Uçak bileti almak diğer ulaşım biletlerini almaktan biraz daha zahmetli olabilir. Gününe ve saatine göre sürekli değişiklik gösteren uçak bileti fiyatları; seçeceğiniz koltuk, yanınızda getireceğiniz bavulun kilosuna kadar farklılık gösterebiliyor. Bu yazıda uçak bileti almadan önce bilmeniz gerekenler neler, onlardan bahsedeceğim.

Uçak bileti almadan önce bilmeniz gerekenler
Uçak bileti almadan önce bilmeniz gerekenler

Uçak Bileti Nedir? 

En baştan başlayalım ve önce “uçak bileti nedir?” sorusuna cevap vereyim.

Uçak bileti, bir uçakta yolcu koltuğunu onaylayan bir belge veya bazen elektronik bir kayıt olarak karşımıza çıkabilir. Uçak biletini elektronik dosya olarak alabileceğiniz gibi, kağıda da yazdırabilirsiniz. Türü ne olursa olsun, bir uçak bileti uçakta bir koltuk sahiplenmek için gerekli bir araçtır.

Bir uçak biletinin amacı, havayolu ile yolcu arasında bir anlaşma yapmak anlamına geliyor diyebiliriz. Bu bilet her iki tarafın hak ve sorumluluklarını açıkça beyan eder. Bir seyahat belgesi görevi görür ve koltuğun bilet sahibine ayrılmasını sağlar. Ayrıca, işleten ve doğrulayan taşıyıcının sorumluluklarını da tanımlar. Ayrıca, birden fazla havayolu şirketi arasındaki ilişkide her bir tarafın hak ve sorumluluklarını da belirtir. Bir uçak biletinin birçok avantajı vardır ve başarılı bir seyahat deneyimi için çok önemlidir. 

Uçak Bileti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Uçak Bileti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Uçak Bileti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Uçak bileti alırken birkaç noktaya özellikle dikkat etmenizi önereceğim.

 • İade Edilebilir Olması: Uçak bileti alırken kullanacağınız “İade edilebilir filtre”, iade edilebilir veya iade edilmeyen bir uçuş bulmanıza yardımcı olur. Bazı uçuşlar tamamen iade edilebilir, bazıları ise fikrinizi değiştirmek isterseniz ücret ödemenizi talep eder. İade edilebilir uçak biletleri, iade edilmeyen muadillerinden daha pahalı olma eğilimindedir. Acil durumlarda uçuşunuzu iptal edebilir ve havayolundan geri ödeme alabilirsiniz. Bir uçuşu yeniden planlamak için ücret minimumdur ve dikkate almaya değer. 
 • Rezervasyon Yapılabilmesi: Uçak bileti almak istiyorsunuz ama planlarınız kesinleşmediyse bazı havayolları -şu an pek çok havayoylu firmasında yapılamıyor-, uçak biletini satın almadan önce rezerve etmenize imkan sağlıyor. Böylece ödeme yapmadan üç güne kadar uçak biletini bekletmenize izin verir.
 • Gidiş-Dönüş mü? Tek Yön mü?: Eğer seyahat tarihleriniz belirli ise ve gittiğinizden yerden geri dönecekseniz uçak biletinizi gidiş-dönüş almanız daha verimli olacaktır. Gidiş-dönüş biletleri genellikle ayrı ayrı alınan tek yönlü biletten daha ucuza mal olur. Tek yön bilet, yalnız seyahat ediyorsanız ve gidiş-dönüş tarihleriniz henüz kesinleşmemişse veya çok uzun süreli bir seyahate çıkacaksanız ve dönüş destinasyonunuz ilk varış destinasyonunuzdan farklı olacaksa yararlı olabilir.

Uçak Biletini Aldıktan Sonra Kontrol Edilmesi Gerekenler 

Uçak Biletini Aldıktan Sonra Kontrol Edilmesi Gerekenler 
Uçak Biletini Aldıktan Sonra Kontrol Edilmesi Gerekenler 

Uçak biletinizi aldıktan sonra kontrol etmenizde fayda olacak bazı bilgiler bulunuyor;

 • Ad-Soyad: Uçak biletinizde ilk kontrol etmeniz gereken kısım yolcunun adı ve soyadıdır.Ad soyad kısmında herhangi bir yanlış bilgi varsa 3 harfe kadar havayolu firmaları hataları tolere edebilir, ancak daha büyük hatalarda biletinizi değiştirmeniz gerekecektir. Çift isim veya çift soyad kullanıyorsanız isminizin bilette eksiksiz olarak bulunduğunu mutlaka kontrol edin.
 • Uçuş Numarası: Daha sonra uçuş numarasını kontrol edin. Uçuş numaranız hangi havayolu şirketi ile hangi destinasyona uçacağınız bilgisini içerir. TK3764 gibi bir numara olacaktır. Elinizdeki uçuş numarası ile havaalanına gitmeden önce çevrimiçi olarak check-in yapabilirsiniz. Bu sayede koltuk numaranızı erkenden öğrenebilirsiniz. Bazı havayolu firmaları check-in yaparken koltuğunuzu kendinizin seçmesine izin verirken bazı havayolu şirketleri koltuk seçimi için ekstra ücret talep edebilir.
 • Kalkış ve Varış Tarih ve Saatleri: Bilet üzerinde uçağınızın kalkış ve varış tarihini ve saatini görebilirsiniz. Bilette yazan bilgilerin gitmek istediğiniz gün ve saat ile uyuştuğundan emin olun. Özellikle gece yarısından sonra olan uçuşlarda tarih değiştiğinden çok fazla hata yapılabiliyor, örneğin; Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece 12:00’den sonraki uçuşlarda bilet tarihini Çarşamba günü olarak göreceğinizi unutmayın.
 • Bagaj Hakkı: Ardından, bagaj hakkına dikkat etmelisiniz. Bu akılda tutulması gereken önemli bir bilgidir, çünkü bagaj hakkınız ayrıldığınız havalimanı, uçtuğunuz havayolu şirketi ve bilet tipinize göre değişiklik gösterebilmektedir. 
 • Uçuş Sınıfı: Biletinizde bulunan uçuş sınıfı hem uçak bileti alım/iade durumundaki haklarınızı hem de uçakta sahip olacağınız hakları belirler. Business, Economy, Premium gibi havayolu şirketine göre farklı uçuş sınıfları bulunabilir.
 • Ücret ve Ek Bilgiler: Uçak biletinizdeki ücret ve ek bilgiler bölümü, ne kadar ödeyeceğinizi ve satın alma işlemini yapmak için ne tür bir ödeme yapmanız gerektiğini içermektedir. Havayolunun bir geri ödeme politikası sunup sunmadığını da incelemeniz oldukça önemlidir.

Uçak bileti alma konusunu uzak ve yakın destinasyon olacak şekilde iki farklı rota üzerinden anlatmak istiyorum;

Kanada’ya Uçak Bileti Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kanada'ya Uçak Bileti Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Kanada’ya Uçak Bileti Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kanada uçak bileti alırken;

 • Kanada’ya uçak bileti almadan önce bölgedeki hava koşullarını kontrol etmenizde fayda var. Kışlar soğuk, yazlar ılık ve sıcaktır. Sonbahar ve kış ayları soğuktur, kuzeyde sıcaklıklar oldukça düşebilir. Hava ne olursa olsun, Kanada’da damak tadınızı tatmin edecek birçok seçenek bulabilirsiniz. Seyahatiniz için hedeflerinizin ne olduğunu düşünün ve seyahatinizi önceden planlamak için biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. Biraz araştırma yaparak Kanada’ya uçak biletinizde çok büyük oranlarda tasarruf edebilirsiniz. 
 • Kanada uzak destinasyon olduğundan genellikle uçak bileti ücretleri yüksek olacaktır. Bu nedenle biletinizi erkenden almanız, kampanyaları takip ederek kampanyalı olarak almanız size ciddi maliyet avantajı yaratacaktır.
 • Kanada’da farklı şehirleri görecek şekilde bir seyahat planlıyorsanız, iç hat uçuşları için de erken rezervasyon yaptırmayı düşünebilirsiniz. Son dakika biletleri size çok pahalıya mal olabilir. Hava yolculuğu, Kanada’daki daha uzak hedeflere ulaşmak için en iyi seçenekler arasında bulunuyor. 
 • Kanada’ya gitmek için tatil planı yapıyorsanız, uçaktan indikten sonra araç kiralayarak büyük bir rahatlık sağlayabilirsiniz. Kiralık arabalar çoğu havaalanında kurumsal firmalar tarafından sağlanıyor ve araç kiralama şirketleri genellikle geldiğinizde sizi bekletmeden işlemlerinizi gerçekleştiriyor.
 • Bir diğer önemli konu da Kanada Türk Vatandaşları’ndan vize istiyor, bilet alırken vize uygulamalarını da mutlaka araştırın.

Kanada, görkemli Rocky Dağları, Fundy Körfezi ve çok sayıda Milli Parka ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin çeşitli manzaraları ve zengin kültürel tarihi, onu en iyi seyahat destinasyonu haline getirmektedir. Seyahatinizin sebebi ne olursa olsun, Kanada her zevke sunabileceği pek çok alternatife sahip. 

Almanya’ya Uçak Bileti Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Almanya'ya Uçak Bileti Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Almanya’ya Uçak Bileti Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Almanya; turistik, iş amaçlı ve orada yaşayan Türk nüfusunun fazla olması nedeniyle aile ziyaretleri için çok fazla tercih edilen uçuş rotalarından biri. Bu nedenle Almanya uçak bileti almayı düşünüyorsanız mümkün olduğunca erken hareket etmelisiniz ki hem yüksek maliyetlerden hem de istediğiniz tarihe bilet bulamama tehlikesi ile karşı karşıya gelmeyin. Yoğun turizm sezonu diye bilinen yaz aylarında bilet fiyatları %30’dan fazla artabiliyor.

 • Türkiye’den Almanya’ya gitmeyi planlıyorsanız; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi pek çok şehirden Almanya’nın farklı şehirlerine uçuş bulunuyor. Almanya’da pek çok uluslararası havalimanı bulunuyor, sadece gitmek istediğiniz şehirle aramanızı sınırlandırmayın. Farklı şehir seçeneklerini mutlaka değerlendirin. Almanya içinde şehirler birbirine yakın ve tren, otobüs gibi ulaşım alternatifleri var.
 • Almanya’ya yaz sezonu dışında; her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği Octoberfest veya Noel Pazarları dönemlerinde gitmek isterseniz hem uçak biletileri hem de konaklama fiyatları beklediğinizden yüksek olacaktır. Bu nedenle uygun fiyata bilet almak istiyorsanız yoğun sezonların dışındaki tarihlere bakmanız faydalı olur. İlkbahar Almanya için güzel bir dönem olabilir.
 • Türkiye’den Almanya’ya uçuş sayısı fazla olduğundan gitmeyi planladığınız tarihleri esneterek -bir gün önce bir gün sonra gibi- daha uygun fiyata bilet almanız mümkün olabilir bunu dikkate alın.
 • Almanya konusunda dikkat etmeniz gereken bir husus da vize konusu. Almanya şengen bölgesinde ve Almanya’ya seyahat etmek için şengen vizeniz olması gerekiyor. Ancak vizenizi hangi ülkeden almışsanız ilk önce o ülkeye giriş yapmış olmanız kritik yani Yunanistan’dan aldığınız şengen vizesi ile Almanya’ya giriş yapmak isterseniz Almanya önce Yunanistan’a gitmiş olmanızı bekliyor. Bu konu son dönemde daha önemli hale geldi. Vizenizi Almanya’dan aldıysanız zaten sorun kalmıyor.

Uçak bileti almadan önce bilmeniz gerekenler konusundaki soru işaretlerinize umarım cevap bulabilmişizdir. Şimdiden iyi yolculuklar!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın