Korona virüsü sayesinde önümüzü görmekte, uzak veya yakın tarihli seyahat planı yapmakta çok zorlanıyoruz. “Seyahat planı yapsam, uçak bileti alsam vaka sayıları artar veya uçuşlar iptal olursa ne olur, bileti iptal etmekle uğraşmak zorunda kalır mıyım” gibi sorular kafamızı sürekli meşgul ediyor. Türk Hava Yolları, yolcuların bu endişelerine çözüm olacak bir uygulama başlatmış; esnek seyahat uygulaması. Bu uygulama ile yolcular, 21 Mart 2020 – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında alınan biletlerde geçerli olacak şekilde sınırsız değişiklik hakkı elde ediyor. Gelin, uygulamanın detaylarına birlikte bakalım. 

Türk Hava Yolları Esnek Seyahat Uygulaması ile Sınırsız Değişiklik Hakkı

Esnek Seyahat Uygulaması Nedir?

Esnek seyahat uygulaması, 21 Mart 2020 ile 31 Ekim 2020 tarihleri arasında Türk Hava Yolları’ndan almış olduğunuz bir uçak biletiniz varsa. biletinizde sınırsız değişiklik hakkı sağlayan bir uygulama. Yolcuların son dakika plan değişikliklerinde mağdur olmamaları, esnek bir şekilde seyahatlerini planlayabilmeleri için Türk Hava Yolları’nın başlattığı bu uygulama ile, biletlemesi yapılmış seyahatleriniz için başka bir uçuşa değişiklik yapabilir ya da biletinizi açığa alabilirsiniz.

Sınırsız değişiklik hakkı, 31 Aralık 2021 tarihine kadar kullanılabiliyor. Yani seyahat planınızı iptal ettiğiniz veya ertelediğinizde yeni planınızı önümüzdeki 1-1,5 yıllık dönem içinde yapmanıza olanak sağlıyor. Biletinizi aldınız ve planlarınızı değiştirdiyseniz, değiştirmek zorunda kaldıysanız esnek seyahat uygulamasından faydalanabileceksiniz. Biletinizi 2021 sonuna kadar kullanmak üzere açığa alabilir veya başka bir tarihe değiştirebilirsiniz, üstelik bir kereye mahsus değil sınırsız. 

Esnek seyahat uygulamasında açığa aldığınız bileti aynı destinasyon için kullanmanız gerekmiyor. Diyelim ki, Amsterdam bileti almıştınız, ancak planlarınız değişti ve yeni biletinizi Londra olarak kestirmek istiyorsunuz, adı üstünde esnek seyahat, rotanızı istediğiniz yöne değiştirebiliyorsunuz. Seyahat tarihiniz yaklaşırken bir de baktınız, Londra’da vaka sayılarının arttığını öğrendiniz, istediğiniz zaman yönünüzü Kopenhag’a çevirebilirsiniz. 

Sınırsız Değişiklik Hakkı Nasıl Uygulanır?

Sınırsız Değişiklik Hakkı Nasıl Uygulanır?
Sınırsız Değişiklik Hakkı Nasıl Uygulanır?

Esnek seyahat uygulaması ile faydalanabileceğiniz sınırsız değişiklik hakkı elbette bazı kurallara tabi. 

  • Başta da belirtitğim gibi, sınırsız değişiklik hakkından faydalanabilmek için uçak biletlerinin 21 Mart 2020 – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında alınmış olması gerekiyor. 
  • Açığa aldığınız biletleri 31 Aralık 2021 tarihine kadar yani 2022 yılı başlamadan kullanmanız gerekiyor, aksi halde hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz. 
  • Sınırsız değişiklik hakkından faydalanabilmek için değişiklik işlemlerini, Türk Hava Yolları satış ofisleri, çağrı merkezi, online kanallar (sadece yurt dışı biletleri için) ve biletin satın alındığı acenteler aracılığıyla yaptırabiliyorsunuz. 
  • Gideceğiniz yerde değişiklik yapmak isterseniz ortaya çıkan ücret farkını ödeyerek bilet değişikliği yapabilirsiniz. 
  • Değişiklik yapabilmek için biletteki ilk uçuş tarihinden önce iptal işleminin yapılması gerekir. Diyelim ki gidiş-dönüş biletiniz vardı, gidişi uçtuysanız dönüşü iptal etmeniz mümkün değil. 
  • Değişiklik sırasında vergi, kur, sınıf farkları nedeniyle ortaya çıkacak olan bir ücret farkı olursa, yolcu bu ücretleri ödeyerek işlem yapabiliyor. 

Sınırsız değişiklik hakkı uygulamasının 2021 yılı sonuna kadar devam edecek olması yolculara ciddi bir esneklik kazandırmış. Önümüzü görmekte zorlandığımız bu günlerde bu uygulama ile içimiz biraz daha rahat şekilde uçak bileti alabiliriz. 

Türk Hava Yolları esnek seyahat uygulaması sayfasını ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz. Yukarıdaki şartları sağlayan bilet veya biletleriniz varsa değişiklik yapmak üzere ilgili kanallara başvurabilirsiniz. 

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın