Norveç‘e gitmeye karar verip uçak biletlerimi almamla birlikte pek çok Norveç fotoğrafında gördüğümüz Trolltunga rotasının hayalini kurmaya başladım. Trolltunga’ya çıkmak için; 22 km’lik – plan yaparken bilmesem de zorlu- bir yürüyüş yapmak gerekiyordu.

Troll bildiğimiz orman cini, tunga ise dil demek yani orman cininin dili fiyorda doğru uzanmıştı ve ben de o dilin ucuna gitmeyi çok istiyordum. Tabii tek başına istemek yetmiyor, isteğini gerçekleştirmek için biraz çaba harcamak lazım 🙁

Trolltunga’ya Nasıl Çıkılır?

Trolltunga’ya ulaşmak için önce araçla ulaşılabilen son nokta olan Skjeggedal’a ulaşmanız gerekiyor. Skjeggedal’dan önce Tyseedal adında bir yerleşim var. Bloglarda oradan da yürünebileceği söylense de siz otostop filan yapın. 6 km asfalt yol da olsa çıkış parkuru, 22 km öncesi fazla zorlamamak lazım. Skjeggedal ulaştıktan sonrası 11 km’lik çıkışınıza başlayabilirsiniz. Yolunuz açık olsun!

Mesafe 22 km, ancak düz yol gibi düşünmemek lazım, 11 km gidiş-11 km dönüş zorlu bir trekking parkurundan bahsediyoruz. Temmuz ayında yolun 4.km’sinden itibaren kar üzerinde devam edilen bir rota. 1-4 km arası da bol çıkışlı, çamurlu ve yağmurlu. Ortalama 8-10 saat arası sürüyormuş tüm rota, duy da inanma 🙂

Trolltunga’ya Nasıl Çıkılamaz?

Norveçliler çoluk çocuk Pazar gezmesi tadında çıkıyorlar, ancak biz 3. km’yi bitirmeye başladığımızda neredeyse 3 saat geçmişti ve çıkışın zorluğu, yağmur ve soğuk daha fazla devam edemeyeceğimizi anlamamızı sağladı. Yeterince kondisyonumuz yoktu, her türlü ekipman olmasına rağmen tombul bedenimi taşımakta oldukça zorlandım.

Bir diğer hatamız ise rotaya geç başlamak oldu. Skjeggedal’a vardığımızda saat öğlen 12:00’yi geçmişti ve bizim çıkıp dönmemiz gece yarısına varacaktı, o yolu gece saatinde yürümeye de cesaret edemedik. Sonuçta çıkılan noktada bizi otel beklemiyor, ancak kamp yapılabilir bizim de kamp malzememiz yok. Demek ki neymiş, rotaya sabah olabildiğince erken başlamak gerekiyormuş.

Geri dönüş yolunda yağmurun da artması ile çamurda ilerlemek daha da zorlaştı, bu arada yoğun bir sis çökmüştü. Yani uca varmayı başarsak bile büyük ihtimalle o meşhur manzarayı göremeyecektik diye kendimizi teselli ettik.

Trolltunga’ya Çıkmak için Ne Yapmalı?

Eğer Trolltunga’ya çıkmaya niyetiniz varsa,

Odda ya da Tyseedal’da kalıp sabah erkenden rotaya başlamanızda fayda var. Kondisyonunuzun iyi olduğundan emin olun, mümkünse fazla kilolalarınızdan kurtulmuş olarak gelin. Benim gibi cahil cesareti ile tırmanmaya başlamak yerine zihinsel olarak kendinizi zorlu bir parkura hazırlayın.

Pişman mıyım? Tabii ki hayır 🙂 3 km’lik rotası bile çok güzeldi, yürürken doğaya hayranlığım bir kez daha arttı, güzelliği karşısında gözlerim doldu… Yine olsa yine yaparım ama daha planlı bir şekilde yaparım.

Norveç’e gitmeyi düşünenler mutlaka planlarına alsınlar. Kondisyonuna güvenmeyenler için ise Pulpit Rock’ı önerebilirim.

Norveç Gezi Yazıları

Yolda Kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

6 Yorumlar

 1. SELAM.6 8 2016 DA TROLLTUNGAYA CAHİL CESARETİ VE 2 ZIPIR ÇOCUĞUN PEŞİNDEN TIRMANDIM.0-1 KM MÜTHİŞ ZOR BİR PARKUR.60 DECELİK BİR EGİM LE KARŞI KARŞIYASINIZ.YAĞMUR SOĞUK VE RÜZGAR ŞANSINIZA BİZDE HEPİSİ VARDI.1-10KM EHVEN BİR YOL VE ÇAMUR SAYMAZSAK KOLAY.AMA ORAYA ÇIKINCA KAYANIN ÜSTÜNDE HERŞEY UNUTULUYOR.5 SAAT 15 DK SÜRDÜ ÇIKIŞ. İNİŞ, 6SAAT20 DK ÇÜNKÜ DİZ DAYANMADI.SU GEÇİRMEZ AYAKKABI ,BERE, 3 YEDEK ÜST KIYAFET VE YAĞMURLUK ŞART.FERİBOTLAR ÇOK SERİ HİÇBİR YERDE SORUN ÇIKMADI SADECE 3 SAAT DERSE 1 SAAT OPSİYON EKLEYİN ÇÜNKÜ HIZ SINIRLAMASI ÇOK.

 2. Bilgilendirmeniz için tşekkür ederim. Google maps dan baktığımda Bergen odda yolu üzerinde yol seçeneklerinde feribotta var siz o yolu kullandınız mı ? birde bergen den başka nereye gitmemi tavsiye edersiniz. Görülecek yerler anlamında gelmişken bir kaç yere gideyim diyiyorum. Kusura bakmayın yordum sizi 🙂

 3. Merhaba, sizin fikrinizi almak istiyorum. Oslodan trenle bergene gelsem orda kiralayıp, orada araba kiralama imkanı var mı bilmiyorum. Arabayla Odda ya da Tyseeda ya gelip o akşam otelde kalsam. Yarın sabah erkenden arabayla Skjeggedal gidip arabayı park ederek 11 km yolu tırmanmaya başlarım. Dönüşte tekrar aynı otelde bir akşam kalıp sabah erkenden tekrar bergene dönmek. Bu plan nasıl. Burda tek belirleyici araba kiralayabilmek. Sizin tavsiyeniz nolur? birde yaz ayları için plan yapıyorum heralde kış ayakkabılar getirmek lazım di mi?

  • Merhaba,

   Ben de aracı Bergen’den kiraladım. Hertz tavsiye ederim. Planınızda bir sorun yok, rahatlıkla yapabilirsiniz.
   Yaz aylarında gideceksiniz ama ben Temmuz’da gittiğimde ilk km.lerde yağmur, tipi, 4.km’den sonra kar vardı, dolasıyıla su geçirmek ayakkabıya mutlaka ihtiyacınız var.

Yorumunuzu Yazın