Yurtdışına gidip gezmek, sadece belli bir kitlenin zevki olmaktan çıkarak herkesin erişebildiği bir zevke dönüştü. Uçak bileti fiyatlarındaki düşüşler, ekonomik globalleşme, ülkeler arasındaki kültürel ilişkilerin artması, iş ve eğitim odaklı etkileşimlerin çoğalması yurt dışına çıkan insanların da çoğalmasını sağladı. Türkiye’de de yurt dışına çıkan veya çıkmak isteyen kişi sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’deki insanların yurt dışı tercihleri arasında en çok modern Avrupa şehirleri yer alıyor. Türklerin en fazla tercihi 10 şehir listesinde 9 Avrupa şehri mevcut.

İşte Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir!

Roma  

Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir - Roma
Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir – Roma

Roma sadece İtalya’nın değil, Avrupa’nın en romantik şehirlerinden bir tanesi. Bu nedenle Türkiye’de çiftler özellikle balayı için Roma’yı sıklıkla tercih ediyor. İtalya’nın başkenti olan Roma, müthiş bir tarihi mirasa sahip. Aşk Çeşmesi, Unesco Dünya Mirası’nda yer alan Collesium, İspanyol Merdivenleri, Hristiyanlığın merkezi olan Vatikan Roma’da en çok ziyaret edilen yerler arasında.

Paris

Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir - Paris
Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir – Paris

Fransa’nın başkenti olan Paris romantizmin başkenti. Yapılan araştırmalara göre Paris’e Türkiye’den çoğunlukla 25-35 yaş aralığındaki insanlar ziyaretlerde bulunuyor. Paris, dünyada en çok turist çeken şehirlerden biri durumunda. Buraya gitmek için Schengen vizesi alınması ise zorunlu. Şehirde Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali ve çok sayıda müze, her daim büyük ilgi görmektedir. Paris her mevsim ziyaret etmek için uygun bir destinasyon, en ucuz Paris uçak bileti için Biletmar’ı ziyaret edebilir hemen bir seyahat planlayabilirsiniz. 

Amsterdam

Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir - Amsterdam
Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir – Amsterdam

Hollanda’nın kendine has şehri olan Amsterdam Türklerin her dönem ilgisini çeken şehirlerden biri. Amsterdam’daki özgür ve sakin yaşam, yeşilin ve doğanın estetiği, yoğun bisiklet ulaşımı, şehrin içinden geçen müthiş kanallar, ziyaretçilerin burayı tercih etmesine sebep oluyor. Büyük ve karışık olmadığı için adapte olmak ve dolaşmak oldukça kolay ve keyifli bir şehir Amsterdam.

Barselona

Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir - Barselona
Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir – Barselona

Genelde futbol takımıyla adını duyduğumuz Barselona, Katalonya’da yer alır ve en az futbol takımı kadar cazibelidir. Farklı etnik grupların ve mültecilerin yer aldığı karma, hareketli ve rengarenk bir şehirdir. Barcelona’nın denize kıyısı olması, Madrid’den sonra İspanya’nın ikinci büyük şehri olması, Flamenko müzikleri ve dansları, bir moda şehri olması, bitmeyen lezzet duraklarına sahip olması onu farklı ve çekici kılar. Hemen atlasak gitsek derseniz, en ucuz Barselona uçak bileti için Biletmar’ı ziyaret edebilirsiniz.

Kopenhag

Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir - Kopenhag
Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir – Kopenhag

Türklerin çok sık ziyaret ettiği şehirlerden bir tanesi de Kopenhag’tır. Kuzey Avrupa’da, Danimarka’da yer alan Kopenhag’ta zaten ciddi sayıda bir Türk nüfusu yer alır. Ticaret limanıyla öne çıkan Kopenhag’ta balık üretimi yüksektir. Ülkenin etrafında 500’e yakın küçük adacık bulunur. Kendine has bir iklimi bulunan Kopenhag’ta halkın eğitim düzeyi çok yüksektir. Avrupa’nın en büyük ve gelişmiş havayollarından bir tanesi buradadır. Renkli liman evleri, düzenli sokaklarıyla kısa seyahatler için biçilmiş kaftandır Kopenhag. 

Londra

Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir - Londra
Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir – Londra

Londra sadece İngiltere’nin değil, medeniyetin de beşiği ve başkenti olarak görülür. Yılın birçok ayında bu bölgede yağmurla karşılaşmak mümkündür. Thames Nehri şehrin simgelerinden biri sayılır. Tarih boyunca birçok sanat etkinliğine, kültürel olaylara ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’de çok sayıda genç özellikle eğitim amacıyla Londra’yı tercih eder. Müthiş metro ağı birçok şehir planlamacısı için örnek olarak gösterilir. Kültür, tarih, harika müzeler, hip mekanlar için Londra harika bir seçenektir. 

Stockholm

İsveç, her anlamda kendine has bir ülkedir. Başkenti olan Stockholm’e giden Türkler, bu ayrıcalıklı duyguyu her adımda hisseder. Ülkede önemli bir göçmen politikası vardır. Geçmişten günümüze sürgün edilmiş olan çok sayıda sanatçı, aydın burada kabul görmüştür. Mülteci konusunda hoşgörülü bir bölgedir, bu da ülkede çok farklı kimliklerin doğmasına neden olmuştur.  Stockholm de diğer kuzey şehirleri gibi düzenli, rahat ve harika bir doğaya sahiptir. 

Berlin

Almanya Türklerin dünyada en fazla yaşadığı ülkedir. Başkent Berlin Türk nüfusun özellikle yoğunlaştığı bir şehirdir. Geçmişte bölünmenin simgesi sayılan ve daha sonra yıkılan Berlin Duvarı tarihsel açıdan önemli bir yer tutar. Mimari olarak genellikle taş yapılar dikkat çeker. Berlin, İkinci Dünya savaşının izlerini hala taşımasına rağmen, sanat ve gece hayatı ile dikkat çekmektedir. 

Venedik

Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir - Venedik
Türklerin en fazla tercih ettiği 10 şehir – Venedik

İtalya’da yer alan Venedik Türkiye’de bilhassa gençlerin tercih ettiği bir bölge. Yeni evlilerin balayı için ya da genç aşıkların kaçamak amacıyla seçtiği romantik şehir Venedik’te 400 civarında köprü bulunmaktadır. Ayrıca şehrin içinden geçen kanallar, oldukça fotojenik bir görüntü yaratır. Dar sokakları turistler tarafından ilgi görür. 

Los Angeles

Türklerin en çok ziyaret ettiği şehirler listesine Avrupa dışından dahil olan tek şehir ABD’nin Los Angeles şehridir. 20 milyona yakın bir nüfusu olan Los Angelas’a ulaşmak için 14 saat uçak yolculuğu yapmak gerekiyor. ABD’nin en ışıltı şehirlerinden olan Los Angeles’ta Beverly Hills gezilerine katılmak mümkün. Denize kıyısı olması, güzel plajlara sahip olması, eğlence ve gece hayatının hareketli olması şehri özel kılmaktadır.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

5 Yorumlar

Yorumunuzu Yazın