Akdeniz Antakya Hatay'a Gitmek için 8 Bahane

Hatay’a Gitmek için 8 Bahane

Antakya ilimize gidip oradan bahsetmemek mümkün değil. Hatay’a gitmek için çeşit çeşit bahane bulmak mümkün, benim Hatay‘a gitme bahanelerim ise aşağıdaki listede!

Hatay’a Gitmek için 8 Bahane

1. Savon Otel

Savon Otel, Antakya’ya gidenler için görülmesi gereken yerlerden biri. Eski bir Defne Sabunu fabrikası imiş, güzel bir şekilde restore edilmiş. Biz 2 hafta önceden yer bulamamıştık. Şansınızı deneyin, olmadı bir kahve içmeye uğrayın.

2. Sveyka Restoran

Sveyka Restaurant, yine gitmeden önerilen yerlerden biriydi. Dünyanın ışıklandırılan ilk caddesi Kurtuluş Caddesi üzerinde. Eski bir konak restore edilerek bugünki halini almış.

3. Mezeciler

Hatay - Mezeciler
Hatay – Mezeciler

Antakya’da birçok mezeci bulmanız mümkün. Humustan zahtere kadar çeşit çeşit mezeler atıştırmalık için mükemmel, bizim otele çok yakın bir tane vardı: Limon Mezeci. Misafirperver çalışanlarına tekrar teşekkür etmeden geçmeyeyim, gece vakti bizim için dükkanı geri açıp bizden para da almadı 🙂

4. Aziz Pier Kilisesi

Aziz Pier Kilisesi
Aziz Pier Kilisesi

St.Pierre Kilisesi gözden kaçmaz ama oraya gitmişken soldaki patikadan yukarı çıkıp oradaki heykeli de görün. Küçük çocuklar etrafınızı sarıp size rehberlik edecektir zaten, güvenlik aşağı yoldan daha net göründüğünü söyledi ama biz birtürlü göremedik.

5. Soterya Antakya Evi

Soterya Antakya Evine uğrayıp restore edilip Antakya’ya özgü ürünleri satınalabilirsiniz. Ancak öncesinde fiyat araştırması mutlaka yapın.  Uzun Çarşı ya da Harbiye’de daha uygun fiyatlı ürünler bulabilirsiniz.

6. Özlem Restoran

Antakya’nın dışına doğru Güzel Burç mevkiinde Özlem Restaurant ziyaret edilmesi önerilen bir diğer yer daha. Abagannuş özellikle mükemmel.

Biz Hatay’da araba kiralamayı tercih etmiştik. Antakya ve yakın çevresindeki yerleri, özellikle de kısa süreli gidiyorsanız iyi bir çözüm olabilir. Hele ki bizim gibi 5 kişi giderseniz oldukça da ekonomik olur. Biz aracı Selimgül Turizm adında bir araba kiralama şirketinden kiralamıştık. Memnun da kaldık. Benim en sevdiğim kısım Hatay Havaalanında iner inmez kiralama şirketinin bize şehir haritası vermiş olmasıydı.

7. Rahibe Barbara’nın Barış Evi

Hatay’daki barışın nasıl devam ettiğini anlamak için Rahibe Barbara’nın Barış Evi‘ni ziyaret etmenizi öneririm.  Katolik Kilisesinin arka sokağında yerel halka sorarsanız söylerler. Anadolu Medeniyetleri Korosunun çalışmalarını da dinleyebilirsiniz.

8. Hatay Müzesi

Hatay Müzesi
Hatay Müzesi

Hatay’a gidilip de Hatay Müzesi’ne gitmemek elbette olmaz. Muhteşem mozaiklerin sergilendiği müze yeni yerinde çok daha geniş bir alanda ve daha fazla içerik ile ziyaretçilerini bekliyor.

Hatay’da Ortadoğu’da olduğu gibi biryerden ayrılırken kapıda size “Hoşgeldiniz” diyorlar. Önce biz gelmedik gidiyoruz gibi bir tepki versem de sonradan anladım ki, “iyi ki geldiniz” anlamında uğurlarken kullanıyorlar.

İyiki gittim oraya, Hoş geldin Hatay 🙂

Hatay Gezi Yazıları

Yolda Kalın!

Sevil Mert
"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

İlgili Yazılar

Keşfet

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Püf Noktaları

"Nasıl bu kadar çok geziyorsun?" bana en çok sorulan sorulardan biri. Çok...

Batum Gezilecek Yerler ve Batum Gezi Rehberi

Batum, Gürcistan'ın Bodrum'u diyebileceğimiz, gece hayatı, uzun plajları, kumarhaneleri ile eğlence arayanlar...

Online Otobüs Bileti Fırsatları

Otobüs yolculuklarını sevip sevmemek artık çok kişisel bir şey, kimimiz için hâlâ...

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı pek çok şehitlik, müze, tabya, kale, anıt...

İtalya ve İsviçre Alpleri

Uzun zamandır beni bu kadar heyecanlandıran bir yolculuk olmamıştı. Hem İtalya hem...

Azerbaycan’da Gezilecek Yerler – Mutlaka Görmeniz Gereken 7 Yer

Azerbaycan seyahatine gidip döneli neredeyse bir yıl olacak, Azerbaycan gezilecek yerler ile...

Sponsorlu Bağlantılar

Gezi tutkunları! Tatilsepeti.com’un sunduğu avantajlı fiyatlar ve birbirinden farklı tatil konseptleriyle hayalinizdeki tatili yapmaya ne dersiniz? Tatilsepeti.com ile Antalya otelleri ve kültür turları arasından seçim yapabilir, ucuz bodrum otelleri fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Otokirala.com, Türkiye’nin en ucuz araç kiralama platformu.

Yorumlar

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Buraya Girin