Çocukluğum Burdur’da geçti. Burdur’un yeri pek bilinmez ama Antalya ve Fethiye’ye 1,5 saat mesafede Toros Dağlarının hemen arkasındayızdır biz… Hal böyle olunca hem Antalya hem de Fethiye’ye sık sık giderdik. Sonraları da çocuklukta çok gittim nasılsa diye oralara pek yolum düşmez oldu. Oralar benim için gezilecek yerler  değil de ev gibiydi bir nevi… Onun için bir türlü gezi rotalarımın arasına giremiyorlardı. Ta ki, Akra Barut Otel Sevgililer Günü için beni Antalya’ya davet edene kadar.

Antalya İçinde Bir Hafta Sonu Kaçamağı
Antalya İçinde Bir Hafta Sonu Kaçamağı

En büyük aşkım seyahat etmekti ama Sevgililer Günü için hiç bir seyahat programı yapmamıştım. O yüzden bu güzel daveti düşünmeden kabul ettim. Hem uzun zamandır yolumun düşmediği Antalya’yı görmek hem de Sevgililer Günü’nü keyifli bir şekilde geçirmek güzel olacaktı.

Antalya Sevgililer Günü Gezisi

14 Şubat sabahı Sabiha Gökçen Havaalanından 08:40 uçağı ile Antalya’ya uçarken 4 kişiydik. Yanımda benim gibi blog yazarı 3 arkadaşım daha vardı. Ben yolda doğum günü hediyesi olarak gelen Yıldırım Büktel’in yazdığı Moğolistan Günlüğü kitabını okurken yol arkadaşlarım uykuya dalıverdiler.

Antalya gezisi yol arkadaşlarım
Antalya gezisi yol arkadaşlarım

Öncelikle baştan söylemeliyim ki, çok uzun zamandır böyle şımartıldığım bir seyahat yapmamıştım 🙂

Akra Barut Otel’in aracı bizi havaalanından alıp otele getirdi. Biz otele geldiğimizde bütün personel bizi bekliyor gibiydi. Herkes son derece yardımcı, ilgili, güler yüzlü… Misafir İlişkilerinden sorumlu Hatice hanım bizimle özel olarak ilgileneceğini belirtip kahvaltı için otelin restoranlarından biri olan Akra Bistro’ya bizi bıraktı.

Akra Barut Otel - Bistro
Akra Barut Otel – Bistro

Kuş sütü eksik kahvaltımızı harika bir Antalya manzarası eşliğinde yapınca bitmek bilmeyen bir kahvaltıya dönüştü tabiii 🙂 Otelin İK Müdürü eski iş arkadaşlarımdan biri olan Özgür Keskin çıkınca kahvaltımıza o da katıldı ve sohbet uzadıkça uzadı… Yetmedi, İki Gezginiz çifti de Antalya’da olduğumuzu duyunca bizi ziyarete geldi. Keyifli “misafirlerimiz”i uğurladıktan sonra Hatice Hanım bize oteli gezdirdi.

Akra Barut Otel - kahvaltı
Akra Barut Otel – kahvaltı

Akra Barut Otel

Akra Barut Otel, Antalya’nın en eski otellerinden Dedeman’ın yerine otel tamamen yenilerek Temmuz 2014’te açılmış. Barut Otellerinin Antalya’nın farklı yerlerinde başka otellleri de varmış, yanılmıyorsam 10 tane. Akra ise aileye en son katılan otel olmuş. Açık büfe restoranı dışında bir giriş katında bir de çatı katında Antalya körfezinin muhteşem manzarasına bakan restoranları var. Bu arada mutfağın çok başarılını olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle akşam yemeğinde yediğimiz ahtapotun tadı hala damağımda, sanırım bugüne kadar yediklerim arasında en iyisiydi.

Akra Barut Otel - odamızın manzarası
Akra Barut Otel – odamızın manzarası
Akra Barut Otel - odamızın manzarası
Akra Barut Otel – odamızın manzarası

Tam bir şehir oteli burası. Antalya’nın merkezinde, Kaleiçi’ne sadece yarım saat yürüme mesafesinde. Üstelik yürüyüş yolu da deniz kıyısından Karaoğlan Parkı’nın içinden geçtiği için hem manzarası hem de çevresi çok güzel.

Otelin bir katı tamamen spor/sağlık aktivitelerine ayrılmış durumda. İstanbul’da da şubesi olan Life Co. sağlık ve spa kısmında hizmet veriyor. Ayrıca bir spor salonu, kapalı ve açık havuzları var. Benim çok sevdiğim yerlerden biri kapalı havuzdan açık havuza geçiş olması ve açık havuzda dışarısı soğukken sıcacık suda, dışarıda yüzme şansımız olması idi. Böylece Şubat ortasında dışarıda yüzme keyfini yaşayabiliyorsunuz.

Akra Barut Otel - havuz
Akra Barut Otel – havuz

Otelin en üst katında ise Kral daireleri var. Ailecek yerleşilebilecek kadar büyük, yine muhteşem manzaralı ve kendi özel havuzu olan bu odalarda kalanlar acaba bu manzara ve keyfin tadını çıkarabiliyor mudur diye merak ediyorum. Pencere kenarındaki jakuzi/küvetler ise efsane…

Antalya Şehir Merkezinde Gezilecek Yerler

Antalya gezilecek yerler - Kaleiçi
Antalya gezilecek yerler – Kaleiçi

Oteldeki geziden sonra sıra Antalya gezisine geliyor. Zamanımız kısıtlı olduğu için sadece Yat Limanı ve Kaleiçi’nde yürüyüş yapıp, bir bira içiyoruz. Antalya şehir merkezi ne yazık ki denizin dibine kadar gelen yüksek apartmanlarıyla pek güzel bir şehir değil. Tek istisnası Kaleiçi ve Yat Limanı’nın olduğu bölge. Bu bölgede gezip görebileceğiniz yerler:

 • Karacaoğlan Parkı  (Karaalioğlu imiş asıl adı ama ben bildim bileli Karacaoğlan :))
 • Yat limanı – biraz kalabalık
 • Kale içi – restore edilmiş evleriyle ara sokakları mutlaka arşınlayın
 • Karatay Medresesi
 • Antalya Müzesi
 • Yivli minare
 • Kesik Minareli Camii
 • Tekeli Mehmet Paşa Camii
 • Tarihi saat kulesi
 • Dönerciler çarşısında döner yemeyi de unutmayın!

Limana yukarıdan bakan pek çok cafe-restorandan birine oturup gün batımını seyretmenin tadını mutlaka çıkarmayı da unutmayın tabii ki 🙂

Antalya şehir merkezinde gezilecek yerler yazıma da bir göz atın.

Sevgililer Günü Yemeği

Akşam otelin çatı katındaki restoranda Sevgililer Günü yemeği için yerlerimiz ayrılmıştı. Masamızla ilgilenen Tuncay bey bizimle özel olarak ilgilendi, ana yemek konusunda önerisini istediğimizde “Dana Kürek” yemeğini öyle bir anlattı ki, zaten açık olan iştahım biraz daha açıldı. Ancak ondan önce gelen karides, ahtapot ve kaz ciğeri başlangıç için bizi oldukça motive etti. Dediğim gibi ahtapot yediklerimin en iyisiydi. Dana kürek ile ise altın vuruş yaptık. Zengin içki menüsünde en sevdiğim Şili şaraplarını yeniden tatma fırsatını da bulduğum için ayrıca mutluydum. Fonda canlı piyano, lezzetli yemekler, harika bir şarap ve güzel bir sohbet. Daha ne isterim ki 🙂

Akra Barut Otel - dana kürek yemeği
Akra Barut Otel – dana kürek yemeği

Cumartesi günümüz dolu dolu geçerken Pazar gününü kendimizi şımartma günü ilan ettik 🙂

Sabah yine uzun ve keyifli bir kahvaltı. Kahvaltıdan sonra otelin bahçesinde yürüyüş.

Yediklerimizi sindirdikten sonra açık havuza bağlanan kapalı havuzda bir açıkta bir kapalıda yüzmenin sona kadar tadını çıkardık. Akra Bistro’da yediğimiz öğle yemeğinden sonra ise Lifeco’nun masözlerimize kendimizi bıraktık.

Akra Barut Otel - Kapalı Havuz
Akra Barut Otel – Kapalı Havuz

Bir saat kadar süren aromaterapi masajından sonra tam anlamıyla pamuk gibi olmuştum 🙂 19:00 gibi otelden ayrılana kadar da odada 2 günün tadını içime sindirecek kısa bir dinlence…

Akra Barut Otel - Spa ve Masaj
Akra Barut Otel – Spa ve Masaj

Seyahatlerimde lüks otellerde kalma imkanım olamıyor ama bu hafta sonu keyfinden sonra ara sıra böyle kaçamaklarla kendimi şımartmaya karar verdim. İnsan kendisini prenses gibi hissediyor. Güler yüzlü, son derece ilgili personel, iştah açan yemekler, masaj, havuz, biraz da lüks. Sevgililer günü için daha iyisi olamazdı herhalde.

Antalya ile İlgili Diğer Gezi Yazılarım

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

5 Yorumlar

 1. Antalya Kaleiçi’nde mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri de Deniz Biyoloji Müzesi. 2014 Ocak ayında açılan müze Türkiye’nin bu konudaki ilk müzesi olma özelliği taşıyor. Müzede yaklaşım 500 çeşit deniz canlısı sergileniyor. Ayrıca diğer keyifle gezilebilecek müzeler de Sinema Müzesi, Soba Müzesi ve Oyuncak Müzesi…

Yorumunuzu Yazın