Hatay’a Gitmek için 8 Bahane

Antakya ilimize gidip oradan bahsetmemek mümkün değil. Hatay’a gitmek için çeşit çeşit bahane bulmak mümkün, benim Hatay‘a gitme bahanelerim ise aşağıdaki listede!

Neden Hatay?

  1. Savon Otel, Antakya’ya gidenler için görülmesi gereken yerlerden biri. Eski bir Defne Sabunu fabrikası imiş, güzel bir şekilde restore edilmiş. Biz 2 hafta önceden yer bulamamıştık. Şansınızı deneyin, olmadı bir kahve içmeye uğrayın.
  2. Sveyka Restaurant, yine gitmeden önerilen yerlerden biriydi. Dünyanın ışıklandırılan ilk caddesi Kurtuluş Caddesi üzerinde. Eski bir konak restore edilerek bugünki halini almış.
  3. Antakya’da birçok mezeci bulmanız mümkün. Humustan zahtere kadar çeşit çeşit mezeler atıştırmalık için mükemmel, bizim otele çok yakın bir tane vardı: Limon Mezeci. Misafirperver çalışanlarına tekrar teşekkür etmeden geçmeyeyim, gece vakti bizim için dükkanı geri açıp bizden para da almadı 🙂
  4. St.Pierre Kilisesi gözden kaçmaz ama oraya gitmişken soldaki patikadan yukarı çıkıp oradaki heykeli de görün. Küçük çocuklar etrafınızı sarıp size rehberlik edecektir zaten, güvenlik aşağı yoldan daha net göründüğünü söyledi ama biz birtürlü göremedik.
  5. Soterya Antakya Evine uğrayıp restore edilip Antakya’ya özgü ürünleri satınalabilirsiniz. Ancak öncesinde fiyat araştırması mutlaka yapın.  Uzun Çarşı ya da Harbiye’de daha uygun fiyatlı ürünler bulabilirsiniz.
  6. Antakya’nın dışına doğru Güzel Burç mevkiinde Özlem Restaurant ziyaret edilmesi önerilen bir diğer yer daha. Abagannuş özellikle mükemmel.
  7. Biz Hatay’da araba kiralamayı tercih etmiştik. Antakya ve yakın çevresindeki yerleri, özellikle de kısa süreli gidiyorsanız iyi bir çözüm olabilir. Hele ki bizim gibi 5 kişi giderseniz oldukça da ekonomik olur. Biz aracı Selimgül Turizm adında bir araba kiralama şirketinden kiralamıştık. Memnun da kaldık. Benim en sevdiğim kısım Hatay Havaalanında iner inmez kiralama şirketinin bize şehir haritası vermiş olmasıydı.
  8. Hatay’daki barışın nasıl devam ettiğini anlamak için Rahibe Barbara’nın Barış Evi‘ni ziyaret etmenizi öneririm.  Katolik Kilisesinin arka sokağında yerel halka sorarsanız söylerler. Anadolu Medeniyetleri Korosunun çalışmalarını da dinleyebilirsiniz.

Hatay’da Ortadoğu’da olduğu gibi biryerden ayrılırken kapıda size “Hoşgeldiniz” diyorlar. Önce biz gelmedik gidiyoruz gibi bir tepki versem de sonradan anladım ki, “iyi ki geldiniz” anlamında uğurlarken kullanıyorlar.

İyiki gittim oraya Hoşgeldin Hatay 🙂

Hatay Gezi Yazıları

Yolda Kalın!

CEVAPLA

Yorumunuzu yazın
İsminizi yazın