Korona salgını nedeniyle uçak biletlerini iptal etmek zorunda kalanlardan mısınız? Ben onlardan biriyim, 5 veya 6 uçuşum iptal oldu. Bu uçuşlar arasında Türk Hava Yolları biletlerim de vardı. Geçtiğimiz günlerde, Türk Hava Yolları’ndan iptal olan uçak bileti yerine %15 daha değerli seyahat çeki alabileceğime dair bir e-posta alınca bu konunun aslı astarı neymiş diye bir araştırayım, “zaten seyahatim iptal olmuş, bir de uçak bileti yüzünden zarar etmeyeyim” dedim. Araştırınca gördüm ki; %15 seyahat çeki veya her 10 EUR için 1.000 Mil olacak şekilde de değerlendirebiliyormuşuz iptal olan biletimizi. Her iki senaryonun da nasıl uygulandığını kısaca anlatayım istedim, umarım benzer durumda olanlar için faydalı olur. 

Türk Hava Yolları’nda Korona Nedeniyle İptal Olan Uçak Biletleri %15 Daha Değerli
Türk Hava Yolları’nda Korona Nedeniyle İptal Olan Uçak Biletleri %15 Daha Değerli

Korona Nedeniyle İptal Olan Uçak Biletleri 

Korona nedeniyle iptal olan uçuşların para iadesi, biletinizin olduğu destinasyona düzenli uçuşlar başladıktan 2 ay sonra yapılacak şekilde bir düzenleme yapıldı tüm havayolları için. Uçuşun iptali ile ilgili bilgilendirme havayolu şirketi tarafından e-posta, telefon gibi yöntemlerle bilet sahibine bildiriliyor. Bu nedenle havayolu şirketlerinden gelen mesajları yakın takip etmenizde fayda var. 

Korona Nedeniyle İptal Olan Uçak Bileti
Korona Nedeniyle İptal Olan Uçak Bileti

Benim de Mayıs ayında eşimle birlikte Amsterdam planım vardı. Biletlerimizin bir kısmını miller, bir kısmını ise nakit olarak almıştık. Korona virüsünde bir düzelme olmayacağı netleştirince Mayıs ayı başında THY çağrı merkezini arayarak biletlerimizi iptal ettirmiştim. Mil ile alınan biletlerde %100 para iadesi olmadığını, bir miktar vergiler nedeniyle kesinti olduğunu da belirteyim. Bizim biletlerimiz için ödediğimiz toplam tutar 40.000 Mil + 1.086,16 TL idi. 

Uçak biletinizin bakiyesini para iadesi almak yerine yeniden uçak bileti olarak değerlendirmek isterseniz, Türk Hava Yolları iki alternatif sunuyor. Birincisi %15 daha değerli seyahat çeki, ikincisi her 10 EUR için 1.000 Mil. Bu seçeneklerden size en uygun olanı seçerek ilk fırsatta iptal olan seyahatiniz yerine yenisini planlayabilirsiniz. 

Bilet değişikliği, seyahat çeki, mil kazanımı konularında detaylı bilgiye Türk Hava Yolları iade talepleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Türk Hava Yolları %15 Değerli Seyahat Çeki Uygulaması

Biletimizi iptal ettirdikten bir süre sonra Türk Hava Yolları’ndan aşağıda yer alan e-posta bana ulaştı. Eski biletimin ücretinden %15 daha değerli bir seyahat çeki alarak 2 yıl içinde kullanabileceğimi söylüyordu. Üstelik %15 daha değerli seyahat çekini, iki yıl içinde istediğim herhangi bir Türk Hava Yolları ve AnadoluJet’e ait tüm uçuşta kullanabilecektim. Bana oldukça cazip geldi. 

Diyelim ki, 200 Euroluk bir biletim iptal oldu, seyahat çeki olarak bu bileti değerlendirmek istersem, 230 Euroluk seyahat çeki alabileceğim. 

Aşağıdaki e-posta mesajında da göreceğiniz gibi, bu teklif her yolcuya sunulmuyor ve teklifin bir geçerlilik süresi var. Süre sonunda hala işlem yapmadıysanız seyahat çeki hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz. 

Türk Hava Yolları %15 Değerli Seyahat Çeki Uygulaması
Türk Hava Yolları %15 Değerli Seyahat Çeki Uygulaması

%15 Seyahat Çeki işlemi yapabilmek için Türk Hava Yolları’nın seyahat çekine dönüştür sayfasına göz atabilirsiniz. Böylece sizin de böyle bir çek hakkınız olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. 

Türk Hava Yolları %15 Değerli Seyahat Çeki
Türk Hava Yolları %15 Değerli Seyahat Çeki
Seyahat Çekine Dönüştürme Ekranı
Seyahat Çekine Dönüştürme Ekranı

Her 10 EUR için 1.000 Mil Uygulaması

“Ben milciyim ve mil toplayarak uçuyorum” diyenlerdenseniz sizin için de bir seçenek var. İptal edilmiş olan bilet ücretinizin her 10 Euroluk tutarı karşılığında Miles&Smiles hesabınıza 1.000 Mil yükletebilirsiniz. Yine 200 Euro üzerinden gidersek, 20.000 Mil olarak biletinizin tutarını değerlendirebilirsiniz. 

Her 10 EUR için 1.000 Mil Uygulaması
Her 10 EUR için 1.000 Mil Uygulaması

Bilet iadenizi mil olarak aldığınızda, millerinizi Türk Hava Yolları, AnadoluJet ve Star Alliance üyesi hava yollarından uçak bileti almak, uçuşlarınızda kabin yükseltmek (upgrade) veya Shop&Miles mağazamızda alışveriş yapmak için kullanabilirsiniz.

Eğer bir Miles&Smiles hesabınız yoksa Türk Hava Yolları internet sitesinden hızlıca oluşturabilir, Hoş Geldin Milleri ile birlikte iptal edilen uçuşunuzun millerini birleştirerek daha çok kazanç sağlayabilirsiniz. 

Seyahat Çeki ve Mil Uygulamasına Dair Kurallar

Tabii ki seyahat çeki ve mil kazanımı uygulamalarından faydalanabilmek için bir dizi kural var. Onları da aşağıda sıralıyorum:

 • Kampanyadan yararlanmak için seferinizin bir kısmı veya tamamının iptal edilmiş olması veya seferde tarife değişikliği gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
 • Seyahat çeki orjinal bilet sahibi adına düzenlenir. 
 • Kullanım süresi düzenlenme tarihi itibariyle 2 yıldır. 
 • Seyahat çekleri sadece bilet satın alırken kullanılabilir 
 • Sadece Türk Hava Yolları ve Anadolujet uçuşlarında kullanılabilir. 
 • Seyahat çekleri orjinal bilete ait para birimi ile oluşturulmaktadır. (Bazı özel durumlarda orjinal bilete ait para birimi haricinde Euro para birimi ile oluşturulabilmektedir, Euro ile seyahat çeki oluşturma Türk Hava Yolları tarafından karar verilen durumlar için geçerlidir, orjinal bilete ait para birimi Euro değilse, yolcu tarafından Euro para birimi ile seyahat çeki talep edilemez.) 
 • EUR dışındaki bir para birimiyle yapılan satın almalarda seyahat çeki satın almanın gerçekleştirildiği para birimi üzerinden düzenlenir. Mil yüklemeleri için ise hesaplamalar işlem yapılan tarihteki EUR/Para birimi kuru üzerinden yapılır.
 • Seyahat çeki üzerinde isim değişikliği yapılamaz, seyahat çekleri başka birine satılamaz ve 3. kişilere devredilemez. 
 • Seyahat çekinin kullanım işlemleri satış ofisleri tarafından yapılmaktadır. Satış ofislerine seyahat çekine ait numara ve ulusal kimlik/pasaport ile başvuru yapılmalıdır. 
 • Seyahat çeki ile alınan biletlerin nakit iadesi olmamaktadır. Bilet kurallarına göre iade talep edildiğinde ilgili tutar kadar yeni bir seyahat çeki oluşturulur. 
 • Seyahat çeki tutarı, alınan bilet tutarının miktarından daha büyükse kalan tutar için bir defaya mahsus yeni bir seyahat çeki oluşturulur. 
 • Seyahat çeki tutarı, alınacak olan bilet tutarı miktarından daha küçükse aradaki fark yolcudan tahsil edilir. 
 • %15 ek tutar veya mil kazanımı, başlangıçta ödenen biletin kullanılmamış ücreti (vergiler, ek ücretler ve diğer tüm geçerli masraflar dahil) üzerinden hesaplanmaktadır.
 • Seyahat çeki düzenlemesi veya Mil yüklemesi yapılırken bilet ile birlikte alınan koltuk, ilave bagaj vb. Türk Hava Yolları ek hizmetlerine dair ücretler de dikkate alınır.
 • Bu madde önemli: %15 ek tutara sahip seyahat çekleri teklifi her yolcu için sunulmaz. Sefer iptali veya tarife değişikliğine maruz kalan Türk Hava Yolları’nın belirlediği uçuşlarda yer alan yolcular için bu teklif sunulmaktadır. 
 • Seyahat çekleri mil kullanılarak alınan biletlerin vergisini ödemekte kullanılamaz. 
 • Orjinal bileti iç hatlara ait olan yolcularımızın seyahat çeki taleplerine karşılık oluşturulan seyahat çekleri sadece iç hatlarda, Orjinal bileti dış hatlara ait olan yolcularımızın seyahat çeki taleplerine karşılık oluşturulan seyahat çekleri sadece dış hatlarda kullanılabilir. 
 • Seyahat çekleri başka kupon veya indirim kodları ile birlikte kullanılamaz. 
 • Bir bilet düzenlenirken birden fazla seyahat çeki kullanılabilir. 
 • Seyahat çeki, sadece yolcunun kendisi adına kullanılabilir. Bilet düzenlenirken aynı rezervasyon kodunda en fazla 1 yolcu ve 1 bebek olmalıdır. 
 • Seyahat çekinin para birimi, bir biletin fiyatının yayınlandığı para biriminden farklıysa, döviz kuru çevrimleri Türk Hava Yolları web sitesi ve rezervasyon araçlarında var olan çevrimler kullanılarak yapılacaktır. 
 • Ödül bilet iadeleri kampanya kapsamının dışındadır.
 • Türk Hava Yolları seyahat çeki kural ve koşullarını değiştirme hakkını saklı tutar.

Eğer korona nedeniyle iptal olmuş bir uçuşunuz varsa %15 daha değerli şekilde seyahat çeki olarak bilet tutarınızı almak veya mil olarak değerlendirmek çok iyi seçenekler. Kuralları dikkatlice okuduktan sonra bir sıkıntı olacağını da sanmıyorum. 

Şimdiden iyi yolculuklar, iyi uçuşlar.

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın