Milli havayolumuz Türk Hava Yolları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şerefine, TK 1920 sefer sayılı bir uçuş yaptı. TK 1920, Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan kalkarak ay yıldız şeklinde bir uçuş rotası izledi ve Ankara’ya geri döndü. Uçuş takibi uygulaması Flight Radar üzerinden binlerce kişinin izlediği uçuş, en çok izlenen/takip edilen uçuş olarak tarihe geçti.

Flight Radar üzerinde oluşturulan ay yıldızı görmek için tıklayın

Flight Radar üzerinde oluşturulan ay yıldız
Flight Radar üzerinde oluşturulan ay yıldız

TK 1920 Sefer Sayılı Uçak Gökyüzünden Ay Yıldız Çizdi

23 Nisan 2020 sabahı sosyal medyada Türk Hava Yolları’nın TK 1920 sefer sayılı uçağı ile ilgili ilk paylaşımı gördüğümde, hemen Flight Radar uygulamasını açıp ay yıldız tamamlanana kadar bıkmadan izledim. 

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan kalkan uçak, gökyüzünde ay yıldız çizecek ve hava trafiği takip etmek için kullanılan Flight Radar uygulaması üzerinden bu ay yıldız çizme operasyonu canlı canlı izlenebilecekti.

TK 1920 sefer sayılı uçuşun pilotları Öner Samyel ve pilot Murat Gülkanat, bu uçuşun halkımıza ve bütün çocuklara armağan edildiğini söyleyerek uçuşa başladı. Böyle gurur verici bir uçuşa kaptanlık etmek eminim onlar için de büyük şeref olmuştur. 

Hem fikir, hem de uygulama günün anlam ve önemini daha iyi anlatamazdı. Sefer sayısının 1920 olmasından, uçağın Ankara’dan kalkmasına kadar herşey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştü. Haber verdiğim bütün arkadaşlarım da benim gibi heyecanla, 2 saat boyunca ay yıldızın tamamlanmasını an be an izlediler. 

Flight Radar’da En Çok İzlenen Uçuş: TK 1920

23 Nisan sosyal medya trafiği Flight Radar üzerinden ekran görüntüsü alınmış olan ay yıldız fotoğrafları ile doldu taştı. Merak edip, dünyada benzer başka bir iş yapılmış mı, diye kontrol ettiğimde bu fikrin ilk ve tek olduğunu gördüm. Günün sonunda, TK 1920 Flight Radar’da bu güne kadar en çok izlenmiş, en çok takip edilmiş uçuş olarak kayıtlara geçti. 

Türk Hava Yolları bu özel uçuş hakkında hazırladığı filmi, 23 Nisan 19:20’de resmi sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı. Hala tanıtım filmini her izlediğimde gözlerim doluyor. 

Türk Hava Yolları bu özel uçuş hakkında hazırladığı film
Türk Hava Yolları bu özel uçuş hakkında hazırladığı film

Teknolojinin imkanlarından faydalanarak milli duygularımıza bu kadar iyi dokunan başka bir proje yapılana kadar, TK 1920 sefer sayılı uçuşun havada çizdiği ve Flight Radar’da canlı olarak izlediğimiz ay yıldız en iyisi olarak hatırlanacak. 

Flight Radar Nedir?

Flight Radar, dünyadaki en çok popüler uçuş takip uygulaması. flightradar24.com sitesi veya mobil uygulama üzerinden gerçek zamanlı olarak istediğiniz bir uçuşun rotasını veya belli bir bölgedeki uçuşları anlık olarak takip etmenize yarıyor. 

TK 1920 öncesinde de benim sıklıkla kullandığım bir uygulama idi. Çünkü havalimanında beklerken uçağım gelmiş mi, havada mı, gelmesine ne kadar var gibi bilgilere kolayca ulaşabiliyorum. Çoğu zaman havayolu şirketi duyurmadan önce bir rötar olup olmadığını bu uygulama sayesinde tahmin edebiliyorum. 

Flight Radar Nedir?
Flight Radar Nedir?

Örneğin: Yukarıdaki haritada Türkiye üzerindeki uçuşların tamamını görebilirsiniz. Uçuşlardan birinin üstüne tıkladığınızda da uçak nereden kalkmış nereye gidiyor, kalkış saati, iniş saati gibi bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın