Çoğumuz yurt dışı gezisinde araba kullanmayı tercih etmediğimizden veya fazla masrafa girmek istemediğimizden yurt dışında araç kiralama hizmeti almayı düşünmeyiz. Genelde metro, tren, otobüs gibi ulaşım araçlarıyla neredeyse her noktaya ulaşmak mümkündür. Fakat gideceğimiz şehir veya rotamıza göre araba kiralamak akıllı bir tercih olabilir.

Yurt Dışında Araç Kiralama
Yurt Dışında Araç Kiralama

Yurt Dışında Araç Kiralama Önerileri

Yurt dışında araç kiralama faydalı olabileceği gibi kimi zaman doğru bir tercih olmayabilir. Bunda seyahat edeceğiniz şehir ve gezi noktalarınız önemli rol oynar. Örneğin; gezi listenizde uzun mesafeler içeren bölgeler yer alıyorsa veya tek bir şehir ile yetinmeyip civar kasabaları, hatta çevre ülkeleri gezmek istiyorsanız araba kiralamak sizin için en uygun tercih olacaktır. Hem böylece tren saatlerine uyma zorunluluğu olmadan gönlünüzce gezebilme şansınız da var. Ancak İtalya, Fransa gibi ülkelerde sadece önemli şehirlerini göreceğiniz küçük çaplı bir seyahate çıkacaksanız arabaya gerek olmayabilir. Bu ülkelerde şehirlerarası ulaşım trenle kolay ve ucuz olduğundan toplu taşıma araçlarıyla dilediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Öncelikle araba kiralama deyince ek bir masraf yaratacağı gerçek. Eğer grup olarak seyahat edecekseniz, otobüs ve tren gibi toplu taşıma araçlarına göre daha uygun olacaktır. Ancak 2-3 kişiyseniz belli bir parayı gözden çıkarmışınız demektir. Ayrıca benzin masraflarını da göz ardı etmemek gerekir. Amerika’da oldukça ucuz olan benzin fiyatları Avrupa’da biraz daha pahalıdır.

Eğer seyahatinizin ilk gününden sonuna kadar araba ile gezme niyetindeyseniz arabayı havalimanından almanızı öneririz. Şehre ulaşımınız ve dönüşünüz ayrı bir harcama gerektireceğinden önceden almanız doğru bir tercih olacaktır. En fazla 3 kişi olacaksanız, Avrupa seyahatinizde tercihinizi küçük arabalardan yana kullanabilirsiniz. Küçük arabalarda hem rahat eder, hem de fazla benzin masrafından kurtulursunuz. Yalnız seyahat döneminiz havanın aşırı sıcak veya soğuk olduğu zamanlara denk gelecekse, daha konforlu ve iyi bir araba kiralamanızı öneririz. Genellikle bir haftadan uzun süreli kiralamalarda kiralama ücretinde fazla bir fark görülmüyor.

Rent a car firmasından araba kiralamak masraflı gibi gözükebilir, ancak bunu avantaja çevirmek elinizde. Nasıl mı? Şehirden uzak mesafede bir otel tercih ederek daha uygun fiyatlı bir konaklama gerçekleştirebilirsiniz. Otele daha az ücret ödeyerek araba kirasına verdiğiniz paranın bir kısmını karşılamış olursunuz. Fakat otopark ve benzin ücretleri ne olacak dersiniz, o konuda yardımcı olamayacağım:)

Aracı kiralarken teslim alma ve bırakma noktasına da özen göstermelisiniz. Teslim ettiğiniz yer ile teslim aldığınız yer farklı şehirlerde ise tek yön ücretine tabi tutulursunuz. Bunun yanı sıra araç kiralarken çeşitli alternatifler de sunulmaktadır. Oto kiralama seçenekleri arasında yer alan dolu al-boş bırak opsiyonunu seçerek aracı dolu bir depo ile kiralayıp boş şekilde bırakabilirsiniz.

Aracınızı internetten kiraladıysanız size gönderilen onay e-postasının çıktısıyla birlikte  kiralama firmasının ofisine gitmeniz gerekir. Burada kiralamayı yapan kişi ile bu kişiye ait kredi kartının ibrazı gerekmektedir. Bu noktada aracı kiralayan kişinin kendi adına ait kredi kartı ve bu kredi kartında yeterli bakiyesinin olması önemli. Kiralık aracı teslim alma işleminiz, bulunduğunuz havalimanındaki yoğunluğa göre 10 dakika da sürebilir 1 saatten fazla da.

Yurt dışında araç kiralamanın incelikleri, kolaylıkları ve masraflarına dair pek çok detaydan bahsettik. Eğer grupça seyahat edecekseniz, tek bir şehri değil farklı bölgeleri doyasıya gezmek istiyorsanız yurt dışında araç kiralamak sizin için inanılmaz bir keyif olacaktır. 2-3 kişilik bir seyahat planlıyorsanız bu sefer daha uygun, size yetecek ölçüde küçük arabalarla hoş bir gezi geçirebilirsiniz. Tabi her güzelliğin bir bedeli olduğu gibi araç kiralamanın da bedellerine katlanacaksınız:)

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

10 Yorumlar

 1. Merhaba açıklayıcı bir yazı olmuş.Ben de Selanik ten 8 gün araç kiralayıp Makedonya Karadağ Dubrovnik Bosna Hersek i gezmek istiyorum.kiralık araçlar sınır geçişlerinde sıkıntı yaratıyor mu bu durum için şirkete ek ne kadar ücret ödememiz gerekiyor bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim

 2. Yurtdışını bilemem ama, yurtiçi konusunda Ankarada günlük ya da saatlik araç kiralayabileceğiniz yeni bir marka doğdu. Bu sayede kısa mesafeli ihtiyaçlarınız için tüm gün araç kiralamanıza gerek kalmıyor.

 3. Kıbrıs’ta araç kiralama hizmeti alınması durumunda tecrübeli değilseniz soldan trafik olduğundan kesinlikle transfer tercih etmelisiniz. Kiralama yaptığınızda imzalanan kontrattaki yazıları dikkatle okumalısınız.

 4. Merhaba,
  Durum şu anda aynen Sevil Hanım’ın belirttiği gibi… Yunanistan’da araç kiralarken ya da ülke içinde araç kullanırken Türk ehliyetini kabul etmelerine rağmen sınırdan kendi aracıyla geçecek olanlar için ‘uluslararası ehliyet’ adı altında anlamsız bir masraf kalemi talep ediyorlar. Ancak Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan anlaşmaya göre bu uygulamanın 1 Ocak 2015 itibariyle sona ereceğini ve sınır geçişlerinde de Türk ehliyetlerimizi kullanabileceğimizi öğrendim. Daha detaylı bilgiye blogumdaki ‘KENDİ ARABANIZLA YURTDIŞINA NASIL ÇIKABİLİRSİNİZ?’ başlıklı yazımızda bulabilirsiniz;
  http://dunyayigezsek.blogspot.fr/2014/08/kendi-arabamla-yurtdisina-nasil.html#more
  Sevgilerimizle,
  Dünyayı Gezsek

 5. Alma teslim farkli yerler her zaman ücretli olmuyor, kontrol etmede fayda var. Ayrica Turkiye’deki benzin fiyatlariyla yasayan birisi icin Avrupa’daki benzin fiyatlari çok can yakıcı olmuyor. Turk ehliyetlerinin gecerli olmasi ayri bir avantaj. Yanilmiyorsam bu konuda tek istisna Yunanistan

Yorumunuzu Yazın