Midilli Adası, Ayvalık’ın hemen karşısında, Kuzey Ege’de, İstanbul’dan ulaşması kolay, Yunanistan’ın güzel adalarından biri. Biz de bir hafta sonu İstanbul’dan çıkıp Midilli’yi gezelim diyerek yola çıktık. Kısa olsa da çok güzel geçen 1 gece 2 gün Midilli gezi rotası bu yazıda sizi bekliyor.

Midilli’ye gezmek için daha fazla zamanınız varsa Midilli’de gezilecek yerler yazıma göz atabilirsiniz.

1 Gece 2 Gün Midilli Gezi Rotası
1 Gece 2 Gün Midilli Gezi Rotası

İstanbul’dan Ayvalık’a Ulaşım

Yolculuğumuzun ilk bölümü İstanbul’dan Ayvalık’a ulaşmak idi. İstanbul’dan kendi aracınız ile gelebileceğiniz gibi otobüs ile de Ayvalık’a gidebilirsiniz. Biz gece araba kullanmak istemediğimiz için otobüs seçeneğini tercih ettik. Akşam 22:30 gibi İstanbul Alibeyköy’den kalkan otobüsümüz 05:30’de Ayvalık otogara ulaşmıştı. Bir sonraki otobüs ile de gelebilirsiniz, biz biraz erken geldik.

İstanbul'dan Ayvalık'a Ulaşım
İstanbul’dan Ayvalık’a Ulaşım

Ayvalık otogarından Ayvalık Limanı’na minibüsler gidiyor. Sabah 06:00 gibi çalışmaya başlıyorlar. Biz de minibüse binip limana ulaştık. Minibüs biraz fazla dolaşıyor, mesafe kısa olmasına rağmen yolculuk yarım saati bulabiliyor, planlamanızı ona göre yapın.

Otogardan taksi ile de limana geçebilirsiniz.

Ayvalık’tan Midilli’ye Ulaşım

Ayvalık Liman’a gelince tam karşıda Turyol ve Jalem Tur firmalarının ofisleri yer alıyor. Biletinizi bu ofislerden veya internetten alabilirsiniz. Turyol feribotu arabalı, Jalem Tur ise sadece yolcu alıyor. Ayvalık’tan Midilli’ye feribot ile kendi aracınız ile veya yaya olarak gidebilirsiniz.

Ayvalık'tan Midilli'ye Ulaşım
Ayvalık’tan Midilli’ye Ulaşım

Feribot biletinizi; Turyolonline.com üzerinden veya Ayvalık Limanı ofisinden alabilirsiniz. Tek kişi bilet ücreti tek yön 20€, gidiş-dönüş 30€. Diğer fiyatlar için Turyolonline.com’a bakabilirsiniz.

Biletinizi hallettikten sonra limana gelip, Türk Vatandaşları için geçerli olan 2022 yılı için 150 TL yurtdışı çıkış harcınızı ve bireyler için 15 TL liman vergi verginizi ödemeniz gerekiyor.

Midilli’ye gitmek için; geçerli bir pasaportunuz ve şengen vizeniz olmalı. Eğer yeşil pasaportunuz varsa vizesiz gidebilirsiniz. 2019 yılına kadar geçerli olan kapı vizesi uygulaması şu an maalesef yok.

Feribotun içinde kapalı alanda veya üst katında açık alanda seyahat edebilirsiniz. Arabalı feribot ile yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Feribot sabah 09:00’da Ayvalık’tan; akşam 18:00’de Midilli’den kalkıyor.

Daha fazla detaya ulaşmak için Midilli’ye Nasıl Gidilir? yazıma göz atabilirsiniz.

Midilli İçinde Ulaşım

Midilli’ye gittik ama gidince adada nasıl gezeceğiz?

  1. Adayı gezmek için otomobil veya motosiklet kiralamak en kolay ama en pahalı yol. Midilli’ye ilk gidişimde Golden Sun firmasından scooter kiralayarak, ikinci gidişimde ise Discovery firmasından araç kiralayarak gezdim. 2019’da 4 gün için scooter kirasına 70 Euro, 2022’de ise 2 gün araba kirasına 100 Euro verdim.
  2. Ayvalık’tan Turyol feribotu ile kendi aracınız ile adaya gelebilir, böylece rahatça adayı gezebilirsiniz.
  3. Adayı gezmenin bir başka yolu ise toplu taşıma kullanmak. Şehirlerarası otobüsler çok sık olmasa da var. KTEL LESVOS internet sitesinden saatlere ve fiyatlara bakabilirsiniz. Mesela Mitilini’den Molivos’a hafta içi günde 3, hafta sonu 2 otobüs var, 6,90€ fiyatı.
  4. Son seçenek ise Ayvalık kalkışlı turlara katılmak. Turyol internet sitesinden tur seçenekleri ve fiyatlarına bakabilirsiniz.

1 Gece 2 Gün Midilli Gezi Rotası

Ayvalık’tan sabah 09:00 feribotu ile yola çıkıp ertesi gün akşam 18:00 feribotu ile döndüğümüz 1 gece 2 gün Midilli gezi rotası aşağıda detayları ile yer alıyor.

1. Gün Rotası

Bizim adayı gezmek için tercihimiz araç kiralamak oldu. Feribottan indiğimiz yerden kiraladığımız araç ile hemen yola koyulduk ve adanın kuzeyine doğru ilerlemeye başladık.

Sarlitza (Sarlıca) Sarayı

Sarlitza Sarayı
Sarlitza (Sarlıca) Sarayı

İlk durağımız kaplıcaları ile ünlü Thermi Kasabası’nın çıkışında bulunan ve terkeldilmiş bir otel olan Sarlitza (Sarlıca) Sarayı oldu. Feribottan indiğimiz Mitilini şehrine sadece 11 km mesafede bulunan otel, Osmanlı Dönemi’ne ve sonrasında lüks bir spa oteli imiş, Yunanistan’daki ekonomik kriz döneminde kapanmış ve terkedilmiş. Thermi limanına bakan manzarası ile eminim çok güzeldi. Thermi Kasabası’nda Roma Dönemi’nden kalan bir Artemis Tapınağı ve hamam kalıntılarına da rastlanmış. Bu bölge tarih boyunca kaplıca olarak kullanılmış.

Mantamados Köyü & Taksiyarhis Manastırı

Sarlıca Oteli’nden sonra deniz kıyısından biraz içerilere doğru devam ediyor ve Midilli Adası’nda süt ve süt ürünleri ile meşhur köyü olan Mantamados’a gidiyoruz. Köy Mitilini’ye 35 km mesafede. Adını “Manda” dan alan köyün meydanı ve çevresindeki kafeler çok şirin. Buradaki mandıralardan peynir veya yoğurt alabilirsiniz. Adada çok popüler olan ballı yoğurt yemek için doğru adres. Meydandaki Aziz Vasili Kilisesi de çan kulesi ile meydanı güzelleştiriyor.

Mantamados
Mantamados

Mantamados’un meşhur olmasının asıl sebebi ise Taksiyarhis Manastırı. Burası dünyada insan kanı ile yapılmış tek ikonaya ev sahipliği yapması ile meşhur. Acıklı bir hikayesi var. 10.yüzyılda ada sık sık korsan saldırılarına uğruyormuş. Rahipler korsan saldırılarından korunabilmek için denizden uzakta bir tepeye manastırlarını inşa etmişler ancak korsanlardan kaçamamışlar. Bir gece manastırı basan korsanlar 39 rahibi öldürmüş, sağ kalan tek rahip korsanlar gittikten sonra diğer rahiplerin kanı ile ıslanmış toprak ve mum kullanarak Baş Melek Mikail’in ikonasını yapmış. Taksiyarhis Kilisesi, dünyada Baş Melek Mikail’e adanmış 140 kilisenin merkezi kabul edilmesi nedeniyle de hristiyanlar için özel bir yere sahip.

Skala Sikaminia

Nobel ödüllü yazar, gazeteci ve bilim adamı Stratis Myrivilis‘in doğduğu köy olan Sikaminia dik bir yamaca kurulmuş, taş evlerinin ve arnavut kaldırımlarının güzelliği ile dikkat çeken bir köy. Sikaminia adını köydeki dut ağaçlarından almış. Köyde bulunan Folklor Müzesi ziyaret edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Skala Sikaminia
Skala Sikaminia

Midilli Adası’nda pek çok yerleşim tepede ve sahil kıyısında olmak üzereye ikiye ayrılmış durumda. Köy isimlerinin önünde Skala yazıyorsa bilin ki orası köyün sahil kesimi. Bizdeki aşağı/yukarı gibi. Sikaminia köyünün sahil kesimi de Skala Sikaminia. Mitilini merkeze 49 km, yukarı köyden yaklaşık 4 km.lik dik inen bir yol ile ulaşılıyor. Sahilde yine taş evler, balıkçı teknelerinin sıralandığı küçük bir liman ve bir kaya üzerine kurulmuş küçük bir şapel bulunuyor.

Skala Sikaminia
Skala Sikaminia

Stratis Myrivilis’in “Panagia Gorgona” (Denizkızı Madonna) kitabına ilham vermiş bu güzel köyün sahildeki restoranları da ünlü. Yanyana iki balıkçı restoranı var; biri Mouria tou Myrivili (Dut Ağacının Altı) diğeri de Anemoessa. Ben ikisini de denedim, ikisinde de yemekler lezzetli, fiyatlar adanın geneli ile aynı. Özellikle sardalya, ahtapot ve kızarmış kabakçiçeği dolmasını öneririm.

Molivos

Midilli Adası’nın en popüler ve bana göre en güzel şehri Molivos, Mitilini’ye 60 km mesafede bulunuyor. Tepesindeki kalesi, kalenin çevresine yayılmış taş evleri, hediyelik eşya dükkanları, kafe ve restoranları ile her köşesi fotoğraf çekmelik bir yerleşim burası. Molivos’ta denize bakan teraslı kafelerinde oturup frappe içmeyi ihmal etmeyin.

Molivos
Molivos

Molivos’ta kalenin ara sokaklarında dev bir çınar ağacının altında bulunan Tropicana Platanos, hemen devamında geleneksel bir fırın olan Aptofiyon Pastanesi, denize bakan mekanlardan Sokaki Cocktail Bar, geleneksel Midilli tatlıları yiyebileceğiniz The Blue Fox ve limanda bulunanThe Octapus Restaurant önerebileceğim yerler. Ama şunun altını çizeyim, Midilli’de herhangi bir yerde kötü birşey yemedim, yani bunlar dışındaki yerlerden de memnun kalırsınız.

Molivos
Molivos

Biz 1 gece 2 gün Midilli gezi rotamızda konaklamamızı Molivos’ta yaptık. Kalenin içinde Machi Guest House, gecelik fiyatı 35,5 Euro idi. Bu otelde rezervasyon yapmak için tıklayın. Daha önce kaldığım yer “The Schoolmistress With The Golden Eyes” Molivos’un kaleye çıkan sokaklarından birinde, çok güzel deniz manzarası olan bir oteldi. İkisi de kahvaltı vermiyor, pansiyon hizmeti veriyor. Machi’de minik bir mutfak vardı, yakındaki pastaneden hamur işlerimizi alıp kahvaltımızı balkonumuzda yaptık.

Molivos merkezde denize girmek için bir sahil var ama deniz çok güzel değil. Yine de bir plaja gitmek isterseniz Congas Beach en çok önerilen yerler arasında. Buradan gün batımı da harika olur.

Biz denize girmek için Petra’yı tercih ettik. Molivos’a göre daha güzel ve geniş plajları var. Şezlong ve şemsiyeden faydalanmak istemiyorsanız havlunuzu serip herhangi bir ücret ödemeden denize girebiliyorsunuz.

Petra Plajı
Petra Plajı

2. Gün Rotası

İkinci gün rotamız aynı zamanda dönüş rotamız idi. İlk gün Molivos’a kuzeyden gitmiş, ikinci gün ise güneyden Mitilini’ye döneceğiz.

Petra

Molivos’a 4-5 km mesafede bulunan Petra’da güne başlıyoruz. Petra’ya plajlarından faydalanmak, muhteşem gün batımını izlemek veya yekpare kaya üzerine inşa edilmiş olan manastırı görmek için gelebilirsiniz. Taş evler, denize açılan arnavut kaldırımlı sokaklar, hediyelik eşya dükkanları ve kafe/restoranları ile bütün günü geçirebileceğiniz minicik bir köy burası.

Petra Manastır
Petra Manastır
Petra manzarası
Petra manzarası

Petra’dan sonraki rotamız Agiasos Köyü. Eğer vaktiniz olursa yol üstünde Museum of Industrial Olive Oil Production in Greece ve Ancient Temple of Messon duraklarını da gezinize ekleyebilirsiniz. Bizim vaktimiz yetmediği için uğrayamadık.

Agiasos Köyü

Agiasos Köyü benim Midilli’de en sevdiğim yer olabilir. Geleneksel Midilli dağ köylerinden biri olan köy, Mitilini’ye 25km mesafede, Olimpos Dağı eteklerinde yer alıyor. Başta kestane olmak üzere çeşit çeşit meyve yetişiyor köyün bereketli tepelerinde.

Köy seramik ve ahşap işleri ile meşhur. Köyün meydanında yani merkezinde bulunan Panagia Vrefokratusa (Hz.İsa’yı tutan Meryem Ana) Kilisesi de ahşap işlemeleri ile süslenmiş. Kilisenin çevresindeki sokaklarda pek çok sokak kahvesi, pastane, taverna, mandıra bulunuyor. İster bunlardan birine oturun, ister dükkanlardan birşeyler alıp elinizde yiyin ama burada mutlaka birşeyler tadın, çünkü bu köyde ne yediysem çok güzeldi. Ara sokaklarına dalıp güzel mimarinin tadını çıkarmayı unutmayın!

Agiasos Köyü
Agiasos Köyü

Mitilini

Feribotumuz kalkmadan birkaç saat önce Mitilini şehrine geri döndük. Mitilini’de pazar günleri tüm dükkanlar ve kafe/restoranların çoğu kapalı. Bu nedenle gezi planınızı hafta sonu yapıyorsanız Mitilini şehrini cumartesi günü gezmeyi düşünmenizi öneririm.

Mitilini
Mitilini

Mitilini merkezde Hagios Therapondas Kilisesi, Ermou Caddesi, Hagia Athanasious Metropolitlik Kilisesi, Yeni Cami, Türk Hamamı ve Tarihi Roma Agorası gibi yerleri ziyaret edebilir, vaktiniz kalırsa Mitilini Kalesi’ni gezebilirsiniz.

1 gece 2 gün Midilli Gezi Rotası Haritası

1 gece 2 gün Midilli gezi rotası haritası için buraya tıklayın. Aşağıdaki görselde rotamızı net olarak görebilirsiniz.

Biz bu rotayı araç kiralayarak yaptık. Araç kiralamak istemezseniz Turyolonline.com internet sitesindeki 2 günlük turlara da bakabilirsiniz. Bizim rotamız ile çok benzer bir rota yapıyorlar.

Umarım Midilli gezi rotası yazım işinize yarar. Midilli seyahati planlıyorsanız çok keyifli olacağından eminim çünkü ben her gidişimde çok sevdim."Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın