’ya 37 litrelik bir sırtçantası ile gittim. Çoğu insan evden ofise giderken daha büyük çantalar taşıyor. Her seyahatimde çantamdakiler biraz daha azalıyor. Bu da benim bağımlılıklarımı azaltıyor.

11-   Günün birinde her şeyi bırakıp dünyayı gezme hayaliniz var mı?

Her gezginin sanırım böyle bir hayali var. Ama benimki yıllarca gezmek şeklinde değil. Hayalim yılda 7-8 ay çalışıp 4-5 ay gezebileceğim bir çalışma modeline geçebilmek. Böylece her yıl yeni hayallerim olacak.

12-   Bunca seyahat yapıyorsunuz, bu enerjiyi nereden buluyorsunuz?

Geziyorum, bir sürü hobim var onlara vakit ayırıyorum, gezilerimi ve hobilerimi ayrı bloglarda, dergilerde yazıyorum, bu arada da çok yoğun bir iş hayatım var. Enerjimin hareketten geldiğine inanıyorum. Hareket ettikçe daha fazla şey yapacak enerjiyi buluyorum kendimde. Bir de hayallerimi gerçekleştirmek enerjimi daha da artırıyor.

13-   Seyahatlerinizde başınızdan geçen en ilginç şey ne oldu?

Seyahatlerimden önce genellikle çok iyi bir ön hazırlık yapıyorum. Kısa zamanda maksimum verimi sağlayabilmek için. Bu nedenle de büyük sürprizler yaşamıyorum.

Beni genel olarak en çok etkileyen, sırtçantasıyla herşeyini geride bırakıp uzun süreli dünyayı gezen pekçok gezginle tanışmak ve onların hayat hikayeleri ya da yola çıkış hikayelerini dinlemek oluyor. Dünyayı gezen ama Türkiye’ye gelmemiş çok insanla karşılaşmak ise beni en çok üzen konu oluyor genelde. Türkiye’nin turizm elçisi gibi, ülkemizi uzun uzun anlatıp Türkiye’ye gelmeye ikna ettiğim çok insan oluyor.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

5 Yorumlar

 1. “KENDİNİ GELİŞTİRMEK HİÇ BİTMEYECEK BİR YOLCULUK. BEN DE BU YOLCULUKTA BİR GARİP SEYYAH” Geride bıraktığın izler çok güzel be Sevil…. Röportaj için tebrik ederim, daha nice yollara.

 2. “Beni genel olarak en çok etkileyen, sırt çantasıyla her şeyini geride bırakıp uzun süreli dünyayı gezen pek çok gezginle tanışmak ve onların hayat hikayeleri ya da yola çıkış hikayelerini dinlemek oluyor. ”

  Duygularıma tercüman olmuşsun 🙂

Yorumunuzu Yazın