Amerika vizesi ülkeye gidiş amacınıza göre verilmektedir. Bu nedenle de ABD göçmenliği için ve kısa süreli ABD seyahatleri için farklı vize kodları oluşturulmuştur. B1/B2 kategorisindeki vize türü, kişilerin ABD’ye kısa süreli seyahatlerinde verilmektedir. Bu kodlar; iş seyahati, tedavi ve turistik seyahat amaçlarını kapsamaktadır. ABD’de hayat boyu oturma imkanı için Amerika greencard başvurusu yapılması gerekmektedir.

Amerika Vizesi
Amerika Vizesi

B1/B2 kategorisindeki vize başvuru formunda, Amerika’ya hangi amaçla gideceğinizi net bir şekilde ifade etmeniz gerekmektedir. Bazen 3 ay, bazen de 10 yıl çok girişli uygun görülen bu vizede genel olarak ABD’ye girişte pasaportlara 6 ay kalma hakkı verilmektedir. Dileyen bu 6 aylık süreyi ABD’de başvurarak ve kanunlara uygun şekilde uzatabilmektedir.

Amerika vizesi başvurusunda konsolosluk görevlileri için her bir başvuran “ABD’de kalmayacağını kanıtlamak üzere gelmiş, kalacağı varsayılan” kişilerdir. Yani görüşmedeki amacınız, konsolosu ülkenize döneceğiniz konusunda inandırmaktır. Mülakatta bunu başardığınız takdirde ve gerekli evraklarla da amacınıza destek çıkabildiğinizde, yüksek ihtimalle 10 yıllık çok girişli vize (İranlı başvuranlar hariç) alınabilmektedir. Bundan sonra da Amerika’nın istediğiniz şehrine seyahat edebilirsiniz. Pasaportunuza basılacak damgaya Amerika’ya girişteki CBP (Customs and Border Protection) görevlisi karar verir. Ve bu süre genellikle 6 aylık olur.

ABD turist vizesi nasıl alınır?

ABD Büyükelçiliği’nin son yıllarda hızla “evraksız vize” hedefine doğru gittiği görülmektedir. Eskiden turist vizesi için doldurulan DS 156 ve 157 gibi formların yerini artık DS 160 formu aldı. Son derece detaylı olan bu formu doldurmak, oldukça büyük önem taşımaktadır. Tüm vize sürecini elektronik hale getiren ABD Büyükelçiliği, aynı zamanda seyahat yapmak isteyen kişilerden PTT kaydı yaptırmalarını ve randevu tarihini seçmelerini istemektedir.

Tüm bu bilgiler ve dahası, formlarınızın doldurulması, evrak hazırlığınız, randevu alım süreci ve mülakatta kendinizi nasıl temsil etmeniz gerektiği konusunda B1/B2 vizesi danışmanlığı için www.amerikauzmani.com üzerinden profesyonel yardım alabilirsiniz.

Eğer vizeniz reddedildiyse ve şansınızı tekrar denemek istiyorsanız ama tekrar aynı sonucu almaktan korkuyorsanız, yeni bir şansınız olup olmadığını Amerika Uzmanı ile birlikte değerlendirebilirsiniz.

Amerikauzmani.com; üniversite öğrenimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan ve aynı bölümde yüksek lisans derecesini alan Gökçe Taşkıran tarafından kurulmuştur. Mesleğe Turkish Daily News gazetesinde muhabirlik ile başlayan Taşkıran, daha sonra Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde Dış İlişkiler dairesinde devam etmiştir.

Gökçe Taşkıran’ın Amerikauzmani.com’u hayata geçirmesine olanak sağlayan asıl iş tecrübesi ise 15 yılını geçirdiği, takım lideri konumuna yükseldiği ve her tür ABD vizesi konusunda geniş bilgi birikimi edindiği ABD Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü olmuştur.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın