1997’den bu yana İstanbul’da yaşıyorum. İstanbul’da görmediğim pek az yer vardır, bu konuda iddialıyımdır. Anadolu Kavağı da İstanbul’da kıymeti ve kendisi az bilinen, tatlı şirin, görülmeye değer bir vaha.

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı’na Nasıl Gidilir?

“Anadolu Kavağı’na nasıl gidilir?” derseniz, birkaç farklı yoldan kavağa ulaşmak mümkün.

  • Anadolu Kavağı’na Üsküdar’dan otobüs ve/veya minibüs ile gideblirsiniz. Beykoz sahilden yola devam ederseniz sizi Anadolu Kavağı’na götürüyor. Beykoz’dan sonrası tamamen orman içinde bir yol. Yol asfalt olmasına rağmen oldukça kötü, bol virajlı.
  • Şehir Hatları vapuru ile Eminönü, Beşiktaş, Üsküdar, Emirgan, Sarıyer veya Rumeli Kavağı’ndan Anadolu Kavağı’na vapur keyfi yaparak gelebilirsiniz. Şehir hatları vapuru ile boğaz turu yazımda detaylarını bulabilirsiniz.

Anadolu Kavağı’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Kavağı’nda gezilecek yerler nereler bir bakacak olursak;

  • Ceneviz Kalesi / Yoros Kalesi: Anadolu Kavağı’na geldiğinizde Kaleye doğru tabelaları takip edin. Ceneviz Kalesi diye geçen bir kale var. Önemli olan kale değil manzara. Muhteşem bir boğaz manzarası göz doyuruyor. Rumeli Kavağına gitmiştim ama ikisi arasındaki manzara kıyaslanamaz. Kesinlikle Anadolu Kavağı görülmeli. Hatta yabancı misafirler buraya getirilmeli ve boğaz-manzara ikilisi akıllara kazınmalı.
  • Anadolu Feneri: Anadolu Kavağından Anadolu Feneri’ne doğru giden ıssıza yakın bir yol var. Orada devam edip manzaranın en güzel yerinde durup sessizliğin sesini dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Hala gitmemiş olan varsa hiç vakit kaybetmesin…

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

  1. İstanbul’ da gidebildigim bikac yerden biri. Gercekten cok güzel seyirlik bi yolu var.Yol kenarında satılan meyvalardanda almıstık.Turistik bi yer havası var.Görmeye değer gercekten.

Yorumunuzu Yazın