Bayram tatilinde yaptığım Avrupa turu göz açıp kapayıncaya kadar bitti. 7 Aralık’ta Basel’e inip 14 Aralık’ta Amsterdam’dan geri döndüm. Dört ayrı şehirde dört ayrı otel… Hepsinden ayrı dersler, ayrı anılar… Otel seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler, kendi önceliklerime göre yazdım.

Yurtdışına Tatile Giderken Otelleri Nasıl Seçmeli?
Yurtdışına Tatile Giderken Otelleri Nasıl Seçmeli?

Otel Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tatil planı yaparken -eğer turla gitmiyorsanız- en fazla dikkat etmeniz gereken noktalardan biri oteller. Öncelikle otel için neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Konfor mu, sadece iyi bir kahvaltı mı, şehir merkezine yakınlık mı yoksa sadece fiyat mı? Hangi kombinasyon sizin için en önemlisi?

Otel seçimi için kullanabileceğiniz yüzlerce site var. Ben ise www.booking.com sitesini tercih ediyorum. Türkçe seçeneği de olan bu sitede bir otel rezerve etmek için ihtiyacınız olan neredeyse herşey var. Tatil yapacağınız tarihleri ve yeri seçtiğinizde o tarihler için uygun tüm otel alternatiflerine ulaşmanız mümkün. Asıl önemli arama bundan sonra başlıyor. Gelen sonuçları yıldız sayısı, otelin tipi (pansiyon, apart, motel vb), özellikleri ve semtine göre filtreleyebilirsiniz. Benim en sevdiğim Booking.com’u belirgin şekilde diğer sitelerden ayıran özellik ise “Çevrede ne var?” bölümü. Kuş uçuşu olarak otellerin şehirdeki önemli yerlere olan uzaklıklarını buradan anlamanız mümkün. Şehir merkezi, tren istasyonları, müzeler… Hangisine yakın olmak istediğinize karar vermeniz yeterli.

Ayrıca sıralama seçeneklerini kullanarak mesafe, yıldız sayısı, fiyat gibi özelliklere göre otelleri sıralayabilir, sizin için en uygun oteli kolaylıkla bulabilirsiniz.

Otel seçerken merkeze ve ulaşım yerlerine yakınlık, temizlik ve fiyat benim için önemli kriterler. Mesafe ve fiyatları filtrelerden bulabilirsiniz, temizlik için ise kullanıcı yorumlarını mutlaka ama mutlaka okumalısınız. Sadece puanlamaları baz almakla da yetinmeyin. Zira sizin 3 ünüzle benim 3 üm aynı olmayabilir. En iyisi tüm yorumları okumanız. Değerlendirmeler de her zaman size uygun olmayabilir, öyle bile olsa giden birilerinin yorumlarını okumak eleme yapmak için çok yardımcı olacaktır. Hiç bilmediğiniz bir şehre, bir ülkeye gitmeden önce o şehirde gezilecek yerleri, yenilecek yemekleri, alınacak hediyelikleri araştırmak otelleri araştırmaktan, size uygun oteli bulmaktan daha kolay olabilir.

Yeni yazılarımdan haberdar olmak ve daha fazla fotoğraf, video için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın! 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

2 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın