Atina, Yunanistan’ın kalbinin attığı şehir. Yunan mutfağının en güzel örnekleri, dünya mutfağı ve çok daha fazlasını Atina’da bulmak mümkün. Atina’ya gitmeden önce sosyal medyada Atina önerileri istediğimde en fazla öneri Atina’da yeme-içme konusunda gelmişti. Merak edenler için, Atina’daki kendi deneyimlerimi içeren “Atina’da ne yenir, nerede yenir?” listesi oluşturdum, keyifli okumalar!

Atina'da Ne Yenir, Nerede Yenir?
Atina’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

“Atina’da ne yenir? yazımı aç karna okumayın” önerisi ile başlayalım!

Atina’da gezilecek yerler önerilerime de bir göz atın.

Karamanlidika

Atina’da yeme-içme için ilk önereceğim yer, önce sevgili Yeşer, sonra da Atina’da yaşayan sevgili Ayfer‘in gidip çok beğendiği Karamanlidika restoran. Aslında burası restorandan ziyade şarküteri gibi, gidip peynir ve et çeşitleri alabileceğiniz gibi, oturup yemek de yiyebilirsiniz. Sucuk ve pastırma asıl uzmanlıkları. Atina’ya zamanında Türkiye’den, Kapadokya’dan gelmişler. Et yemekleri dışında balık seçenekleri de var.

Karamanlidika
Karamanlidika’nın dışarıdan görüntüsü

Burada ne yiyeceğiz derseniz menü çok kalabalık değil, az ama öz ve çok lezzetli yemekleri uzo veya Yunan şarabı eşliğinde yiyebilirsiniz. Yemek fiyatları 5-7 euro civarında. Porsiyonlar büyük ve doyurucu. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz yemekler için, yanında uzo ile birlikte, 4 kişi toplam 52 euro ödedik. Yani kişi başı 12-13 euro’ya çok lezzetli yemek ve alkol alarak kalkabiliyorsunuz.

Karamanlidika'daki  masamız
Karamanlidika’daki masamız

Rezervasyonsuz yer bulmanız, özellikle de hafta sonları neredeyse imkansız, bu nedenle mutlaka önceden şu linkten rezervasyon yaptırın. İkinci bir mekan daha açmışlar, biz ilk yerlerine gitmiştik.

Çok sıcak kanlı bir de işletmecisi var, çıkarken bütün müşterilerini öperek uğurluyor. Türkiye’den geldiğinizi söylerseniz ekstra ilgi garantili. Karamanlidika’nın lokasyonu için tıklayın.

A for Athens Rooftop Bar

A for Athens Rooftop Bar manzarası
A for Athens Rooftop Bar manzarası

A for Athens Rooftop bar, hemen hemen bütün Atina rehberlerinde göreceğiniz, bütün blogların önerdiği mekanlardan biri. Sebebi Monastraki Meydanı’nda yer alan mekanın çok güzel bir Acropolis manzarası olması. Kokteylleri meşhur diyorlar ama biz o kadar yorgunduk ki sadece manzarayı görmek için içeriye girdik.

GEZGİN NOTU: Özellikle haftasonları çok kalabalık olduğu için sadece manzara izlemeye gelenlerden pek hoşlanmasalar da bir fotoğraf çektirip çıkmak mümkün.

Plaka Bölgesi

Plaka Bölgesi
Plaka Bölgesi

Atina’da eğlence denin akla gelen yerlerin başında Plaka Bölgesi geliyor. Atina’ya gidiyorum dediğimde bu bölge için de çok sayıda mekan önerisi gelmişti. Biz seçimimizi Yunanlı bir bloggerin önerisi ile (yerel olsun dedik) Psaras restorandan yana yaptık.

Plaka Bölgesindeki Psaras Restoran
Plaka Bölgesindeki Psaras Restoran

Psaras’ta yediğimiz yemek Atina’da diğer bütün yediğimiz yemeklerden farklı olarak vasat ve sıradan idi, o yüzden tavsiye etmiyoruz. Ayrıca turistik bölge olmasının da etkisi ile yemek ve şarap için 2 kişi 55 euro ödedik. Atina için oldukça yüksek bir rakam.

Kosta veya Kostas Souvlaki

Kosta Souvlaki
Kosta Souvlaki

Yunanistan’a gelince mutlaka yemeniz gereken yiyeceklerin başında souvlaki yani dürüm geliyor. Bizdekinden farklı olarak kalın tırnak pide ile yapılıyor, içine yoğurt ve caciki konuyor. Et, tavuk seçenekleri var, isterseniz köfteli isterseniz dönerli yaptırabilirsiniz.

Atina’ya gidiyoruz deyince pek çok “Kosta” ve “Kostas” dürüm önerisi geldi. Hatta karıştırmayın, ikisi farklı diye de uyardılar, biz Kostas’ı ararken Kosta’yı bulduk, bulmuşken de orada yedik.

Dürüm fiyatları 2,20 euro, içecekler 1 euro. 1 dürüm doyurmaz ama açlık bastırır.

Acropolis Müzesi Kafeteryası

Acropolis Müzesi Kafeteryası
Acropolis Müzesi Kafeteryası

Acropolis Müzesi’nin oldukça büyük bir kafeteryası var. Müzeyi gezerken dinlenmek veya Acropolis manzarasına karşı bir kahve molası vermek için bence çok güzel bir seçenek. Burayı atlamanızı istemem.

Adrianou Sokağı

Adrianou Sokağı
Adrianou Sokağı

Adrianou Sokağı, Monastraki Meydanı’ndan Thissio bölgesine doğru ilerlerken tren yolunun kenarında kalan sokak. Bu sokak üzerinde ve bir iç paralelinde çok sayıda taverna ve restoran bulunuyor. Sirtaki yapılan mekanlar da var bu sokak üzerinde.

Simit

Simit
Simit

Atina’da sokak yemeği var mı derseniz, dürüm dışında bir de simit var. Hemen hemen her yerde 0,50 euro cente simit bulabilirsiniz. Bizdekinden biraz daha ince ve halkası büyük yapılıyor.

O Thanasis Restoran

O Thanasis Restoran
O Thanasis Restoran

Monastraki Meydanı’ndan Plaka Bölgesi’ne doğru yürürken geçeceğiniz sokak üzerinde çok sayıda turistik restoran göreceksiniz. Turistik diye korkmayın, en kalabalık anında dahi hızlı servis ve lezzetli yemek bulabileceğiniz O Thanasis Restoran’ı tavsiye ederim. Biz burada öğle yemeği niyetine yine dürüm yedik. Oldukça zengin bir menüsü var.

Dürüm fiyatları etine göre 2.20 ile 2.50 euro arası değişiyor burada da.

Psyri Bölgesi

Psyri Bölgesi
Psyri Bölgesi

Atina’nın yeni popülerleşmeye başlayan bölgelerinden biri Psyri. İstanbul’daki Karaköy’e benzetiliyor ama ben Karaköy’den daha hareketli buldum. Kahveciler, restoranlar, taverneları ile akşam saatlerinde cıvıl cıvıl iken gündüzleri uykuya dalıyor.

Burada çok popüler olmuş, konsept mekanlar da var. Benim çok ilgimi çekmese de Little Kook ve Kings Theater buranın en popüler mekanı olmuş.

İlk önerdiğim Karamanlidika da bu bölgede yer alıyor. Ayrıca bu bölgede çok önerilen Avlu adında bir mekan var, bir sonraki Atina seyahatimiz için orayı not aldık, mutlaka gideceğiz.

Brettos

Atina’nın en meşhur likörcüsü Plaka Bölgesi’nde yer alan Brettos. Gündüz saatlerinde şarap tadımı da yapabileceğiniz mekanda akşamları iğne atsan yere düşmeyecek kadar kalabalık oluyor. Likörleri ile ünlü olsa da bence onu asıl meşhur eden şu renkli şişeli dekorasyonu, instagram sağolsun.

Brettos’ta içki fiyatları içki türüne göre çok değişken tabii 5 euro’dan başlıyor yukarı doğru devam ediyor.

Atina tam bir yemek cenneti, bu nedenle 3-4 günlük bir gezi ile yeme-içme listesi hazırlamak oldukça zor. Yaz aylarında gelirseniz, Pire limanındaki mekanlara deniz mahsüllerinin tadını çıkarmaya gidebilirsiniz. Atina’da Psyri gibi popülaritesi her geçen gün artan yeni bölgeler var, onları da ziyaret edebilirsiniz. Hızlı bir gezi planlıyorsanız bizim listemiz fena değil, önermediğim mekanı da yazdım.

Sizin de Atina için başka yeme-içme önerileriniz varsa bu yazıya yorum olarak ekleyebilrsiniz.

Atina seyahatimizi izlemek isterseniz, Atina gezi videomuz ilginizi çekebilir.

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın