Villa kiralama, son yıllarda özellikle yaz aylarında, tatilciler tarafından en fazla tercih edilen konaklama yöntemlerinin başında geliyor. Pek çok kişi tatil yapmak için oteller yerine yazlık villa kiralama seçeneğini tercih ediliyor. Yazlık kiralayan tatilciler, otel konaklamasına göre çok daha özgür, sakin, sessiz ve rahat bir şekilde tatillerini geçiriyor. Yazlık kiralamasının bir avantajı da otellerden daha ekonomik olmaları. Tatilde evindeki konforu arayanlar da yazlık kiralamayı tercih ediyorlar. Yazlık tatili, aileniz veya yakın arkadaşlarınızla topluca tatil yapma imkânı da sunduğundan kabalık tatil yapmayı sevenlerin de tercihi.

Turizm sektörü; değişen dünya, değişen alışkanlıklar ile birlikte sürekli bir değişim ve ilerleme kaydediyor. Bu ilerlemenin içerisinde yazlık sektörü başı çekiyor. Özellikle pandemi ile birlikte, tatil anlayışı değişirken yazlıklara olan talebin hızla arttığını söylemek mümkün.

Yazlık Kiralamadan Önce Dikkat Etmemiz Gerekenler

Yazlık Kiralarken Dikkat Edilecek Noktalar

Yaz tatili için yazılık ev kiralama yapacaksanız birtakım noktalara özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. Yazlık evlerin içerisinde; salon, bahçe, havuz, mutfak gibi kullanım alanları bulunuyor ve tüm alanlarla ilgili ihtiyaçlarınızı kontrol etmeniz, dikkat etmeniz gereken maddeler var. Yazlık kiralarken dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıda sıraladım:

1. Sözleşmenin Çok Dikkatli Okunması

Yazlık ev kiralarken; sorumluluk ve haklar kısmı en çok dikkat etmeniz gereken noktaların başında geliyor. Kira sözleşmesinde kiracı ve kiraya veren kişinin hak ve sorumlulukları detaylıca belirtilir. Yazlık kiralayan kişinin, yazlıkta kalacağı süre zarfında hiçbir problemle karşılaşmaması adına taraflar arasındaki sözleşmenin önemi çok büyüktür.

Örneğin; evcil hayvanınız varsa onu da tatile götürecekseniz ona göre bir yazlık tutmanız gerekir. Bazı ev sahipleri evcil hayvan kabul etmeyebiliyor, yazlığı tutarken evcil hayvan bulundurma hakkının olup olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Evde gürültü yapıldığı takdirde gayrimenkul sahibi tarafından sözleşmenin feshedilmeyeceğini teminat altına almayı unutmamalısınız. Yazlığı kiraladıktan sonra cayma hakkınız olup olmadığının sözleşmede olmasına çok dikkat etmeniz gerekiyor. 

Denize sıfır kiralık yazlık tercih edecekseniz, o zaman bu yazlığın içerisindeki özellikleri de çok iyi belirlemelisiniz. Kiralayacağınız yazlığı iyice kontrol edip ondan sonra sözleşmeyi onaylamanız en doğrusu.

Daire ya da yazlık gibi taşınamaz mallar kiralanırken mesafeli satış sözleşmesini imzalanmasınız. Fakat mesafeli satış sözleşmeleri içinde bazen insanın hoşuna gitmeyen şartlar da yer alıyor. Siz dilediğiniz gibi yazlık kiralama işlemini gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız öncelikle sözleşmeyi çok iyi okumalısınız. Sözleşme içerisindeki en önemli detay, kiralama hakkı olarak müşteriden ne alınacağıdır.

Ayrıca kiralık yazlıkların çoğunda sigara içmek yasaktır. Sigara kullanıyorsanız bunu belirtmeniz veya evde kaldığınız süre boyunca evin dış mekanlarında sigara içmeniz gerekir. Bu maddeler sözleşmede yer almıyorsa eklemeniz sizin için faydalı olabilir.

2. Bütçenizi Belirleyin

Tatilde kiraladığınız yazlığın paranızın karşılığını verip vermediği konusuna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Hüsrana uğramamak adına tatil yapacağınız yazlığı çok iyi seçmeniz gerekiyor. Yazlık kiralarken özellikle beklentilerinizi karşılıyor mu karşılamıyor mu ona da çok dikkat ediniz. Yazlık içinde yer alan imkanlardan tutunda çevre koşulları dahil size hiçbir sorun yaşatmayacak yazlık seçmenizi öneriyoruz. Yukarıda belirttiğimiz üzere yazlığın temizliğinden tutun havuz ve bahçesinin olmasına varıncaya dek konforu ön planda mutlaka tutmanız gerekiyor. Bütçenize göre dilediğiniz gibi yazlık seçmekte özgürsünüz.

Yazlık kiralamayı planlıyorsanız, gideceğiniz bölgenin şartlarını göz önüne alarak bir bütçe belirlemenizi öneririm. Yaz turizminin geliştiği yerlerde bütçeye uygun yazlığın seçilebilmesi için, birtakım kriterlerin mutlaka esnek tutulması gerekiyor. Deniz kıyısında yer alan tatil beldeleride yazlık kiralayacaksanız ekonomi yapabilmek için denize sıfır yazlıklar yerine iç bölgelerde yer alan yazlıkları tercih edebilirsiniz. Veya çok merkezi yerler yerine şehir içi ulaşımın kolay olduğu yerleri tercih ederek çok hem daha ekonomik hem de daha sakin yazlıklar bulabilirsiniz.

Yazlık Villa Kiralamanın Püf Noktaları
Yazlık Villa Kiralamanın Püf Noktaları

3. İhtiyaçlarınızın Değerlendirmesini Yapın

Yazlıkları; çok uzun konaklamalı, aylık veya haftalık kısa süreli olarak kiralama imkanları bulunuyor. Özellikle uzun süreli kiralama yöntemi, sezonluk olarak da adlandırılır. Kalma sürenizin uzunluğunu dikkate alarak yazlığın içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaların neler olabileceğini önceden belirlemeli ve seçiminizi ona göre yapmalısınız. Uzun süre konaklayacaklar olan yazlıkçıların; mutfak gereçlerinden çamaşır makinesine kadar ihtiyaç duyacakları beyaz eşyaların eksiksiz olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Yazlıkta kalacak kişi sayısı doğrultusunda; banyo ve yatak sayısının da mutlaka göz önünde tutulması gerekiyor. 

Tatilde nelere ihtiyaç duyacaksanız yazlıkta onların olduğundan emin olunuz. İsteklerinde farklılık varsa o doğrultuda seçim yapmanız gerekiyor. Ne isteğiniz varsa; “seçenekler” ya da “olanaklar” kısmında mutlaka belirtmeniz gerekiyor. Yazlıklarda genellikle bebek eşyalarına çok önem veriliyor. Bebekli ailelerin mutlaka bebek beşiği, mama sandalyesi gibi eşyaları olan yazlıkları kiralamaları gerekiyor. Bu tür eşyalar hem bebeğin hem de ailenin rahatlığı açısından çok önem arz ediyor. 

4. Lokasyonunuzu Belirleyiniz

Tatilde nelerden keyif alıyorsunuz? Deniz, ören yeri, doğa, aktivite aradığınız tatil türüne göre yazlık yeri seçimi yapmanız en ideali olacaktır. Ülkemizde yaz turizminin gelişmesiyle birlikte daha çok Ege ve Akdeniz Bölgelerinin kıyı kesimleri tercih ediliyor. Tatile çıkmadan önce mutlaka gideceğiniz lokasyonu belirlemeniz gerekiyor. Bunun yanında özel araçla tatile gitmiyorsanız; ulaşım noktalarının yer aldığı merkezi lokasyonda evinizi kiralayabilirsiniz. Uzun dönemli olarak yazlık kiralayacaksanız; evin etrafındaki havuzu, marketi, eğlence mekanlarını ve eczane gibi yerlerin yakınlığına da dikkat etmek gerekiyor. 

5. Havuz Büyüklüğü ve Derinliğinin Önemi

Yazlık kiralarken dikkat edilecek önemli noktalardan bir tanesi de havuzdur. Özellikle kavurucu yaz dönemlerinde serinlemek için havuz hayati öneme sahip. Kiralamış olduğunuz yazlığın havuzu farklı boyutlarda olabiliyor. Derinlikten çekiniyorsanız ona göre bir havuz seçmenizi öneriyoruz. Kiralayacağınız villaların tüm detayları en ince ayrıntısına kadar ilanda sunuluyor. Havuzla ilgili tüm detayların da ilanda yer alması gerekiyor. Eğer yazlık kiralamak için bakarken ilanında havuza yer verilmediyse hemen onu araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Çocuklu ailelerin mutlaka çocuk havuzu olup olmadığını da araştırması gerekiyor. 

Yazlık Villa Kiralamanın Püf Noktaları

  • Kiralık havuzlu villa son dönemde yaz turizminde özellikle çok revaçtadır.
  • Yazlık kiralama püf noktalarını ele alarak, tatilinizin hem eğlenceli hem de keyifli geçmesini sağlayabilirsiniz.
  • Kiralık yazlıkların kullanışlılık yönünden avantaj sağlaması ve beklentileri karşılaması da önem arz ediyor. 
  • Yazlıkların havuzlu olması dahi kullanışlılığını önemli ölçüde artırıyor. 
  • Yazlığın denize yakın olup olması çok önemlidir.
  • Tatilinize renk katmak için kiralamış olduğunuz yazlıkların bahçelerinde; barbekü ile mangal yapacağınız alanlarının olmasına da dikkat ediniz.
  • Temizliğe önem verenler için hijyen konularının en başta yer alması gerekiyor.
  • Yazlığın yakınlarında dolmuş olup olmamasına dikkat ediniz.
  • Yazlık seçerken havuzunun olup olmamasına da çok dikkat ediniz. Çünkü yaz mevsimleri çok sıcak olması sebebiyle serinlemek isteyenlerin tercihi olarak havuzların önemi çok büyüktür. 
  • Şehrin gürültüsünden uzaklaşmayı düşünenlerin seçeceği yazlıklarda çok önemlidir. Fakat bazı tatilciler kent merkezine yakın yerlerde de tatil yapmayı da tercih edebilirler. İstekleriniz doğrultusunda yazlıklarınızın lokasyonlarını belirleyebilirsiniz. 

Yukarıda saydığımız noktalara ilave olarak yazlığın beklentinizi karşılayıp karşılamaması da çok önemlidir. Rezervasyon işlemleri öncesinde mutlaka beklentilerinizi karşılayacağından emin olun. 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın