Ne yazık ki hemen hemen herkes aynı dertten muzdarip: “Anlıyorum ama konuşamıyorum!”. Yapılan araştırmalarda “Dünya İngilizce Yeterlilik Verileri” toplanmış ve Türkiye’nin 80 ülke arasından 62. olduğu görülmüş. Her kesimden ve her yaş grubundan insanın dahil olduğu bu araştırma aslında İngilizce konuşundaki eksikliklerimizi gün yüzüne çıkarıyor. İngilizce bilmenin zorunluluk haline geldiği bu günlerde bu eksiklik hayatımızın bir çok alanını etkiliyor. Yurtdışına çıkarken de ister istemez herkesin en büyük çekincelerinden birisi İngilizce konuşmak oluyor. 

İngilizcemiz yeterli değil diye dünyayı gezmekten vazgeçecek değiliz tabiki. Hatta seyahat ederken İngilizcemizi geliştirebilir, kendimize olan güvenimizi arttırabiliriz. Hem seyahat edip hem İngilizcenizi geliştirmenin bazı yollarını listeledim.

Siz de hala İngilizceyle problemler yaşıyorsanız, İngilizcenizi geliştirmek için eğlenceli yollar arıyorsanız sizi hemen İngilizce öğrenmek konulu bu yazıma alayım. Çünkü bu yazı tam sizin aradığınız şey!

1. Sıkıcı otelleri bırakıp eğlenceli hostelleri deneyin.

Sıkıcı otelleri bırakıp eğlenceli hostelleri deneyin.
Sıkıcı otelleri bırakıp eğlenceli hostelleri deneyin.

Kendinizi geliştirmenin yolu pratikten geçiyor. Ne kadar çok insanla konuşur ne kadar farklı cümle yapısı duyarsanız o kadar çok ilerleme kaydedersiniz. Farklı insanlarla tanışmanın en kolay yollarından birisi hosteller. Kimsenin kimseyi tanımadığı oteller ya da tek başınıza kaldığınız Airbnb evleri yerine hem eğlenceli hem kolayca ayak uydurabileceğiniz genelde gezginlerin tercih ettiği hostelleri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Couchsurfing de hem ekonomik hem de sizi kolayca sosyalleştirecek konaklama seçenklerinden birisi. Sizin gibi bir çok gezginin tercih ettiği bu yerlerde hata yaparım, doğru telaffuz edemem diye korkmayı bırakın. Bildiğiniz cümlelerle kelimelerle birazcık da sözlüklerin yardımıyla konuşmaya başlayın. Emin olun bu samimi ortamda çekincelerinizi bir kenara bırakıp kendinizi muhabbetin içinde bulacaksınız.

2. İngilizce konuşulan ülkeleri seçin ya da gittiğiniz yerde ana dili İngilizce olan insanları bulun.

İngilizce konuşulan ülkeleri seçin
İngilizce konuşulan ülkeleri seçin

Seyahatlerinizi İngilizce konuşulan ülkelere planlamak İngilizcenizi geliştirmek için yapabileceğiniz bir diğer hareket. Elbette dünyanın her yerinde insanlar İngilizce konuşuyor ancak ana dili İngilizce olan ülkelere yapacağınız geziler sizi diğerlerinden çok daha fazla geliştirecektir. Eğer gezinizi çoktan başka bir ülkeye planladıysanız da endişelenmeyin gideceğiniz lokasyondaki İngiliz ve İrlanda barlarını biraz araştırın. Hem yemek hem içecek açısından geniş bi menüye sahip olan bu barlarda ana dili İngilizce olan insanlarla karşılaşmak oldukça kolay. Sohbetleriniz sırasında yeni öğrendiğiniz cümle ve kalıpları tekrar kullanmaya çalışın. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri de not alıp cümle içerisinde kullanmaya çalışmayı unutmayın.

3. Erasmus ya da Avrupa Birliği projelerine katılın.

Erasmus ya da Avrupa Birliği projelerine katılın.

İngilizce öğrenmenin en güzel yollarından birisi gönüllülük projelerine katılmak ya da Erasmusla yurt dışına çıkmak. Bu yollarla hem sizinle benzer amaçlarla orada bulunan insanlarla kolayca kaynaşabilir hem de kendi başınıza yapacağınız gezilerden daha uzun süre yurt dışında kalma fırsatı yakalayabilirsiniz. En çok eğleneceğiniz seçeneklerden birisi olan değişim ya da gönüllülük programlarıyla bir çok yabancı arkadaş edinebilir, kurduğunuz dostlukların yanında geri döndüğünüzde bile iletişim halinde kalıp kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz. Birbirinden farklı ülkelerden gelmiş onlarca insanla bir arada olma firsatı yakalayacağınız bu programları mutlaka araştırın. 

4. Yurt Dışı Dil Okullarına Gidin.

Malta Lingua
Malta Lingua

Hepsinden daha kesin bir yol varsa o da yurt dışındaki dil okullarına katılmak. Hem gideceğiniz ülkede seyahat edebilir. Hem de alacağınız derslerle birlikte İngilizcenizi uluslararası bir ortamda geliştirebilirsiniz. Aslında bu madde yukarıda saydıklarımızın hepsini birden kapsıyor diyebiliriz. Ana dili İngilizce olan öğretmenlerden İngilizce öğreniyor, konaklama yaptığınız yerde ve derslerde dünyanın farklı köşelerinden gelmiş arkadaşlarınızla zaman geçiriyorsunuz. Ve Ingilizcenizi gelistirmek icin uzun uzun vaktiniz oluyor. Derslerden geriye kalan zamanlarda gönlünüzce zaman geçiriyor olmanız da cabası. 

Yurt dışı dil okullarıyla ilgili küçük bir öneri olarak size Malta’yı tavsiye edebilirim. Hem iklimi hem resmi dilinin İngilizce olması hem de diğer ülkelere kıyasla dil okulu fiyatlarının daha makul olması sebebiyle Malta en çok tercih edilen ülkelerden birisi. Maltalingua Dil Okulu ise samimi atmosferi, ilgili ve profesyonel öğretmeleriyle 2018’de öğrencilerin oylarıyla en iyi dil okulu seçilmiş bir eğitim kurumu. Eğer siz de deniz ve güneşin tadını çıkarırken İngilizcenizi geliştirmenin yollarını arıyorsanız daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Yolda kalın!

"Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?" diyerek yola çıktım, hala cevap arıyorum. Hayallerimin peşinden yolculuklara çıkıyor, deneyimlerimi blogumda, gazete ve dergilerde paylaşıyorum. Gezmeyi, okumayı, yazmayı ve hayal kurmayı seviyorum.

Yorumunuzu Yazın