Eğer benim gibi sık seyahat ediyorsanız, seyahat maliyetlerinizi düşürebilmek için en önemli maddelerden biri uygun fiyatla uçak bileti bileti bulmak oluyor. Uçak bileti ve kalacak yer genellikle seyahat sırasındaki en büyük harcama kalemleri oluyor. Ucuz uçak bileti bulmak demek, yıl içindeki seyahat sayınızın artması demek. Şöyle düşünün; Türkiye içinde bile herhangi bir noktaya gidiş-dönüş uçak bileti 300TL civarında, bu rakamı 150TL’ye çekebildiğiniz anda ikinci bir seyahat için yeni uçak bütçesi hazır demektir.

Ucuz uçak bileti
Ucuz uçak bileti

Ucuz Uçak Bileti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ucuz bilet almak için birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor ki sonradan başınız ağrımasın 🙂

  1. Ucuz uçak bileti almanın en temel kuralı erkenden almaktır. Biletinizi ne kadar erken alırsanız fiyatını o kadar düşük tutarsınız. İstatikler, en iyi dönemin 7 ay öncesi olduğunu söylüyor. Kendi planlarıma da bakınca 6 ile 8 ay öncesinden uçak biletlerimi almış oluyorum ben de.
  2. Seyahat tarihiniz kesin değilse veya iptal olma ihtimali varsa değiştirme/iptal seçenekleri olan bileti satın alın. Özellikle ABD gibi uzun mesafe uçuşlarında bu artışı dikkate almakta fayda var. Zira 1 sene önce alınan biletle 1 ay kala alınan bilet arasında fiyat farkı oldukça yüksek olacaktır. Değişim opsiyonu olmayan biletlerde çok ciddi maliyet avantajları yakalabilirsiniz ama bunun yanında herhangi bir değişiklik ihtiyacı olursa bütün bileti yakmış olacaksınız.
  3. Yaz aylarında yurt içi uçuşlarda tatil bölgeleri için fiyatlar oldukça yükselmektedir. Bu sebeple planlarınızı önceden yapıp biletlerinizi önceden almanız maliyetlerinizi düşürecektir.
  4. Benim en çok kullandığım yöntem; Havayolu şirketlerinin bir çoğu çeşitli dönemler için kampanyalar gerçekleştirmekte. Kampanyaları takip ederek uygun fiyatla uçak bileti alabilirsiniz. Kampanya dönemlerini sakın kaçırmayın 🙂
  5. Seyahat tarihleriniz için gidiş ve dönüş tarihleri belli ise tek yön yerine gidiş-dönüş bilet tercih edin.
  6. Avrupa seyahati için Mart – Nisan aylarına denk gelen Paskalya tatili dönemini takip edebilirsiniz. Bu dönemde uygun fiyatla Avrupa bileti bulma ihtimaliniz artacaktır.
  7. Haftaiçi uçuşlarında iş seyahatleri sebebiyle doluluk oranı daha fazladır. Bu sebeple gideceğiniz yönde en az bir Cumartesi kalmanız durumunda uçak bileti fiyatızın düşme ihtimali artacaktır.
  8. Uçuş için bir iki günlük farklılıklar sizi rahatsız etmeyecekse bilet fiyatlarını sorgularken esnek tarihler belirleyin. Bir gün öncesi, bir gün sonrası gibi tarihlere bakın. Ben bilet alırken her zaman Cuma akşam ya da Cumartesi sabah gidiş, Pazar akşam dönüş alırım ki maksimum zaman kullanabileyim. Ama tabii ki bu bir tercih, esnek olmak ciddi bir fark yaratabiliyor.
  9. Sabah erken saatler ve gece saatlerde bilet fiyatları daha düşük olmaktadır. Uçuş saati sizin için önemli değilse uygun fiyatların olduğu saatleri tercih edin.
  10. Havayolu şirketleri uçak bileti fiyatlarını belirlerlek doluluk oranlarını da göre fiyatlandırma yapmaktadır. Bu sebeple birden fazla havayolu şirketinin fiyatlarına bakmanız gerekir. Karşılaştırma yapabilmek ve hemen satın alabilmek için Ucakbileti.com gibi bir karşılaştırma servisi kullanın.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın