Az bilinen antik kentler serimizin bir yenisine daha hoş geldiniz! Türkiye’de antik kent deyince akla Efes, Bergama, Aspendos gibi yerler geliyor elbette. Unutmamak gerekir ki, Anadolu, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, bu yüzden hemen hemen her ilimizde köklü medeniyetlere dair izler bulmak mümkün. İkinci Efes olarak anılan Aizanoi Antik Kenti de o kıymetli antik kentlerden biri. Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde yer alan antik kent, şimdilik az bilinse de yakın zamanda adından çokça söz ettirmeye aday. Aizanoi Antik Kenti nerede, nasıl gidilir, kentte neler var, Dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağı hakkında bilmeniz gerekenler ve fazlası bu yazıda sizi bekliyor, keyifli okumalar!

Azonai Antik Kenti, Kütahya
Azonai Antik Kenti, Kütahya

Aizanoi Antik Kenti videomu aşağıdaki görsele veya bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz. Videomu beğenirseniz kanalıma abone olmayı unutmayın!

Aizanoi Videosu

Aizanoi Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Aizanoi Antik Kenti, Kütahya’da gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alır. Aizanoi nerede, nasıl gidilir diye soracak olursanız; antik kent Kütahya-Uşak karayolu üzerinde, Kütahya şehir merkezine yaklaşık 58 kilometre mesafede Çavdarhisar ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Aşağıda yer alan haritada Kütahya ile konumunu görebilirsiniz. Google haritalar üzerindeki konumu için tıklayın.

Aizanoi Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?
Aizanoi Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Aizanoi Kenti yaklaşık 330 kilometre, Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak giderseniz, 4.5 saatte gitmeniz mümkün. Ankara’dan ise 360 kilometre, Ankara’dan da benzer bir sürede ulaşmak mümkün.

Aizanoi Antik Kenti’ne kendi aracınız ile gelmek istemezseniz, Kütahya’dan Çavdarhisar, Gediz veya Emet ilçelerine giden otobüs veya dolmuşlara binerek Çavdarhisar’a ulaşabilirsiniz.

Biz, kendi aracımız ile, İstanbul’dan gelirken yol üstünde Oylat Mağarası (Bursa) ve Topuk Yaylası (Kütahya) gibi noktalara uğrayarak geldik. Siz de benzer bir rota belirleyebilirsiniz. Gece konaklamamızı ise Murat Dağı’nda yaptık.

Aizanoi Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Aizanoi Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri
Aizanoi Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Aizanoi Antik Kenti giriş ücreti 2020 yılı için 10 TL. Zeus Tapınağı önündeki gişeden biletinizi alabilirsiniz. Müzekartınız yoksa hemen gişeden alabilirsiniz. Zeus Tapınağı dışındaki alanlarda herhangi bir bilet kontrolüne rastlamadım ancak korona nedeniyle kontroller azalmış olabilir.

Bir ziyaretçi merkezi inşaatı başlamış ancak biz gittiğimizde henüz açılmamıştı, sanırım orası açıldığında bilet işlemleri de oradan yapılacak, orası da Zeus Tapınağı’nın tam karşısında zaten.

Aizanoi Antik Kenti ziyaret saatleri aşağıda yer alıyor:

Yaz Dönemi (1 Nisan’dan – 1 Ekim’e)10:00 – 19:00
Kış Dönemi (1 Ekim’den- 1 Nisan’a)08:45 – 17:30

Aizanoi Antik Kenti Hakkında Genel Bilgi

Aizanoi Antik Kenti
Aizanoi Antik Kenti

Aizanoi, ilklerin antik kenti olarak anılıyor. Dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, tapınağın altında yer alan Pagan tapınağı, dünyanın ilk borsası olarak kabul edilen Macellum, dünyada bir benzeri olmayan stadyum ve antik tiyatro kompleksi, Kocaçay üzerine kurulmuş antik köprüler, mozaikli hamam gibi pek çok değerli kalıntı bu şehirde yer alıyor.

Mitolojik kaynaklara göre, Azan adlı mitolojik kahraman, Su Perisi Erato ve Kral Arkas’ın birleşmesinden ortaya çıkar. Aizanoi adının da oradan geldiği düşünülüyor. Azan halkı, Penkalas yani bugünkü adıyla Kocaçay Irmağı’nın yukarı kesiminde tanrıça Meter Steunene’nin kutsal mağarası civarında yaşayan Frigyalılar’ın öncüsü olmuştur, yani Friglerin ataları diyebiliriz.

Şehirde M.Ö. 3binli yıllara tarihlenen kalıntılara rastlanmış. Frigya’ya bağlı olarak yaşayan Aizanilistler’in yerleşim yeri olan şehir, Roma döneminde Psikoposluk Merkezi olmuş. Selçuklu Dönemi’nde Çavdar Tatarları yaşadığı için buradaki yerleşim adını Çavdarhisar olmuştur.

1824 yılında Avrupalılar tarafından şehir yeniden keşfedilmiş, 1920lerde kazı çalışmalarına başlanmış.

Dünyanın En İyi Korunmuş Zeus Tapınağı

Dünyanın En İyi Korunmuş Zeus Tapınağı
Dünyanın En İyi Korunmuş Zeus Tapınağı

Aizanoi Antik Kenti’ne gittiğiniz ilk görmeniz gereken yer kesinlikle Zeus Tapınağı. Kütahya yönünden yol tabelalarını izleyerek şehre girdiğinizde solda inşaatı devam eden ziyaretçi merkezi sağda ise Zeus Tapınağı’nı göreceksiniz. Kente giriş biletini de buradan alacaksınız.

Dünyanın En İyi Korunmuş Zeus Tapınağı
Dünyanın En İyi Korunmuş Zeus Tapınağı

M.S. 1.yüzyılda yapılmış olan Zeus Tapınağı, dünyadaki en iyi korunmuş Zeus Tapınaklarından biri ve en sağlamı. 53×35 metrelik podyum üzerinde kısa kenarlarında 8, uzun kenarlarında 15’er sütun yer alıyor. Tapınak Zeus’a adanmış olsa da önünde bulunan Kibele heykeli, sadece Zeus değil, Kibele’ye de adandığını göstermektedir. Tapınağın etrafını iyice dolaşın, eğer uygun saatte giderseniz harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Zeus Tapınağı altında yer alan tapınak
Zeus Tapınağı altında yer alan tapınak

Sütunların arasında tapınağın altına inen bir kapı göreceksiniz. Bu kapıdan girip aşağıya inin mutlaka. Burası Roma mimarisinde görülmemiş bir yapı. Ana tapınağın altında bir başka oda. Tonozlarla örtülmüş olan mekana müzik vermişler, aynı zamanda pencerelere yerleşmiş olan kuşların sesleri ile çok ilahi bir yer hissi yaratıyor girince. Bu yerin bir kehanet merkezi veya bir pagan tapınağı olduğu tahmin ediliyor.

Dünyada Benzeri Olmayan Stadyum ve Antik Tiyatro Kombinasyonu

Dünyada Benzeri Olmayan Stadyum ve Antik Tiyatro Kombinasyonu
Dünyada Benzeri Olmayan Stadyum ve Antik Tiyatro Kombinasyonu

Zeus Tapınağı’ndan sonra yürüyerek ulaşabileceğiniz mesafede şehrin stadyum ve tiyatrosu yer alıyor. 15bin kişi kapasiteli tiyatro ve tiyatroya bitişik nizamda yapılmış 13 bin kişilik stadyum M.S. 1. yüzyıl ile 3.yüzyıllar arasında inşaa edilmiş. Bu bitişik nizamlı kombinasyonun dünyada bir örneği daha yok.

Stadyumun büyük bir kısmı toprak altında, tiyatroda halen restorasyon ve kazı çalışmaları devam ediyor.

Dünyanın İlk Borsası: Antik Borsa – Macellum ve Sütunlu Yol

Sütunlu Yol
Sütunlu Yol

Stadyumdan çıktıktan sonra yolununuzu köyün merkezine doğru çevirebilirsiniz. Kocaçay’ın diğer tarafında bulunan Macellum yani antik borsa ve sütunlu yola ulaşacaksınız. Burası şehrin alışveriş ve ticaretinin döndüğü yer. M.S. 400’lerde yapıldığı tahmin edilen sütunlu cadde, şehrin alışveriş merkezi. Dükkan kapıları bu sütunlu caddeye açılıyormuş.

Dünyanın İlk Borsası: Antik Borsa - Macellum
Dünyanın İlk Borsası: Antik Borsa – Macellum

Dünyanın ilk borsası olarak değerlendirilen Macellum, pazaryerindeki tahıl fiyatlarını düzenlendiği yer olduğu için antik borsa olarak kabul edilmiş. Dönemin imparatorunun enflasyon ile mücadele için böyle bir yönteme başvurduğu söyleniyor.

Borsa ve sütunlu yol bahçe çiti ile çevrelenmiş, biz gittiğimizde kapısı açık idi. Ziyaret saatleri dışında kapatılıyor olabilir.

Antik Köprüler

Zeus Tapınağı’nın olduğu taraf ile borsanın olduğu taraf Kocaçay’ın iki yakası. Bu iki yakayı birbirine bağlayan 5 köprü varmış şehirde. Biri yayalar için yapılmış olan köprülerin biri ahşap, dördü ise kemerli taş köprüler imiş. Bunlardan sadece 2 tanesi günümüze ulaşabilmiş. Birini hemen borsanın yanında göreceksiniz.

Mozaikli Hamam

Mozaikli Hamam tanıtım materyalleri içinde olsa da ben şehri ziyaret ettiğim dönemde ziyarete açık değildi. Bu nedenle sadece aldığım bilgileri paylaşacağım.

M.S. 3.yüzyılda şehre büyük kireçtaşlarından büyük bir hamam inşa edilmiş. Hamamın içinde Satyr ve Menad mücadelesini anlatan bir taban mozaiği yapılmış. Bu nedenle mozaikli hamam olarak anılıyor. Bu hamamın asıl önemi ise M.S. 4 veya 5. yüzyılda psikoposluk merkezi olarak kullanılmış olması.

Aizanoi Antik Kenti - Zeus Tapınağından manzara
Aizanoi Antik Kenti – Zeus Tapınağından manzara

Antik kentin olduğu yerleşim içinde dolaşırsanız pek çok kolon, sütun benzeri kalıntıların sokakları süslediğini göreceksiniz. Kazılara devam edildikçe eminim çok daha fazlası çıkarılacaktır. Aizanoi özellikle Zeus Tapınağı ile mutlaka görülmesi gereken bir değer. Yolunuz o taraflara düşerse direksiyonunuzu mutlaka bu şehre kırın.

Aizanoi Yakınında veya Çavdarhisar’da Nerede Kalınır?

Anturia Çavdarhisar Evi
Anturia Çavdarhisar Evi

Aizanoi yakınlarında konaklamayı düşünenler için tavsiyelerimi de paylaşayım. Şehir içinde gezerken, sütunlu yolun hemen arkasında Anturia Çavdarhisar Evi adında bir otel gördük. Burası Anturia Arkeoloji ve Sosyal Çevre Etiği Okulu’nun konaklama yeri imiş. Ancak sanırım korona nedeniyle biz gittiğimizde kapalıydı. Siz gitmeden önce arayıp hem fiyat hem de açık olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Murat Dağı'nda yer alan bungalovlar.
Murat Dağı’nda yer alan bungalovlar.

Bu çevrede çok yakın olmasa da kalabileceğiniz bir diğer seçenek de Murat Dağı’nda yer alan bungalovlar. Gediz Belediyesi tarafından işletilen bungalovlara aşağıdaki telefonlardan ulaşabilirsiniz. Gediz Belediyesi Murat Dağı Kaplıca Müdürlüğü olarak geçiyor işletmenin olduğu yer.

  • 0 274 412 73 14
  • 0 274 412 74 96
  • 0 537 572 97 35

Bungalovlar 4 kişinin rahat rahat kalabileceği şekilde dizayn edilmiş. Kombili, salonu, mutfağı, banyosu ve yatak odası bulunuyor. Ama, kadın-erkek arkadaşlar olarak tek bungalovda kalamıyorsunuz mutlaka evli olmanız gerek. Bu devirde hala bu yobazlığı görünce üzülüyor insan.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın