Yurt dışı seyahatlerinize büyük bir heyecanla hazırlanıyorsunuz. Biletler, bavul hazırlıkları derken zaman çabucak geçiyor ve o an; yola çıkma vakti geliyor. Peki, bir şeyi unutmadınız mı? Yurt dışı seyahat sigortası yaptırmayı… Önemsiz ya da gereksiz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aksine, sigorta en önemli husus… Gelin, şu konuyu bir kez daha gözden geçirelim.

Yurt dışı seyahat sigortası
Yurt dışı seyahat sigortası

Seyahat Sigortasına Neden İhtiyaç Var?

Ne hastalıkların ne de kazaların ne zaman geleceğini önceden bilmemiz mümkün değil. Fakat önlem almamız gayet mümkün! Önlem de seyahat sağlık sigortasından geçiyor. Yurt dışında sağlık giderleri çok ciddi rakamları bulabiliyor. Basit bir acil müdahale için dahi çok yüksek rakamlarla ödeme yapmanızı gerektiren bir fatura ile karşılaşabilirsiniz. Bu riski göze almak yerine gayet cüzi rakamlarla sigorta yaptırmanız, sizce de daha akılcı bir yöntem olmaz mı?

Bu arada yurt dışı seyahat sağlık sigortası Schengen ülkelerine gitmeniz için zaten zorunlu oluyor. Çünkü vize işlemlerinde sizden bu sigortayı yaptırdığınıza dair poliçe isteniyor. Dolayısıyla Schengen ülkelerine yapacağınız seyahatlerin öncesinde de bu sigortayı mutlaka yaptırmış olmanız ve tüm seyahat programınızı kapsayacak şekilde poliçenizin düzenlenmiş olması lazım.

Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Hastalık ya da kaza durumunda acil tıbbi yardım hizmeti almanız durumunda masraflar yurt dışı seyahat sağlık sigortası ile karşılanıyor. Evinize nakledilmeniz, şayet gerekirse seyahat sürenizin uzatılması, eviniz ile haberleşmenizin sağlanması, bagaj kaybının telafi edilmesi, kullanmanız gereken ilaçların masraflarının karşılanması da poliçenize dahil ediliyor. Bunun dışında şayet sizin tarafınızdan gelen talep olursa, ek teminatların da poliçenize dahil edilmesi de mümkün oluyor.

Yurt dışı seyahat sigortası
Yurt dışı seyahat sigortası

Hiçbir sigorta herşeyin harika gittiği durumlar için yapılmaz. Yurt dışı seyahatlerinizde grip olmanız önemli değil ama ya başınıza ciddi bir kaza gelirse? Özellikle benim gibi doğa aktivitelerini seviyorsanız başınıza gelebilecek riskleri de artırıyorsunuz demektir. Eğer ekstrem sporlarla uğraşıyorsanız sigorta alırken mutlaka belirtmeniz, gerekirse ilgilendiğiniz sporlar için ekstra teminatlar eklenmesini sağlayabilirsiniz. Kışın kayak, bahar aylarında doğa yürüyüşleri, yaz aylarında dalış gibi aktiviteler yüksek risk içeren sporlar mesela.

Yurt dışı seyahat sigortası
Yurt dışı seyahat sigortası

Ben sık seyahat ettiğim için yurt dışı seyahat sağlık sigortası yaptırırken, seyahat süremi kapsayan bir poliçe yerine yıllık ve tüm dünyada geçerli bir poliçe yaptırmayı tercih ediyorum. Böylece her seyahatimden önce tekrar poliçe yaptırmam gerekmiyor. Ancak tüm dünya standart seyahat sigortaları her ülkeyi kapsamayabiliyor, poliçe alırken mutlaka içeriğine, kapsamına dikkat etmeniz lazım.

Seyahat Sağlık Sigortası Ne Kadar?

Seyahat sağlık sigortası için ne kadar ödeme yapmanız gerekiyor? Sigortanın süresi, gideceğiniz ülkeler, kapsamında nelerin olduğuna göre yurt dışı seyahat sağlık sigortası fiyatları değişkenlik gösterir.

Seyahat planı yaparken yurtdışı seyahat sigortası teklifi de almanızı tavsiye ederiz. Uluslararası bir sigorta şirketi olan Generali Sigorta seyahat sigortasında en çok tercih edilen şirketlerden biri oluyor ve çok uygun fiyata poliçe sunabiliyor. Bu nedenle öncelikle bu firmadan fiyat teklifi almanız zaman kaybetmenizin önüne geçebilir. Ayrıca Generali internet sitesinde merak ettiğiniz pek çok sorunun detaylı yanıtını öğrenebilirsiniz. Böylece sigortanın yurt dışı seyahatlerde gerçekten gerekli olup olmadığı bilgisine daha sağlıklı bir karar verebilirsiniz.

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın